Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

üzgün Hız problemleri

1- A B C yolu üzerinde A noktasından V hızıyla B noktasından V1 hızyla iki araç aynı anda aynı yöne doru yola çıkıyor arkadaki öndkne c nok yetştiğine göre BC bölü AB oranı nedir ben V bölü V-V1 buluyorum ama cevap V bölü V1 diyor.

2- A B C yolu üzerinde A noktasından 34 kmsa hızla B noktasından 18kmsa hızla hareket eden iki araç aynı anda yola çıkıyor.AB arası 128km ve hızlı olan diğer aracı c de yakaladığına göre bc arası kaç km dir? cevap 144

3-Bir araç her saat sonunda hızını 10 km sa artırırsa 240 km yolu 6 saatte alıyor.araç hızını hç değiştirmemiş olsaydı kaç saatte alırdı cevap 16

4- A C B yolu üzerinde a noktasından 40 km sa ve 100 km sa hızla iki araç aynı anda yola çıkıyor.hızlı olan B ye vardığında zaman kaybetmeden geri dönüyor ve diğer araçla c de karşılaşıyor.karşılaaştıktan 45 dk sonra yavaş olan B ye vardığına göre AB yolu kaç km dir? cevap70

5-Boyları 100 m ve 150 m olan iki trenin hızları sırasıyla 10 km sa ve 15 km sa dir zıt yönde hareket eden bu iki tren karşılaştıktan kaç snye sonra birbirini geçer?cevap 36

şimdiden teşekkürler yardımcı olursanız sevinirim..:>>

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    C.3

x=(V+10).6
    40=v+10 , v=30 olur.

Hızını arttırmasaydı 30 km ile 240 km yolu alackaktı 8 saat olur.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    ama hızını her saat sonunda 10 artırıyor yani sadece ilk saat olmamışmı bu denklemde

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    tamam cevaptan yola çıkalım diyelimki hızını arttırdığında 16 saatte alıyordu bu durumda 15 Km hızla yol alırdı. => arttırmasaydı 5 km hızla gidecekti. 240/5 = 48 bulunur yani 16yı aşıyor bu halde.

şu anda sistem attı herhalde beni pek anlam veremedim onla uğraşıyorum ama bi yanlış göremedim

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    artırmasaydı 5 km değil 15 km olmazmı ilk 15 miş 25 35 45 55 65 gtmş

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    hatta o zaman 6 satte 240 km oluyor yani cevap 16. ama cevaptan gtmeden denklemi nasıl olur sorunun onu merak ediyorum

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    C.3

Aslında anlatmak istediğimi anlatamamışım ve işlem hatası yapmışız. kusura bakma şu hatayla uğraşıyorum.
    1.Saat => V
    2.Saat => v+10
    6.saat => v+50

240 = 6v+50+10+20+30+40 => 150 6v+150 =240 , 6v=90 , v=15 bulunur.

Eğer hızını değiştirmeseydi 240/15 => 16 saat olur.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Evet şimdi anladım çok teşekkür ettim

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    C.2

a ile b arası x km b ile c arası y km olsun x=128 verilmiş

x/v =t

hızlı olan 128+y / 34 = y/18 anında yavaş olanı yakalar.Buradan içler dışlar yaparsak y=144 bulunur bu da bc arası mesafedir zaten.(yani aynı anda buluştuklarından zamanları eşitliyoruz.)

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    teşekkürler

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları