Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Soruyu değiştirelim. {1,2} elemanlarıyla 4 basamaklı kaç doğal sayı yazılır ? Bu şekilde neden 16 olduğunu anlarız sanırım
    valla benim kafama hala yatmadı . neden 4 basamaklı sayı yazalım, kabak gibi matris yazıyoruz şaka bi yana cidden matris te alt alta seçiyoruz sonuçta 4 bas sayı yazarken yanyana bu bişeyi değiştirmez mi ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı nightmare'den alıntı Mesajı göster
    valla benim kafama hala yatmadı . neden 4 basamaklı sayı yazalım, kabak gibi matris yazıyoruz şaka bi yana cidden matris te alt alta seçiyoruz sonuçta 4 bas sayı yazarken yanyana bu bişeyi değiştirmez mi ?
    İkisi de çarpım yoluyla sayma yöntemi, ama ben sorunun benzediği kalıbı göstermek istemiştim.

2.2.2.2=2⁴ yazabiliriz yani

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    çok içime sinmedi ama peki sağol yinede.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    çok içime sinmedi ama peki sağol yinede.
    Matris olması bir şeyi değiştrimez.

a₁₁ yerine 2 sayı gelebilir,a₁₂ yerine 2 sayı yazabiliriz,a₂₁ yerine 2 sayı gelebilir, a₂₂ yerine 2 sayı gelebilir.
    Bunlarla yazılacak matris 2.2.2.2=2⁴ oluyor. Başka nasıl açıklayabilirim bilmiyorum. Kafana takılan nokta olursa mutlaka sor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    tamamdır . anladım sanırsam sağol çözümler içinde.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    tamamdır . anladım sanırsam sağol çözümler içinde.
    Yardımcı olabildiysem, ne mutlu bana bu arada sorular zevkliydi, bir şeyler öğrenmiş oldum. Sen de saol.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    başarılar duygu .)
    biri de şu soruma cevap verirse sevinirim :
    lablace kuralı ile determinat hesaplarken biz hep satıra göre aldık okulda ama bir soru karşıma çıktı ve ilk sütun 1-0-0 dı. bende ona göre determinat hesapladım ve doğru çıktı. yani a11.A11+a12.A12+a13.A13 yaptım. bu tesadüfen mi oldu yoksa sütuna görede alabilirmiyiz , açıkçası alınması bana mantıklı geldi ama yine de emin olmak istedim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    başarılar duygu .)
    biri de şu soruma cevap verirse sevinirim :
    lablace kuralı ile determinat hesaplarken biz hep satıra göre aldık okulda ama bir soru karşıma çıktı ve ilk sütun 1-0-0 dı. bende ona göre determinat hesapladım ve doğru çıktı. yani a11.A11+a12.A12+a13.A13 yaptım. bu tesadüfen mi oldu yoksa sütuna görede alabilirmiyiz , açıkçası alınması bana mantıklı geldi ama yine de emin olmak istedim.
    Onun nedeni, bu kuralı sıfırın çok olduğu satır veya sutuna uygularsan sana sadece kolaylık sağlar. Yoksa sadece satıra ya da sadece sutuna diye bir kural yok istediğin gibi yapabilirsin. Sana tavsiyem sıfırın çok olduğu bölümü seçersen daha çabuk ulaşırsın sonuca.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Onun nedeni, bu kuralı sıfırın çok olduğu satır veya sutuna uygularsan sana sadece kolaylık sağlar. Yoksa sadece satıra ya da sadece sutuna diye bir kural yok istediğin gibi yapabilirsin. Sana tavsiyem sıfırın çok olduğu bölümü seçersen daha çabuk ulaşırsın sonuca.
    anladım sağol genelde okulda sürekli satırla yaptığımız için biraz garip gelmişti sütuna uygulamak

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    anladım sağol genelde okulda sürekli satırla yaptığımız için biraz garip gelmişti sütuna uygulamak
    Başarılar...

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!