MatematikTutkusu.com Forumları

problemler

nrcn 18:04 13 Mar 2012 #1
1)x tanesi y liraya satılan bir malın 6 tanesinden x lira kar elde edildiğine göre bu malllardan bir tanesinin maliyeti kaçtır?
A)6y-x²/6x B)y-6x/x C)x-6y/6y D)x-6/y E)x+6/y



2)Bir çiftçi elindeki buğdayının tamamını;kilosunu90 kuruştan satarsa 300 kuruş ,96 kuruştan satarsa 390 kuruş kar edecektir.
Bunagöre, bu çiftçinin bu satıştan zarar etmemesi için buğdayının kilosunu en az kaç kuruştan satması gerekir?
A)64 B)68 C)70 D)74 E)82

atena 18:18 13 Mar 2012 #2
c:1=)önce x tanede kaç lira karı var onu bulalım:

6 tanede x lr kar varsa
x tanede ? lr kar var=) deyip orantı kuralım

x tanede x²/6 karı varmıs

x taneyi kaça aldığını bulalım

alıs +kar=satıs

alış+x²/6=y
alıs=y-x²/6=6y-x²/6 x tanenin alışı

1 tanesinin alış fiyatını bulalım:

x tanesini 6y-x²/6 ise
1 tanesinin alışı?
orantı kurup 1 tanesinin alış fiyatını=6y-x²/6x buluruz.

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 18:21 13 Mar 2012 #3
1.
tanesi y/x liraya satılıyormuş
6 tanesinden x lira kar ediliyorsa tanesinden x/6 kar edilir öyleyse alış fiyatı
(y/x)-(x/6)=(6y-x²)/6x bulunur

2.
kiloda 6 kuruşluk fark toplamda 90 kuruş fark oluşturuyorsa toplam 90/6=15 kilo ürün vardır.
300 kuruş üzerinden hesap edersek 300/15=20 kuruş/kilo kar ediyordur
90-20=70 kuruş maliyet olur

nrcn 18:28 13 Mar 2012 #4
Çok teşekkürler saolun

Benzer konular

Üst Forum
Anasayfa
Yukarı Standart Görünüm