Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

üzgün :zor 3 soru...:

1)yılmaz bir dilim pastayı tek başına 3 dakikada özcan ise aynı dilimi tek başına 2 dakikada yiyebilmktedir.her bir dilim pastadan sonra biirer bardak meşrubat içmektedirler.yılmaz ve özcan sırasıyla bir bardak meşrubatı 0,5 ve 1 dklık sürede içebiliyorlar.buna göre ikisi birlikte toplam 9 dilim pastayı en az kaç dakikada yerler cewap 14

2)x liraya üretilip y liraya satılan bir malın üretim ve satış fiyatı arasında y=3x-386 şek bir bağıntı vardır. bu satıştan kar edilebilmesi için x in alablecği en kçk tmsayı değeri kaçtır? cewap194

3) x ve y bir tamsayıdır
    eştliğini sağlayan kaç farklı x ,y sıralı iklisi vardır. eksiler iin parantezler fazla oldu aslında -2nin x inci kuvveti

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    c:2=)bir satıstan kar edilebilmesi için
    alıs<satıs olmalı yani
    x<y olmalı
    bize verdiği y=3x-386 yı burda yerine koyalım
    x<y de
    x<3x-386 ise
    386<2x
    193<x olur x=194 olabilir burdan...
    '' GET EVERYONE İS HAPYY ''

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı atena'den alıntı Mesajı göster
    c:2=)bir satıstan kar edilebilmesi için
    alıs<satıs olmalı yani
    x<y olmalı
    bize verdiği y=3x-386 yı burda yerine koyalım
    x<y de
    x<3x-386 ise
    386<2x
    193<x olur x=194 olabilir burdan...
    teşşkür ederim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    bişey değil
    '' GET EVERYONE İS HAPYY ''

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    yılmaz bir dilim pastayı tek başına 3 dakikada özcan ise aynı dilimi tek başına 2 dakikada yiyebilmktedir.her bir dilim pastadan sonra biirer bardak meşrubat içmektedirler.yılmaz ve özcan sırasıyla bir bardak meşrubatı 0,5 ve 1 dklık sürede içebiliyorlar.buna göre ikisi birlikte toplam 9 dilim pastayı en az kaç dakikada yerler cewap 14

C.1
    İkisi bir 1 dilim pastayı;
    x(1/3+1/2)=1
    5x=6
    x=6/5 dk da
    9 dilim pastayı ise ikisi birlikte
    54/5≈10 dkda bitirir.

Yılmaz 10 dakkada;
    3+0,5+3+0,5+3
    2 bardak su içer 1 dakka harcar.

Özcan 10 dakkada;
    2+1+2+1+2+1
    Özcan ise 3 bardak su içer 3 dakka harcar.

Toplamda
    10+1+3=14dk harcarlar.

C.3
    -2x+-2y=-4
    2x+2y=2²
    x=1 için y=1

1 tane (x,y) sıralı ikilisi vardır.
    İnternetim yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    biraz daha dikkat etmenizi öneririm

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    3. soruda ne yapmışım öyle ben düzelttim
    İnternetim yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı Melek12'den alıntı Mesajı göster
    yılmaz bir dilim pastayı tek başına 3 dakikada özcan ise aynı dilimi tek başına 2 dakikada yiyebilmktedir.her bir dilim pastadan sonra biirer bardak meşrubat içmektedirler.yılmaz ve özcan sırasıyla bir bardak meşrubatı 0,5 ve 1 dklık sürede içebiliyorlar.buna göre ikisi birlikte toplam 9 dilim pastayı en az kaç dakikada yerler cewap 14

C.1
    İkisi bir 1 dilim pastayı;
    x(1/3+1/2)=1
    5x=6
    x=6/5 dk da
    9 dilim pastayı ise ikisi birlikte
    54/5≈10 dkda bitirir.

Yılmaz 10 dakkada;
    3+0,5+3+0,5+3
    2 bardak su içer 1 dakka harcar.

Özcan 10 dakkada;
    2+1+2+1+2+1
    Özcan ise 3 bardak su içer 3 dakka harcar.

Toplamda
    10+1+3=14dk harcarlar.
    2. soruda beni işgillendirdi, soruda arıza var bence.
    Meleğin çözümü, cevabın 14 verilmesinden dolayı doğru gibi gözüküyor, ama sorunun verilişine göre cevap da doğru değil bence. Hatta, bu şekilde, çözüm de yanlış , çünkü, meşrubat içme adedi ve, toplam süre yanlış hesap ediliyor.
    Bir kere, ikisi birlikte "en az" kaç dakikada bitirirler, demesindeki mana nedir, ona bakmak lazım.
    Ben şöyle düşündüm.

Sonucun küsüratlı çıkmasından dolayı kolaylık olsun diye, 3dk=180 sn ve 2dk=120 sn olarak aldım ve bir dilim pastayı 360 gr olarak kabul ettim.

Böylecene, Yılmaz tek başına bir saniyede, 2gr pasta, Özcan bir saniyede tek başına, 3 gr pasta yediğini kabul ettim. İkisi birlikte, bir saniyede, 5 gr pasta yerler ve, ikisi birlikte bir dilim pastayı 72 sn de yemiş olurlar.

Çözüme başlayalım.
    1. dilimi ikisi birlikte, 72 sn de yemiş olsunlar. İşte bundan sonra en az süre mantığı devreye giriyor.
    Yılmaz 30 sn de, Özcan 60 sn de, meşrubatını içiyor. Yılmaz meşrubatını içtikten sonra, 30sn lik bir zamanı var. Burada iki durum var, Ya Yılmaz, Özcanın meşrubatını içmesini bekliycek, ya da, yemeye devam edicek.
    1. durumda

Her bir pasta 1,2 dakikada, yendiği ve iki dilim arasında, 1 dakika ara verildiğine göre toplam 9.72+480=1128 sn=18 dk 48 sn

2. durumda

1. dilim 72 saniyede bitmişti, İkinci dilimden önce yarım dakikalık bir ara olucak, ondan sonra yarım dakika, Yılmaz tek başına yemeye devam edicek, bu sürede Yılmaz pastanın 60 gr ını bitirmiş olucak ve geriye 300 gr pasta kalıcak. Bu kısmı ikisi birlikte yiycek. Bir saniyede, ikisi birlikte 5 gr pasta yendiğinden, 300 gr pastayı 60 sn de bitirmiş olacaklar. 1. dilimin bitmesiyle, 2. dilimin bitmesi arasında geçen toplam süre 30+30+60=120 sn olucak. 8 dilim için böyle olacağı için, 8.120=960 sn geçmiş olacak ve toplam süre 960+72=1032 sn=17 dk 12 sn olucak.

Saçma olabilir, ama bence böyle

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer

Hocam çok güldüm ya.
    İnternetim yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı Melek12'den alıntı Mesajı göster

Hocam çok güldüm ya.
    Seni güldüren ne??

5 sayfadan 1.si 123 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları