Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Tabi ki de hayır , düzenleyicidirler diyemeyiz.Şöyle diyelim , Yağda eriyen vitaminler vücuda yağlarla alınırlar.Yağ bu vitaminlerin kaynağı ve taşıyıcııdır.Emilmeleri için yağ gerekir.(Düzenleyeci diyemeyiz.)

Yapıcı diyebiliriz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Tabi ki de hayır , düzenleyicidirler diyemeyiz.Şöyle diyelim , Yağda eriyen vitaminler vücuda yağlarla alınırlar.Yağ bu vitaminlerin kaynağı ve taşıyıcııdır.Emilmeleri için yağ gerekir.(Düzenleyeci diyemeyiz.)

Yapıcı diyebiliriz.
    evet biliyorum + doğru söylüyorsun da niye düzenleyici demiş bu yağlara ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Bunun tek geçerli bir açıklaması olabilir

Yağlar -(A-D-E-K) vitaminlerini çözüp hormonların yapısına katılmıyorlarmı ? Evet , steroitler , hormonların yapısına katıldığından hormonlarla birlikte kabul edip , düzenleyici olarak kabul etmiş olabilir.Ayrıca , şöyle bir tablo buldum.

Yapıcı Onarıcı
    -Proteinler , yağlar , madenseltuzlar...
    Düzenleyiciler
    su,madenseltuzlar,vitaminler,proteinlerdir...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Bunun tek geçerli bir açıklaması olabilir

Yağlar -(A-D-E-K) vitaminlerini çözüp hormonların yapısına katılmıyorlarmı ? Evet , steroitler , hormonların yapısına katıldığından hormonlarla birlikte kabul edip , düzenleyici olarak kabul etmiş olabilir.Ayrıca , şöyle bir tablo buldum.

Yapıcı Onarıcı
    -Proteinler , yağlar , madenseltuzlar...
    Düzenleyiciler
    su,madenseltuzlar,vitaminler,proteinlerdir...
    evet ona benzer tablo bendeki kaynaktada var. hiç biryerde yağları düzenleyici almamış. ilginç .
    yorumun için sağol ben bunu haftalar sonra biyoloji öğretmenine de bi tasdikleteyim (:
    bu arada sorduğum son soru hakkında bilgisi olan varsa çok makbule geçicek.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    ha bu arada bir şey daha buldum ,

Fosfolipitler = Fosfat + Lipit ( Bileşik yağlar) hücre metabolizmasında kullanılabiliyorlarmış.(Düzenleyici olarak )

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    ha bu arada bir şey daha buldum ,

Fosfolipitler = Fosfat + Lipit ( Bileşik yağlar) hücre metabolizmasında kullanılabiliyorlarmış.(Düzenleyici olarak )
    bütün yollar düzenleyiciye çıkıyor diyosun . doğrudur sağol (:

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    Benim takıldığım nokta yapıya katılma noktası. Yapıya katılma dediğinizde bir üst organizasyon düzeyine geçiyoruz, oysa vitaminler de molekül yapıda bulunuyor. Vitamin metabolizmasında kullanılması yapıya katılma olmamalı. Steroidler de de aynı şekilde, mesela estradiol bir steroiddir, aynı zamanda bir hormondur. Hormonun yapısına katılma diyemeyiz burada.
    Mesela fosfolipidler hücre zarının yapısına katılır diyebiliriz, çünkü fosfolipidler molekülden zar düzeyine geldik.
    Ben yapıya katılmayı bu şekilde incelediğim için anlaşamadık. Önemli midir, bilemiyorum.
    Yağlar -(A-D-E-K) vitaminlerini çözüp hormonların yapısına katılmıyorlar mı?
    Hormonların yapısına katılırdan ziyade lipid yapıdaki hormonlar diyoruz; çünkü onlar hormon olarak çalışan lipidler, yapıya katılma olmuyor.
    İyi günler.
    Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Diger yorumlari okumadim ama nisasta konusuna bir aciklik getireyim. Nisasta insanda tukurukte bulunan amilaz enzimi ile sindirilir , agizda gerceklesen olayla nisasta tamamen sindirilir daha sonra ince bagirsakta emilim gerceklesir. Hayvan hucrelerinde nisasta olmaz sindirim hucre disinda gerceklesir. Bu yuzden hucrede hidroliz de olmazancak dedigim gibi hucre disinda sindirim kanalinda gerceklesir bu olay. Ayrica nisasta hayvanlarda depo maddesi degildir bitkilere ozgu bir polisakkarittir bitkilerin lokoplastlarinda depo edilir. Bu da ek bilgi olsun.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı kcancelik'den alıntı Mesajı göster
    Benim takıldığım nokta yapıya katılma noktası. Yapıya katılma dediğinizde bir üst organizasyon düzeyine geçiyoruz, oysa vitaminler de molekül yapıda bulunuyor. Vitamin metabolizmasında kullanılması yapıya katılma olmamalı. Steroidler de de aynı şekilde, mesela estradiol bir steroiddir, aynı zamanda bir hormondur. Hormonun yapısına katılma diyemeyiz burada.
    Mesela fosfolipidler hücre zarının yapısına katılır diyebiliriz, çünkü fosfolipidler molekülden zar düzeyine geldik.
    Ben yapıya katılmayı bu şekilde incelediğim için anlaşamadık. Önemli midir, bilemiyorum.

Hormonların yapısına katılırdan ziyade lipid yapıdaki hormonlar diyoruz; çünkü onlar hormon olarak çalışan lipidler, yapıya katılma olmuyor.
    İyi günler.
    lipid yapıdaki hormonlar derken lipitler düzenleyicidir demiş olmuyor musun (: neyse bu konuyu bir bilene soracağım açığa kavuşsun .

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Diger yorumlari okumadim ama nisasta konusuna bir aciklik getireyim. Nisasta insanda tukurukte bulunan amilaz enzimi ile sindirilir , agizda gerceklesen olayla nisasta tamamen sindirilir daha sonra ince bagirsakta emilim gerceklesir. Hayvan hucrelerinde nisasta olmaz sindirim hucre disinda gerceklesir. Bu yuzden hucrede hidroliz de olmazancak dedigim gibi hucre disinda sindirim kanalinda gerceklesir bu olay. Ayrica nisasta hayvanlarda depo maddesi degildir bitkilere ozgu bir polisakkarittir bitkilerin lokoplastlarinda depo edilir. Bu da ek bilgi olsun.
    ilginç . sindiriliyor ama hidroliz olmuyor . sağol (:

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!