Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

Sponsorlu Bağlantılar

Tavana asılan yüklü kürelerde denge şartları

Değerli arkadaşlar...
    Yine yardımıza ihtiytacım var..
    İlgineze sonsuz teşekürler.. emeğinize sağlık..

Not:forumda cevaplanmamış bir sorum var ona da bakarsanız çok mutlu olacağım..

https://www.matematiktutkusu.com/for...c-aktarma.html (Kuvvet zaman grafiğinin yorumlanması ve ortalam güç aktarma)

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

Ed:Cevap 1-2-3

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

sizden cevap gelmeyecek açıklayayım bari,
    L'nin düşey bileşeni G yatay bileşeni F olur.(F=>Elektriksel kuvvet)
    Aradan bileşkeyi çekerseniz paralellikten dolayı F ve G arasındaki açı da Q(teta) olacaktır.
    tanq=Fe/G olur.
    G'nin azalması tanQ'yi artıracağından 2.yargı doğru olur.
    Kürelerin yük miktarlarının artırılması (uzaklık sbt olduğundan) Fe'yi artıracaktır böylece yine tanQ artacaktır.
    3.yargı da doğrudur.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Cevap 1 ve 2 değil mi?
    ilginize teşekürler... şimdi fark ettim mesajınızı..
    bende siizn gibi düşündüm ama değil.. maalesef.. cevap e olacak ama ben mantığını anlyamdım.. bu yuzden eklemdim burya...

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    ilginize teşekürler... şimdi fark ettim mesajınızı..
    bende siizn gibi düşündüm ama değil.. maalesef.. cevap e olacak ama ben mantığını anlyamdım.. bu yuzden eklemdim burya...
    Kusura bakmayın çok tipik bir soru ve cevap hep ya 1 ya 1-2 oluyor o yüzden hemen sazan gibi atladım 3.yargıya bakmadan
    Neyse,açıklayayım. K'nın kütlesini arttırdığımızda yukarıda anlattığım mantıktan ötürü alfa açısı azalacak ve diğer cisme yaklaşacaktır K cismi.
    Peki,aradaki uzaklığın azalması neye neden olacaktır?
    E=q1.q2/d^2 değil mi? uzaklık azalırsa E yine artacaktır. O halde tanq=fe/G'den Fe arttığından teta da artacaktır.

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Diğer soruda da cisimlerin yükleriyle ilgili bir bilgimiz yok o halde F'nin nereye etkiyeceğini de bilemeyiz.O halde F'lerle ilgili bir yorum yapamayız fakat en yukarıdaki ip sadece iki cismin ağırlığını taşıyacaktır ve cevap sadece 3 olacaktır.
    Burada F'lerin hangi yönde olduğunun bir önemi yoktur nasıl olsa birbirlerini götürecekler.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Kusura bakmayın çok tipik bir soru ve cevap hep ya 1 ya 1-2 oluyor o yüzden hemen sazan gibi atladım 3.yargıya bakmadan
    Neyse,açıklayayım. K'nın kütlesini arttırdığımızda yukarıda anlattığım mantıktan ötürü alfa açısı azalacak ve diğer cisme yaklaşacaktır K cismi.
    Peki,aradaki uzaklığın azalması neye neden olacaktır?
    E=q1.q2/d^2 değil mi? uzaklık azalırsa E yine artacaktır. O halde tanq=fe/G'den Fe arttığından teta da artacaktır.
    Emeğinize sağlık tam aradığım cevap oldu.. Bu kadar sağlam ilişki olaabilceği aklımın ucuna gelmezdi.. çok güzel hazırlanmış bir soru.. gerçekten..

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Diğer soruda da cisimlerin yükleriyle ilgili bir bilgimiz yok o halde F'nin nereye etkiyeceğini de bilemeyiz.O halde F'lerle ilgili bir yorum yapamayız fakat en yukarıdaki ip sadece iki cismin ağırlığını taşıyacaktır ve cevap sadece 3 olacaktır.
    Burada F'lerin hangi yönde olduğunun bir önemi yoktur nasıl olsa birbirlerini götürecekler.
    Emeğinize sağlık gerçekten basit bir soruymuş..

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Önemli değil,kolay gelsin.

• Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!