Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    x<0 ise, |x|=-x sanırsam şu işaretleri anlamadın. x negatif sayı ise, mutlak değerden çıkarırken (-) ile çarpıp çıkarıyoruz diyebiliriz.
    -x negatif gözüksede (önündeki işaret bakımından) pozitiftir.çünkü x zaten negatif bir sayı (-) ile çarpılınca pozitif oluyor yani -x pozitiftir.
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Üye
    İş
    Öğretmen
    x<0 olduğunda onu illa ki -x gibi yazman gerekmez bu durum şöyle kabul etmeni tavsiye ederim elma resmi nasıl elmayı bir bütün olarak temsil ediyor ise x te bir bütün olarak -1 gibi bir değeri temsil ediyor ve -x yazmak ifadenin negatif olduğunu anlatmıyor -x dediğin zaman senin anlaman gereken şu x ifadesinin işareti orjinalde ne ise işaretini değiştir.
    Polinomdu fonksiyondu
    Yeter artık beynim durdu
    Dur dedikçe de kudurdu
    Napcaz senle matematik

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    x<0 ise, |x|=-x sanırsam şu işaretleri anlamadın. x negatif sayı ise, mutlak değerden çıkarırken (-) ile çarpıp çıkarıyoruz diyebiliriz.
    -x negatif gözüksede (önündeki işaret bakımından) pozitiftir.çünkü x zaten negatif bir sayı (-) ile çarpılınca pozitif oluyor yani -x pozitiftir.
    ben bunu biliyorum bnm anlamadığım olay aslında mutlak değerin dışında olan x ile alakalı ya hangisi negatif hangisi pozitif sorularında yada basitçe eksi ile eksinin çarpımı artı değilmidir ben neden koşulu x<0 olduğunda |x+|x|+x kırmızyla yazdığım x'in neden koşula uymayıp işaret değiştirmediğini anlamıyorum, sonuçta mutlak değerli bi ifade değil koşulda eksi verdiği için önündeki artı ile çarpılır ve eksi x olmaz mı? takıldığım nokta burasııı.
    Bu ara da cevaplarınız ve ilginiz içinde gerçekten sağolunn.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!