1. #21

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Diğer

  Sponsorlu Bağlantılar

  sonuç 4/ 55 kaynak beyazkalem yayıncılık.
  bu cevabı şimdi gördüm acaba cevaba göre çözüm nasıl yapılır diye düşündüm ve buldum

  yarışmada 0,1,2,...,9,10 doğru olmak üzere 11 değişik durum oluşabilir, bunlardan 7,8,9,10 olmak üzere 4 tanesi işimize yarıyor yani 4/11. bu adımdan sonra zarflardan 1/5 ihtimalle büyük ödül gelecek. cevap (4/11).(1/5)=4/55

  (eğer cevap bir basım hatası ile değil de bu yazdığım veya benzeri bi çözümle 4/55 verilmişse kalan kısmı okuyabilirsiniz)

  biz bunlara "%50ciler" diyoruz. onlara göre herşeyin ihtimali %50 dir, ya olur ya olmaz. sokakta birini gördünüz (kim olduğu önemli değil camiden çıkan sakallı dede de olsa) sorduğunuzda beyazkalem yayıncılık kullanma ihtimali ne çıkar? cevap %50 dir. ya kullanıyordur ya kullanmıyordur.

  sonuç: bu test kitabı bile olsa herkes kitap yazmamalı. hatta bu biraz hafif oldu ben bu olayın tam karşılığını yazayım;
  bu kitabı yazana lisede , üniversitede hocalık yapıp diploma almasında ve bugünlere gelip kitap bile yazmasında katkıda bulunan tüm hocalar ünvanlarını bırakıp köşelerine çekilmeliler çünkü bu kadar büyük üretim hatasını gözden kaçırmak affedilemez.


 
1 2 3

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. : 3
   : 01 Nis 2012, 06:53
  Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları