Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer

yaş problemleri

merhabalar

aşağıdaki sorular için yardımlarınızı bekliyorum
    şimdiden teşekkürler

1) Bir annenin yaşı ikiz olan çocuklarının yaşları toplamının 2 katında 4 eksiktir. 4 yıl önce annenin yaşı çocuklarının yaşları toplamının 3 katından 6 eksik ise annenin bugünkü yaşı kaçtır?
    cevap:40

şöyle cözmeye çalışıyorum ama olmuyor, neden sonucu bulamıyorum anlamadım, nerede hata yapıyorum ?

çocukların bugünkü yaşı: x
    annenin bügünkü yaşı : 2x-4

o halde

4 yıl önce anne: 2x-8
    4 yıl önce çocuklar: x-8 yaşındadir.

o halde
    2x-8=3(x-8)-6 olmazmı??
    x=22 çıkıyor ?????

2)Altan'ın x yıl önceki yaşının x yıl sonraki yaşına oranı 3/4 tür. Buna göre Altan'ın 5 yıl sonraki yaşı kaç olacaktır. cevap: 7x+5 , ( bu oranlı falan olunca nedense çözemiyorum)

3) 3yıl önce annenin yaşı kızının yaşının 4 katıydı. 5 yıl sonra annenin yaşı kızının yaşının 2 katından 8 fazla olcağına göre annenin bugünkü yaşı kaçtır? cevap:35

şimdiden teşekkürler.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    1. Soruyu cozmussunuz zaten annenin bugunki yasi 2x-4 x yerine 22 yazmak kaliyor diger sorulariniza da bilgisayara gecince bakarim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1. soru ) çocukların yaşları toplamına x dersek annenin yaşı 2x-4 olur 4 yıl önce çocukların yaşı x -8 annenin yaşı 2x-8 olur 3 katının 6 eksiği demişsin 3.(x-8)-6=2x-8 olur x buradan 22 çıkar annenin şimdiki yaşı 2x-4 tü 2.22-4=40 olur annenin yaşı

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2) yaşına a dersek a-x/a+x=3/4 buradan 4a-4x=3a+3x buradan a=7x olur 5 yılsonra 7x+5 olur yaşı

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3)3yıl önce kızın yaşı x annenin yaşı 4x olur şimdiki yaşları x+3 kızın , 4x+3 annenin yaşı olur 5 yıl sonra annenin yaşı 4x+8 ,kızın yaşı x+8 olur.4x+8=2(x+8)+8 olur 4x+8=2x+16+8 ise 2x=16 x=8 olur annenin şimdi yaşı 4x+3 idi 4.8+3=35 olur annenin yaşı

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Eline sağlık atena.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    saol.duygu95

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    1. Soruyu cozmussunuz zaten annenin bugunki yasi 2x-4 x yerine 22 yazmak kaliyor diger sorulariniza da bilgisayara gecince bakarim.
    evet komik bir durum

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    teşekkürler

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    ben hiç bakmadım senn oraya kadar getirdiğine makme

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları