yasmin_ 00:49 25 Şub 2011 #1
maliyet fiyatı x lira olan bir mal %25 karla x+40 liraya satılıyor buna göre bu malın satıs fiyatı kaç liradır ?
duygu95 00:59 25 Şub 2011 #2
Maliyet+kar=satış fiyatıdır
x+x/4=x+40
x=160 satış fiytı ise 200
paradoks12 00:59 25 Şub 2011 #3
maliyet fiyatı x olduğuna göre;
%25 karla: x+25x/100
tl ye satılır. ( bu fiyat x+40 verilmiş)
x+25x/100=x+40
x+x/4=x+40
x/4=40
x=160 bu maliyet fiyatıdır.
satış fiyatı=x+40 olduğundan;160+40=200
tl olur.
MatematikciFM 01:00 25 Şub 2011 #4
40
tl kar edilmiş. Maliyet fiyatının, %25 i 40
tl ise maliyet fiyatı 160
tl dir.
Diğer çözümlü sorular alttadır.