1. #1

    Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

    Sponsorlu Bağlantılar

    kar zarar

    maliyet fiyatı x lira olan bir mal %25 karla x+40 liraya satılıyor buna göre bu malın satıs fiyatı kaç liradır ?

  2. #2

    Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

    Sponsorlu Bağlantılar

    Maliyet+kar=satış fiyatıdır

    x+x/4=x+40

    x=160 satış fiytı ise 200

  3. #3

    Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

    Sponsorlu Bağlantılar

    maliyet fiyatı x olduğuna göre;
    %25 karla: x+25x/100 tl ye satılır. ( bu fiyat x+40 verilmiş)
    x+25x/100=x+40
    x+x/4=x+40
    x/4=40
    x=160 bu maliyet fiyatıdır.
    satış fiyatı=x+40 olduğundan;160+40=200 tl olur.

  4. #4

    Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    40 tl kar edilmiş. Maliyet fiyatının, %25 i 40 tl ise maliyet fiyatı 160 tl dir.
    3 tür beyin vardır.
    Küçük beyinler, insanları;
    Orta beyinler, olayları;
    Büyük beyinler, fikirleri;
    tartışır.


 

  • Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

    Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
  • Benzer konular

    1. kar zarar
      hattat, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 1
      : 24 Haz 2011, 11:40
    2. kar -zarar
      hattat, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 1
      : 19 Haz 2011, 17:48
    3. kar zarar
      hattat, bu konuyu "Özel matematik soruları" forumunda açtı.
      : 1
      : 22 Nis 2011, 16:42
    4. kar zarar
      hattat, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 1
      : 22 Nis 2011, 14:52
    5. kar zarar
      yasmin_, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 2
      : 15 Mar 2011, 22:14
    Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları