Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    10. sınıf

Mutlak değer

x<0<y
    1) |1-√5|+|3-√5| +7

2)|√3-1|+ |1-√3|+|-5| işlemlerini ANLATA ANLATA YAPARSANIZ MEMNUN OLURUM

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    1)
    I1-√5I=(√5 in değeri 1'in değerinden daha büyük olduğu için mutlak değer dışına çıkarken önüne eksi alır.)
    (-1+√5) olur aynı mantığı diğer işlemde de kullanırsak √5 daha küçüktür 3'ten (3-√5) olur
    -1+√5+3-√5+7=9

2) |√3-1|+ |1-√3|+|-5|
    ilk ifade aynen çıkar mutlak değer dışına.
    (√3-1)
    ikinci ifade - alarak çıkar.
    -(1-√3)
    √3-1-1+√3+5=2√3+3 buldum.
    Cevapları yazmamışsınız emin değilim. Umarım doğrudur. Başarılar.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    10. sınıf
    İkiside doğru saolun ama benim anlamadığım köklü ifadeler orası nasıl yapılıyo? ayrıntılı yazarsanız iyi olur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Elbette anlatırım.
    |1-√5| en basit şekilde düşünürsek 1'in karesi yine 1 ama √5'in karesi 5 hangi sayı daha büyük? |(1²-√5²)|=|(1-5)|=|-4| olur öyle değil mi? Peki biz bu işlemden ne anladık? √5>1 büyük sayının önünde (-) işareti olduğu için mutlak değer dışına çıkarırken (-) eklemek zorundayız.
    |3-√5| burada da yine aynı işlemi yaparız. 3²=9 ve (√5)²=5 ise 9-5=|4| büyük sayının önünde (-) işareti olmadığı için mutlak değer dışına olduğu gibi çıkarırız.
    Not:Burada sayıların karelerini alma nedenimiz hangi sayının daha büyük olduğunu bulmak için. Şimdi anladınız mı? Eğer anlamadıysanız lütfen çekinmeyin

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    köklü ifadelerde nereyi anlayamadın enes? burda köklü ifadenin yaklaşık olarak değerini bilmenin dışında köklü sayılarla ilgili bir durum yok aslında mutlak değerle ilgili yani ama sen şurdan emin olamıyorum dersen belki yardım edebiliriz kib

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    10. sınıf
    ya öğretmen buna benzer sorular çözerken √5 en yakınları √4 ve √9 yani 2 ve 3 arasında bişeyler dedi.Sordum yeniden ama tenefüste yanıma gel dedi sonra bulamadım soramadım o mantık lazım bana

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gazze1987'den alıntı Mesajı göster
    köklü ifadelerde nereyi anlayamadın enes? burda köklü ifadenin yaklaşık olarak değerini bilmenin dışında köklü sayılarla ilgili bir durum yok aslında mutlak değerle ilgili yani ama sen şurdan emin olamıyorum dersen belki yardım edebiliriz kib
    gazze1987 sizin sormaya çalıştığınız şeyi söylemiş zaten √5 in 1 den daha büyük olduğunu biliyoruz peki neden, çünkü √4 yani 2 1den daha büyük öyle değil mi?
    Ama bunların ikiside aynı mantık hangisini isterseniz onu kullanabilirsiniz.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!