Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖL Öğrencisi

problemler çok acil

soru 1) Ondalık ayarları 600,700,900 ve 925 olan dört alaşım eritilip karıştırılarak ondalık ayarı 825 olan 52,5 gramlık bir külçe elde ediliyor.Her bir alaşımın miktarını bulnuz?

cevaplar(10 gr, 7,5 gr, 12,5 gr, 22,5 gr,)

soru 2)Kilogram fiyatları 6 tl, 8 tl, 15 tl ve 16 tl olan dört ürünün karıştırılmasıyla elde edilen karışımın ortlama kg fiyatı kaç tl olursa karışımda kilogramı 8 tl olan üründen 5 kg bulunur?

cevap(10 TL)

soru 3) 9000 tl yıllık %' de kaçtan antisipe basit faize göre 2 yılda 2000 tl faiz getirir?

cevap(%10)

soru 4)Kırat ayarları 22, 16 ve 12 olan üç alaşım eritilip karıştırılarak ortalama ayarı 18 olan bir külçe elde ediliyor. Bu külçede ayarı 22 olan alaşımdan 5 kg bulunduğuna göre külçenin toplam ayarı kaç kg'dır?

cevap(112 gr)

soru 5)Maliyet üzerinden %20 karla satılan bir ürünün maliyeti %10'a düşürülünce, satış fiyatı üzerinden %15 indirim uygulanıyor kar-zarar durumu ne olur??

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1,2 ve 4 numaralı sorularınız hatalı. (yağdı yağmur çaktı şimşek, herkes soru üretmese ne güzel olecek)

3.
    antisipe faiz galiba son değerden alınıyor
    yani atıyorum normalde %20 nin sonucunu bulmak için 1,2 ile çarparız , bunda 0,8 e bölüyoruz.
    faiz oranına f dersek , yılda 1000 lira fazlalık oluşması
    9000/(1-f)=9000+1000 , buradan 1-f=0,9 ve f=0,1=%10 bulunur.

5.
    maliyet=100 diyelim , satış fiyatı=120 olur
    maliyet %10 düşünce yeni maliyet 90 olur. satış fiyatı üzerinden %15 indirim yapılırsa son satış fiyatı 120.0,85=102 bulunur
    sonuç olarak 102/90=1,133 yani %13,3 kar edilir

not: maliyet %10 a düşürülünce denilmiş ama onu maliyette %10 düşüş olarak algılamak daha mantıklı geldi.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    hatalı değil kafes sistemi varmış ama ben bilmiyorum

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı elthonx'den alıntı Mesajı göster
    hatalı değil kafes sistemi varmış ama ben bilmiyorum
    ilk soru için cevabın (10)(5)(35)(2,5) olmasını engelleyen kafes sistemiymiş demek. o zaman yapacak bişey yok.
    ben tekrar yazayım köşede bulunsun, sorular hatalı.(nokta)
    madem bana gaz verdiniz kendimi tutmayayım, sorular noktasına virgülüne bu şekildeyse soruyu üreten kişinin yanlış işlerle uğraştığını söyleyebilirim. mesela kabzımal olabilir. gerçi kabzımal olmak için de biraz matemetik lazım , 3 tane üst üste soru olduğuna göre durum daha ciddi.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    sen o ismini boşuna taşımıyorsun belli oldu sorular böyle napak

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    öğrenci arkadaşım derdimi anlatamıyor muyum? 1,2 ve 4 numaralı sorularınız hatalı. sorular bunlarsa "napak" demesi gereken bizleriz. burda yapman gereken bu soruları size sorana soruların hatalı olduğunu bildirmek, düzeltilebiliyorsa hatasını düzeltmesini istemektir.
    yok soruların hatalı olmadığını düşünüyorsanız
    (10g, 5g, 35g, 2,5g) (8, 8, 34, 2,5) (6, 11, 33, 2,5) ... (10 gr, 7,5 gr, 12,5 gr, 22,5 gr,) gibi farklı farklı (sınırsız sayıda) sonucun isteneni sağlıyor olmasını bize izah etmeniz gerekir. (aşağıdakilerden hangisi olabilir gibi bir soru soruluyorsa durum değişir)

belki gereksiz (ve hatta önemsiz) bir mesele ama taktığım zaman takıyorum yapacak birşey yok maalesef. bir de böyle inatlaşma olunca kendimi tutamıyorum. siz ısrar ettikçe ben soruyu üretene bişey söyleyeceğim en iyisi bu son mesajım olsun. üniversitede matematik eğitimi almadım ama şunu söyleyebilirim az çok matematik eğitimi almış birisi böyle bir soruyu öğrencisine SORAMAZ.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    öğrenci arkadaşım derdimi anlatamıyor muyum?
    Hocam , yerinizde olsam 'O ismi boşuna taşımıyorsun' diyen birine böyle bir cevap bile vermezdim zira onun seviyesine inmek beni küçük düşürürdü.
    Sonra geliyorum laf ediyorum amirlik taslıyor diyorlar.
    İlk önce 'Adam gibi' konuşmayı öğrenin.
    Karşınızda sizden küçük biri olduğu gibi büyük biri de olabilir.Bunu düşündünüz mü?
    Saygısızlığın daniskası!

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Burada işiniz yok. Verilen emeğin kıymetini bilmeyenin burada yeri yok.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!