Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bazı teoremlerin ispatında N-{0} ibaresi kullanılabilir. Ama bu, 0 ın doğal sayı olarak kabul edilmemesi anlamına gelmez. Zannetmiyorum böyle büyük bir gafletin içine düşeceklerini.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bildiğim kadarıyla bu sadece tanımsal bir durum. sıfırı doğal sayı kabul etmek ya da etmemek bir arıza çıkarmıyor zaten. sadece doğal sayı kavramı ilk ortaya çıktığında 1 den başlayan bir tanım yapılmış ve teori onun üstüne kurulmuş sonradan sıfır bazı matematikçiler tarafından eklenmiş ama çoğunluk (belki şu an azınlıktır) sıfırın olmadığı eski tanımda kalmayı tercih etmiş. illa bir ayrım yapılacaksa da N0 , N+ , N1 gibi sıfırın dahil edilip edilmediğini direkt gösteren ifadeler kullanılır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Yapmayın, sayın gereksizyorumcu; sizin mantık adamı olduğunuz belli oluyor. Böyle bir şeyi nasıl söyleyebiliyorsunuz?
    Benim bildiğim, ilk olarak sayma sayıları kümesi oluşturuluyor. 0 saymada kullanılmadığı için sayma sayılarında yok. Sonradan 0 ın da olduğu doğal sayılar kümesi oluşturuluyor. Hatta, doğal sayılar kümesinin tanımında: sayma sayılarına 0 ı da dahil ederek oluşturulan yeni kümeye doğal sayılar kümesi denir diye ifade var. Ayrıca az önce dediğim gibi doğal sayılarda 0 olmazsa sayma sayılarından ne farkı kalıyor. Sayı kümelerini venn şemasıyla gösterirken doğal sayıların sayma sayılarını kapsayan şekilde çiz imyor muyuz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    şimdi N0 tabirini ilk defa benden duyduğunu söylemeyeceksiniz heralde?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Elbette değil, az önce de dediğim gibi, bazı teoremleri 0 sağlamadığı için tanım kümesinin dışında bırakıldığı için öyle yazılır. Eğer siz o yazımın Doğal sayıların kendisi olduğunu söylüyorsanız biraz hata olur. Ben sadece, N0 değil N4 ifadesini de gördüm. Bunu görünce doğal sayılar 4 ten başlayan sayılar mıdır diyeceğiz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben hiç N4 diye birşey görmedim ama N4 tabiri benim dediğimi destekliyor sizin dediğinizi değil. N4 demk doğal sayılar 4 ten başlamıyor ama şimdi bunu 4 ten başlatalım demek gibi birşey olduğuna göe N0 da doğal sayılar gerçekte sıfıdan başlamıyor ama burada sıfırdan başlatalım demektir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    "a bir doğal say olmak üzere, a ya eşit veya a dan büyük doğal sayılar kümesine Na denir.Örneğin;
    N 5={5,6,7, …}, N 1={1,2,3,…}=N+ dir.
    Buna göre, aşağıdaki önermelerin sağlandığı Na kümelerini bulup, doğruluğunu ispat ediniz.
    a) 2n < n! b) 11n+7≤3n c) 5n > 3n + 4n
    d) 2n (n!) 2 ≤ (2n)! e) ((n+1)!)n ≤ 2!.4!.6!...(2n)!
    f) n3 < 2n g) n! < nn-3 h) 1+ 14 + 19+…+ 1n2 < 3 - 1n"
    Alıntıdır.

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı tercihvebedel'den alıntı Mesajı göster
    Bazı teoremlerin ispatında N-{0} ibaresi kullanılabilir. Ama bu, 0 ın doğal sayı olarak kabul edilmemesi anlamına gelmez. Zannetmiyorum böyle büyük bir gafletin içine düşeceklerini.
    Hocam sıfırın sağlamadığı teoremler derken zaten doğal sayıların inşasında kullanılan teoremlerden bahsediyordum. N-{0} ifadesinin doğal sayıların kurmak için kullanılan bir teoremde olacağına pek ihtimal veremiyorum. Çünkü amaç zaten N i kurmak

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!