Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

permütasyon

6 özdeş bilyeden 4 tanesi kaç farklı şekilde seçilir?(Özdeş olunca nasıl yapılacak bu soru bana yardım ederseniz sevinirim acil lütfen)

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    cevabı bilmiyorum sadece özdeş olduğunda combinasyonda farklı formüller var aynı durum permütasyonda da söz konusu mu bunu merak ediyorum...Hangi formülle çözdünüz açıklarmısınız duygu?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    1 şekilde olması lazım.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    matematikçi fm teşekkür ederim açıklama yapabilirmisiniz?Tabi bir de sorumun farklı bir boyutu da var onu da sorabilirmiyim?

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Bilyeler özdeş olduğuna göre C(6,4) elemanlarının herbiri kendi arasında özdeş olacağından bu soru için verebileceğim yanıt 1'dir.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    4 erkek ve 6 kadından oluşan bi topluluğa elma servisi yapılacaktır. toplamda 10 adet elma bulunmaktadır. bu elmalardan 3 tanesının ıcnde kurt yok, 2 tanesının içinde 1 tane kurt,3 tanesinin içinde 2 kurt, 2 tanesinin içinde 3 tane kurt var. her elma 5 dilime ayrılıyor(bır dılımde en fazla 1 kurt olmak şartıyla ve kurt......lar gozle gorulemıyor.) oluşan dılımlerdn 10 tanesi seçilip gruba servis yapılıyor. erkeklerin hepsine kurtlu gelme olasılığı ndr? asıl soru buydu ama 6 kurtlu dilimi 4 erkeğe 1 şekilde verirsem kadınlara da 1 şekilde veririm ozaman 10 dilimi de 1 şekilde seçerim olasılık 1 mi oluyor ?? yoo bu işte başka birşeyler var ama bulamıyorum...((

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    yeni bir konu açarak sormamı istermisiniz? Buna gerek varmı?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yanlış saymıyorsam toplamda oluşacak 50 dilimden 14 tanesi kurtlu olacak.

şöyle düşünelim elmalar 50 dilime ayrılıp bir kaba koyulsun sonra garsonun birisi gelsin ve bunları yan yana bir servis tabağına dizsin ve bunları yemesi beklenen 10 kişi de ilk 4 tanesi erkek olmak üzere gelip tek tek bunları alsın

bize sorulan "14 tanesi kurtlu 50 elmanın dizilimlerinden kaçta kaçında ilk 4 elma kurtludur?" sorusudur , yani orijinal soru bu soru ile özdeştir.

bu da şöyle çözülebilir.
    uygun durumlar : 4 tanesi başa alınır kalan 10 u kurtlu 46 elma rastgele dizilir. 46!/(10!.36!)
    tüm durumlar : 14 tanesi kurtlu 50 elmanın tekrarlı permütasdyon sayısı 50!/(14!.36!)

ihtimal= [46!/(10!.36!)]/[50!/(14!.36!)]=C(14,4)/C(50,4) ~ 0,0043 ~%0,43

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    5.10=50 dilim oluşur.
    3 elma kurtsuz; 3.5=15 kursuz dilim gelir.
    2 elma 1 kurt vasra; 2.5=10 dilimin 2 si kurtlu 8 i kurtsuz olur.
    3 tanesinde 2 kurt varsa; 3.5=15 dilimin 3.2=6 tanesi kurtlu, 9 tanesi kurtsuz olur.
    2 tanesinde 3 kurt varsa; 2.5=10 dilimin 2.3=6 tanesi kurtlu, 4 tanesi kursuz olur.

buna göre 50 dilimin; 15+8+9+4=36 tenesi kurtsuz ve 2+6+6=14 tanesi kurtludur.

tüm durumlar; C(50,10) olur.

4 erkeğe kurtlu, 6 kıza ise herhangi 6 dilim seçmeliyiz
    erkekler için; C(14,4)
    kızlar için; C(46,6) olur.
    istenen durum sayısı=C(14,4).C(46,6)

istenen olasılık=C(14,4).C(46,6)/C(50,10)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam bu ihtimal %91,3 gibi bir değer oluyor

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!