Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf

Proje Ödevi

Merhaba ustalar.Bugün matematik dersinde hocamız proje ödevi verdi ödev şöyle''Bir kenarı 5br olan karenin alanının neden 25br² olduğunun ispatını istedi googledan araştırmaya çalıştım fakat herhangi bir sonuç bulamadım yardım ederseniz sevinirim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    şu linkte aradığın var burada

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ne olursa olsun alanın tanımına takılacaksın gibi geliyor.
    bilen bir hocamız yazarsa daha iyi olacaktır ama benim hatırladığım kadarıyla alan büyüklüğü 1x1 lik kareye oransal olarak tanımlanıyor. 1x1 lik karenin alanı da 1 kabul ediliyor vs vs.
    5x5 lik kare de içinde tam olarak 25 tane 1x1 lik kare barındıracağından alanı 25 oluyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    benim verdiğim linkte özdeşlik şeklinde ispat yapımış

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı korkmazserkan'den alıntı Mesajı göster
    benim verdiğim linkte özdeşlik şeklinde ispat yapımış
    linkteki dosyayı indirmedim ama şimdi karenin alan tanımına referans vermeden bunu yapabilmiş mi?
    yani şu veya benzeri hiçbir ifadeyi kullamadan mı yapmış?
    -bir dikdörtgenin alanı iki komşu kenarının çarpımıdır
    -1x1 lik bir karenin alanı 1 br² dir

şimdi bana yine kızacaklar linkteki dokümanı bile okumadan ahkam kesiyo falan diye ama ben zaten böyle bi ödevi görünce ne kadar kızıyorum bi bilseniz.
    neyse halen o linkteki sunumu okumamakta ısrar ediyorm ve hakız da olsa yorumumu yapıyorum
    körler sağırlar birbirini ağırlar. o sunum da eminim bu soruyu soranı tatmin edecek şekilde hazırlanmıştır.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    ne olursa olsun alanın tanımına takılacaksın gibi geliyor.
    bilen bir hocamız yazarsa daha iyi olacaktır ama benim hatırladığım kadarıyla alan büyüklüğü 1x1 lik kareye oransal olarak tanımlanıyor. 1x1 lik karenin alanı da 1 kabul ediliyor vs vs.
    5x5 lik kare de içinde tam olarak 25 tane 1x1 lik kare barındıracağından alanı 25 oluyor

Hocamızın dediği gibidir. İstenen tam olarak bu ise.

İstenen; alan tanımının bir uygulamasıdır.
    Tanım: 1 birim en ve/veya boydaki karenin 2 boyutlu düzlemde kapladığı yere 1 birim karelik alan denir.

5 br'e 5 br'lik kare, 1x1 birimlik parçalara ayrıldığında 25 adet 1 br² lik kare elde edilir. Dolayısıyla 25 birim karelik alan vardır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    şimdi bana yine kızacaklar linkteki dokümanı bile okumadan ahkam kesiyo falan diye ama ben zaten böyle bi ödevi görünce ne kadar kızıyorum bi bilseniz.
    neyse halen o linkteki sunumu okumamakta ısrar ediyorm ve hakız da olsa yorumumu yapıyorum
    körler sağırlar birbirini ağırlar. o sunum da eminim bu soruyu soranı tatmin edecek şekilde hazırlanmıştır.
    Hocam sunum indirilmiyor zaten, link bozulmuş

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Kusura bakmayın belki çok istiyorum fakat açıklamalarınız biraz kısa olmuş sonuçta bir proje ödevi iki cümle yazıp gotüremem diğer hocamın verdiği linktede döküman indirilmiyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Yazmayayım diyorum ama kendimi tutamıyorum. Sen çok şey istemiyorsun, senden isteyenler çok şey istiyorlar. Ya da neyi niye istediklerini bilmiyorlar demek daha doğru olur.

Hocalarımızın da dediği gibi böyle bir ödevi görünce kızmamak elde değil.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı dralar'den alıntı Mesajı göster
    Kusura bakmayın belki çok istiyorum fakat açıklamalarınız biraz kısa olmuş sonuçta bir proje ödevi iki cümle yazıp gotüremem diğer hocamın verdiği linktede döküman indirilmiyor
    Proje ödevi mi? Ben başlığa bakmamışım. Bu projelik bu konu değil bence? Bu olsa olsa performans görevi olur.

Bizim verdiğimiz açıklamaların yanına birde 5x5 br lik bir kare çizeceksin. Bu konu proje olursa cevabı da kısa olur?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!