MatematikTutkusu.com Forumları

çember

kırcaoğluhilal 20:04 10 Mar 2011 #1
soruyu buraya çizemedim ama anlatmaya çalışayım.O merkezli bir çember var.çemberin içinde bir üçgen var. çembein yarıçapı sağa doğru çizilmiş üçgen çemberin solunda yer alıyor.üçgenin hiçbir kenarı merkezden geçmiyor.sorudaki tek veri üçgenin bir kenarının yarıçapa eşit olması. dar açılarından birini soruyor.

görmeden çözülmez ama en azından bir fikir verseniz yeterli.şimdiden sağolun

Melek12 - ait kullanıcı resmi (Avatar) Melek12 20:13 10 Mar 2011 #2
çapı gören çevre açı 90 dır bunu kullanabilirmisin ??? paintle çizebilirsin ve ya fotoğraf çekip koyabilirsin ...

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 20:18 10 Mar 2011 #3
eğer o yarıçapa eşit olan kenarı gören açı sorulmaktaysa cevap 30º dir
o kenarın iki ucuna yarıçapları çizersen bir köşesi çembrin merkezi olan eşkenar elde edersin yai o kenar merkezden 60º ile görülmekteymiş
üçgenin köşesi bunu çevre açı olarak yapacağından yarısı olur

kırcaoğluhilal 20:22 10 Mar 2011 #4
soruyu buraya çizemedim ama anlatmaya çalışayım.O merkezli bir çember var.çemberin içinde bir üçgen var. çembein yarıçapı sağa doğru çizilmiş üçgen çemberin solunda yer alıyor.üçgenin hiçbir kenarı merkezden geçmiyor.sorudaki tek veri üçgenin bir kenarının yarıçapa eşit olması. dar açılarından birini soruyor.

görmeden çözülmez ama en azından bir fikir verseniz yeterli.şimdiden sağolun

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 20:24 10 Mar 2011 #5
eğer o yarıçapa eşit olan kenarı gören açı sorulmaktaysa cevap 30º dir
o kenarın iki ucuna yarıçapları çizersen bir köşesi çembrin merkezi olan eşkenar elde edersin yai o kenar merkezden 60º ile görülmekteymiş
üçgenin köşesi bunu çevre açı olarak yapacağından yarısı olur

kırcaoğluhilal 20:25 10 Mar 2011 #6
çok teşekkür ederim... Doğru cevap
soruyu gören ben çözemezken...
Görmeden çözdünüz
harikasınız

Serkan A. - ait kullanıcı resmi (Avatar) Serkan A. 20:25 10 Mar 2011 #7
Öğretmen olduğunuzu sanmıyorum. Öğretmenseniz soruyu güzelce çizip buraya ekleyebilirsiniz. Değilseniz bu işi beceremezsiniz demektir. Değilseniz profilinizi düzeltiniz.

kırcaoğluhilal 20:35 10 Mar 2011 #8
BİLGİSAYAR KULLANMASINI BECEREMEYEN BİR ÖĞRETMENİM...
bu şekilde eleştirmenize hiç gerek yoktu

Serkan A. - ait kullanıcı resmi (Avatar) Serkan A. 20:54 10 Mar 2011 #9
Buraya (Dairenin alanı) bakarsanız lise öğrencisini pcsinde çizdiği soruyu görebilirsiniz. Takdir edersiniz ki buradaki soruları bir çok öğrenci takip ediyor. Resimli soru göndermeniz onlar içinde iyi olacaktır. Siz gereksiyorumcuya bakmayın. Ona soruyu eksik bile verseniz o yapar .
Ama her öğrenci soruyu zihninde anlayamaz.