Grubu
    Üye
    İş
    7. sınıf

Olasılık çeşitleri nedir? Anlatılmasını istiyorum.

Arkadaşlar bizim okulda gördüğümüz olasılık teorik olasılık olarak geçiyor.Öğretmenimizin söylediğine göre olasılığın başka çeşitleri de varmış.Bana bunu anlatabilecekler var mı ?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Olasılık çeşitleri, 8.sınıf kitaplarında belirtildiği gibi Teorik olasılık, Deneysel olasılık ve Öznel olasılıktır. Bunlar adlarından anlaşılacağı gibi olasılığı ele alış şekilleri ile iglililerdir. Teorik olasılık, belirlenen matematiksel kurallar çerçevesinde hesaplanan ve gerçekliği kesin olmayan olasılıktır. Yani bir zarı atınca 1 gelme olasığı 1/6 demek teoriktir ancak x kadar attığımızda 1/6 sında bir gelecek diye bir kaide yoktur. Öznel olasılık, adından anlaşılacağı gibi kişişel bir olasılık tahminidir. "Benim bu siteye her girdiğimde bir yazı eklenmiş olması ihtimali %100 dür" demem gibi. Ölçme ve teorik olarak hesaplamalar yapmadan belirttiğim olasılıktır. Deneysel olasılık, bir olayı ihtimalini hesaplayarak değilde tamamen uygulamalalı olarak ölçmemdir. Bu site her girdiğimde yazı eklenip eklenmediğini bir yere kaydedip, belirli bir süre sonunda buradan bir kanıya varmamdır.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Geçici, Metafiz iksel vb gibi başka olasılık çeşitleride varmış ancak bunların literatürde kabul görüp görmdiklerini bilmiyorum. Teorik ve deneysel olasılık haricindeki olasılıkların işlerliği olduğunu sanmıyorum.

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Teşşekkürler eski bilgilerim tazelendi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sayın Üstadım ve sayın paradoks12 öğretmenim , Olasılık çeşitleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bende sadece, deneysel, teorik ve öznel olasılık biliyorum, diğerlerini ilk kez duydum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Demek istediğim, Bu zamana kadar ortalıkta sadece teorik olasılık dediğimiz 10. sınıfta anlatılan olasılık varken, son bir kaç yıldır nerden çıktı bu deneysel olasılık?
    Olasılığın asıl tanımıyla ne kadar örtüşüyor? Yani siz deneysel olasılık diye bir kavramının olasılıkta yerinin olduğunu düşünüyor musunuz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam ben olasılığın böyle çeşitleri olduğunu bu yazıdan öğrendim
    benim bildiğim 2 çeşit yaklaşım var onlar da olasılığın çeşitleri midir yoksa başka bişey mi deniyor ondan da emin değilim.
    biri Bayesian diğeri İstatistiksel (normalde frequency veya statistical ama Türkçesi nedir onu da bilmiyorum).
    şunun çeşitleri nelerdir? şunlar kaça ayrılır? gibi konularda biraz cahilim bi de üstüne Türkçe-İngilizce çatışması falan girince benden bu konularda bişey beklemeyin lütfen

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Üstadım, Bayesian dediğiniz sanırsam teorik olasılık, diğeri de deneysel, zaten deneysel olasılık dedikleri şeyin özünde istatistiksel yaklaşım var. Ama bunu olasılığın özüyle nasıl bağdaştırıyorlar, aklım ermiyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    olasılığın kendisi zaten başlı başına beyhude bir çabadan ibarettir bence, o yüzden deneysel olasılığın yada öznel olasılığın yetersizliğinden yada saçma olduğun veya zayıf ve bilimden uzak tarzında eleştirilebilir, yalnız aynı şekilde teorik olasılık içinde saydığım tüm durumlar malesef geçerli,
    aslında hepsinin tek ortak noktası var; geçmişe, deneyimlere, ve olması gereken durumu bir şekilde göz önünde tutup, tahminler yapar, ve gene her üçü içinde ortak olarak yaptıkları tahmin aslında hiç bişeydir,

örnek vereyim;
    deneysel olsılık; Ali parayı 100 kez atıyor 70 defa yazı, 30 defa tura geliyor ( Ali bu veriyi göz önünte tutum 101. atışta büyük ihtimalle yazı atacağım der)
    öznel olasılık; Ali sabah parayı bir kaç kez atıyor, büyük çoğunlukla yazı geliyor, birde akşam deniyor bu defada tura daha fazla geliyor,(Alinin yorumu; bence sabahları parayı genelde yazı geliyor, o yüzden sabahları parayı atarsak büyük ihtimalle yazı gelir, yalnız bu düşüncesini kendince mistik güçlere dayandırabilir
    teorik olasılıkta; Ali hiç bir deneyim yada geçmiş bilgiye dayanmadan sadece paranın özellikleri üzerine yoğunlaşır, yazı tarafı ile tura tarafı üzerinde hiç bir fark olmadığı için, (parayı atarsam yazı gelme olsaılığı ile tura gelme olasılığı eşittir der

sonuç olarak üçüde ortak olarak pratikte bir tahminden öteye gidemez, ve bir sonraki atışın ne geleceği hakkında hiç biri kesin sonuç vermez
    sadece tahminden ibarettir, o yüzde bu daha üztün bu daha kötü demek bence yanlış,
    son olarak hepsi faydalı, hepsi gereksiz ve hepsi sadece bir tahminden ibaret

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!