Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

Düzlem sorusu

Bir ABC açısının bir P düzlemi
    üzerindeki dik izdüşümü dik açı olduguna göre ABC açısı için aşağıdakilerden hangisi daima doğrudur?
    A)dar açıdır
    B)DİK AÇIDIR
    C)GENİŞ AÇIDIR
    D)En az bir kenarı P düzlemine paraleldir
    E)en az bir kenarı p düzlemine diktir

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    sanırım ben yanlış düşünüyorum, ama sanki hiç birini genelleyemeyiz gibi geldi bana

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    dik açı olur gibi gelior ama

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bence dar açı yada geniş açı olması içinde hiç bir engel yok. ve tabi diğer iki şıkkıda genelleyemeyiz diye düşünüyorum. ama genellenebiliyorsa, mantıklı bir çözümle benide tatmin edecek bir cevabı merakla bekliyorum

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    daima dediği için sanki dikle alakalı gibi geldi 3 boyutlarda böyle oluor genelde

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    açının izdüşümü dik olduğunda izdüşümaçının kollarını kesit alan birer dik düzlem çizdiğimizde izdüşümü alınan açının kollarından biri bu düzlemlerin birinde diğeri ise diğeri üzerindedir. ya da şöyle diyebiliriz bu düzlerin üzerinde açının köşe noktasından geçen hangi 2 doğruyu seçersek seçelim izdüşümleri dik olacaktır.

bu iki doğruyu birbiriyle 0-180⁰ arasında açı yapabilecek şekilde seçmek mümkün olduğuna göre seçeneklerin hiçbiri kesin doğru olamıyor gibime geldi.

örnek vermek gerekirse bi küp alınır bi köşe seçilir ve o köşeye komşu köşelerin oluşturduğu eşkenar üçgene bakılırsa açıları 60 dır ama bu açının ilgili köşeyi içeren küp yüzeyine izdüşümü dik açıdır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    birebir katılıyorum bende aynı şekilde düşünmüştüm. birde e şıkkıda şöyle bir durum var; kollardan biri düzleme dik olursa bunun izdüşümü nokta olacağından P düzleminde dik açı oluşturması mümkün değildir.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    dik izdüşümü dik oldugunda seçiliormuydu 0-180 arasında

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    kafanda canlanması açısından birde ben açıklamaya çalışayım;

P izdüşüm düzlemine birbiriyle ve aynı zamanda P ile dik olacak şekilde E ve F düzlemleri düşün; ( daha iyi cansın diye; bir oda düşün, P düzlemi için taban yada zemin, E ve F düzlemleri içinde iki tane bir birine dik duvar düşün)

E ve F düzlemi yada duvarlarının kesişimi yani ara kesit doğrusu d olsun;

d doğrusu üzerinde her hangi bir K noktası alalım;
    ( buraya kadar olan kısmı özetlersek; bir odanın iki duvarının kesiştiği yer üzerinede bir K noktası aldık )

E sol duvar, F de sağdaki duvar olsun;
    şimdi çizeceğimiz açının köşesi K, kolları E ve F üzerinde olan her açının dik üzdüşümü P düzlemi yada zeminde dik açı oluşturur.

iki kolu zemine paralel alırsak; açımızda izdüşümüde dik açı olur.

kolardan ikisinide çapraz yukarı doğru alırsak; açımız dar açı ama izdüşümü dik açı olur.

kullardan biri yukarı, diğeri aşağı doğru alınırsa; açımız geniş açı, ama iz düşümü yine dik açı olur.

kolardan biri P düzlemine dik alınırsa (d doğrusu ile çakışacak şekilde); zeminde dik açı oluşması mümkün olmaz. (çünkü P ye dik olan doğrunun dik izdüşümü noktadır)

kısacası, dik, dar yada geniş açı olabileceği gibi, kolardan biri yada her ikisi P ye paralelde olabilir. sadece kolardan biri yada ikisi P düzlemine dik olamaz.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    paralel kesinlikle olması gerekiormuş o yüzdfen cevap o çıkıormuş ...

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!