hilal akbulut 21:05 23 Şub 2011 #1
1
kg yaş sabun kuruyunca 750 gr geliyor. Kilogramı 6 liradan alınan bir mıktar yaş sabun kuruduktan sonra kilogramı 9.6 liradan satılarak toplam 4.8 lira kar edılıyor. Bu satıcı kaç
kg yaş sabun almıştır?
a-1.5 b-2 c-3 d-4 e-4.5
MatematikciFM 21:12 23 Şub 2011 #2
1
kg yi 6
tl ye alıp elinde 750 gr kalıyorsa maliyetini kurtarması için 8
tl ye satması gerekir. Yani 8
tl ye malolmuş olur. Kilosunu 9,6
tl ye satıyorsa her kiloda 1,6
tl kar yapıyor. 4,8
tl kar yaptıysa, 3
kg sabun almıştır.
nahutab97 21:20 23 Şub 2011 #3
Hocam her kiloda 1,6kg ve toplam 4,8
kg kar ettiyse toplam 3
kg olmaz mı?
safya47 21:20 23 Şub 2011 #4
ben cevaba şıklardan gittim ve cvpı 4 buldum.Şöyleki satıcı 4 kilo yaş sabunu 24 liradan almış 1kg sabun kuruyunca 750 gr geliyorsa 4
kg sabun kuruyunca 3
kg gelir kuru sabunun kilosunuda 9.6 liradan satıyorsa 3kg sabunu 28.8 liradan satar ,, 28.8 - 24 = 4.8 lira kar eder
yani cvp d)şıkkı 4
kg
MatematikciFM 21:26 23 Şub 2011 #5 Hocam her kiloda 1,6kg ve toplam 4,8
kg kar ettiyse toplam 3
kg olmaz mı?
Doğru. 4,8 i 1,6 ya bölüp 4 buldum. Akılsız kafam. Tabi ki 3 olacak.
hilal akbulut 21:31 23 Şub 2011 #6
cevap anahtarına göre cevap 4
safya47 21:39 23 Şub 2011 #7 Doğru. 4,8 i 1,6 ya bölüp 4 buldum. Akılsız kafam. Tabi ki 3 olacak.
estağfurllah hocam kendinize haksızlık etmeyin sorularımızı yorulmadan cevplıyorsunuz arada böyle dalgınlıklar olur.
bu arada cvp 4 ama yaş sabun kuruyunca ağırlığının % 25 kaybettiği için elimizde 3 kilo kalıyo
MatematikciFM 21:50 23 Şub 2011 #8
Şimdi farkettim. Benim bulduğum kurumuş hali. Bize yaş olanı soruyor.
Serkan A. 01:03 24 Şub 2011 #9
Bu soruları 9. sınıf matematik kategorisine açınız. Bu konular 9.sınıf konusudur.
nazlı2006 00:02 20 Mar 2011 #10
0,75
kg kuru sabun 9,6
tl'den 7,2
tl'dir.6
tl maliyet çık 1,2
tl kg'daki karı 4,8'e böl 4
kg yaş sabun almıştır.
Diğer çözümlü sorular alttadır.