Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf

YGS Sorular

1-) Bir çift zar atılıyor. Zarlardan birine gelen sayının 6 olduğu bilindiğinigöre üste gelen sayıların ffarkının 4 olma olasılığı?

2-) İki basamaklı sayılar arasından rastgele alınan bir sayının 74' büyük olma olasılığı nedir.. Bu soru cevabı yanlış bence yinede sizde yapında

3-) (a + b + c) üstü 5 açılımında kaç farklı terim vardır?

4-) 6 evli çift arasından 4 kişi seçilecektir. Seçilen 4 kişi arasında hiç bir evli çiftin olmadığı kaç farklı seçim yapılır?

5-) EYLEM kelimesindeki harflerin yerleri değiştirilerek oluşturulan 5 harfli kelimelerden baştan 37. Kelime nedir

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    1.
    bu soru daha önce çözülmüştü. burada zarlardan birisinin 6 olduğu biliniyormuş forumda "koşullu olasılık" diye aratırsanız bununla ilgili çözülmüş sorulara ulaşırsınız.
    neyse görmüşken el atayım en iyisi.
    61,62,63,64,65,66 ve tam tersleri olmak üzere 11 durum vardır istenilen 62 ve 26dır.
    2/11 durum yani.

2.
    İki basamaklı sayılar 10'dan başlar 99'a kadar devam eder toplam 99-10+1 => 90 sayı vardır.
    74ten büyük olması isteniyorsa 75 ve 99 arasındaki sayılara tekabül eder. 99-75+1 => 24+1=>25 adet böyle sayı vardır.
    Sonuç olarak 25/90 => 5/18 bulunur.

3.
    Binomla ilgim olmadığından ne yazık ki bilemiyeceğim.

4.
    AaBbCcDdEeFf evli çiftlerimiz olsun.(6 tane çift var değil mi? 6 tane 2kişilik aile yani)

Normalde 12 kişi arasından 4ü C(12,4) şekilde seçilebilir.
    Hiç biri evli olmayacakmış misal ABCD olmak üzere her aileden 1 kişi seçmeliyiz.C(2,1).C(2,1).C(2,1).C(2,1) toplam 16 durum vardır tüm durumlara oranlayıverin.
    Dipnot.Ben olasılık hesabı sanarak işlem yaptım meğer olasılık değil kaç şekilde yapılması isteniyormuş.Sabri hoca aşağıda çözmüştür.

5.
    elmy şeklinde devam eder.
    E ile başlayan 4!/2 = 12 adet kelime vardır.(1 ve 12.kelimeler dahil olmak üzere)
    L ile başlayan 24 tane kelime vardır.(13.kelime-36 .kelimeler)
    M ile başlayan da 24 tane kelime vardır.(37.kelime ilk M ile başlayan , 37.kelime m ile başlayan ilktir.)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    3.
    5 tane topu 3 tane çocuğa dağıtıyoruz.
    C(7,2)=21 terim bulunur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    4.
    bu soruda da ihtimal değil de sayı istenmiş galiba
    seçilen tüm kişiler farklı çiftlerden gelecektir öyleyse 4 farklı çiftten seçim yapılmıştır. C(6,4)=15 şekilde bu çiftler seçilir.
    elde 4 çiftten herbiri için 1 kişi 2 şekilde seçilir yani sonuç 15.24=240 bulunur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    4.
    bu soruda da ihtimal değil de sayı istenmiş galiba
    seçilen tüm kişiler farklı çiftlerden gelecektir öyleyse 4 farklı çiftten seçim yapılmıştır. C(6,4)=15 şekilde bu çiftler seçilir.
    elde 4 çiftten herbiri için 1 kişi 2 şekilde seçilir yani sonuç 15.24=240 bulunur.
    Hocam benim çözümdeki arıza ne? Soru gayet açık değil mi ki?
    Yani 6 çiftten 4ünü seç ona göre mi çöz demek istemiş?
    Cidden aklıma gelmezdi.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Hocam benim çözümdeki arıza ne? Soru gayet açık değil mi ki?
    Yani 6 çiftten 4ünü seç ona göre mi çöz demek istemiş?
    Cidden aklıma gelmezdi.
    ben soruyu "6 çiftin oluşturduğu 12 kişi içinden çift oluşturmayan 4 kişi kaç değişik şekilde seçilebilir?" şeklinde algıladım.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    ben soruyu "6 çiftin oluşturduğu 12 kişi içinden çift oluşturmayan 4 kişi kaç değişik şekilde seçilebilir?" şeklinde algıladım.
    Tamam hocam anladım ben olasılık hesabı yapmışım.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Ikinizede çok teşekkür ederim.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Hocam sana zahmet şuna bir baksan 20 toplam işareti k=1 k. (2) üzeri k-1

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı QuadrantShadow'den alıntı Mesajı göster
    Hocam sana zahmet şuna bir baksan 20 toplam işareti k=1 k. (2) üzeri k-1
    2 21.105 mi

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları