Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Ulaşım teknolojilerinde matematiğin kullanımı?

12.sınıf öğrencisiyim "Ulaşım teknolojilerinde matematiğin kullanımı?" Konulu proje ödevim var. Hiç bi fikrim yok ve araştırma sonucu da birşey bulamadım yardımcı olursanız sevinirim ..

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    tam olarak bunu bir yerden hazır olarak bulman zor olabilir. Bir belgeselden bulabilirsin bunu. Ya da bu işle uğraşan bir mühendis ile ulaşman gerekecektir.

Bizde bazı şeyler yazabiliriz ancak çok yüzeysel olacaktır.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Yüzeysel de olsa fikir vermeniz benim içim önemli çünkü kendimden birşeyler katmam gerekecek ve 10 sayfa olacak projenin tamamı çok kapsamlı olmayacak yani .

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Aklıma gelen birkaç şeyi söyleyim, belki fikir oluşabilir aklında. Aşağıda belirttiklerim araştırma sonuçlarım değil, kendi düşüncelerimdir.
    Virajların eğimlerinde, yani virajları denklemlere göre düzenlerler parabolik, eliptik, falan olabilir. Bu denklemlerden yararlanarak araçların virajı alması için gereken alt hız sınırı vb. Türev kullanılabilir buralarda.

Uçakların yörüngelerinde kullanılabilir, türevlerden hız, yol,ivme denklemleri bulunabilir.

Geçenlerde bir bölgede, araçların kaza yapmalarını önlemek için kaçış yolu yapılmıştı. Bu yol, yukarı doğru eğimliydi, aracın hızını azaltmak için. Bu tip yolların eğimlerinin makisumum değerleri araştırılabilir. Fizik ile birlikte araçların max. ne kadar hızla gelirse ( türevden bulunabilir) max ne kadar eğimli yol yapılabilir ( yine türevden) gibi.

Sana tavsiyem, ulaştırma işleriyle uğraşan mühendislerle görüş.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!