Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

permutasyonn

soru 1. 3 tane 5 rakamı 2 tane 7 rakamı ve 1 tane 0 rakamı kullanılarak 6 basamaklı kac farklı sayı yazılabılır cevap 50

soru2. 4 kıtap herbırı en az ıkı ktap almak kosuluyla ıkı kısıye kac farklı sekılde dagıtılabılır cevap 20

soru3. A kumesınde 0 2 4 6 B kumesınde 1 3 5 bulunuyor.Bırler basamagı B kumesınden onlar ve yuzler basamagı A kumesınden alınarak rakamları tekrarsz uc basamkalı kac farklı sayı yazılabılır
    cevap 27

soru4. K kumesınde a b c d e f g bulunuyor.Bu kumenın 3erlı permutasyonlarının kac tanesınde a veya b den yanlız bırı bulunur cevap. 120

tesekkurlerr

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    1.
    555 77 0
    bunlarla tekrarlı permütasyondan 6!/3!.2! = 6.5.4/2 = 6.5.2 = 60 tane yazılabilir.
    0 ile başlayanları çıkarırsak iş tamamdır 0 , 55577 => 5!/3!.2! = 10 tane 0 ile başlayan vardır.
    60-10=50 tane

2.
    4 Kitap 2 kişiye 2,2 durumuyla dağıtılabilir başka bir durum yoktur.
    Bunlarda C(4,2) = 6 şekilde olur cevap bu haliyle yanlış.
    Eğer en az 1 kitap deseydi
    1,3 , 2,2 ve 3,1 durumları olcaktı bu da C(4,1)=4 , 4.2 = 8+6 = 14 şekilde olurdu bile.

3.
    abc şeklinde olcak sayımız ve c rakamı b kümesinden alınacak C(3,1) biçimde seçilebilir.
    Yüzler basamağı 3 şekilde(başa 0 gelemiyeceğinden) , onlar basamağı gene 3 şekilde seçilebir.
    3.3.3 = 27 tane yani.

4.
    Anın bulunduğu b nin bulunmadığı a _ _ , geri kalan 5 rakamdan 2sini seçip dizelim C(5,2).3! = 60 tane böyle vardır.
    aynı şekilde bnin bulunup anın bulunmadığı 60 durum vardır.
    Toplamda 120 durum yani.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Merak ettim
    Üniversite okuyorsunuz bu konu nerden çıktı böyle ?

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    kpssye calısmaya basladım da lısedeyken en cok zorlandıgım konuydu..hala da oyle o yuzden bu konudan basladim eksiklerimi tamamlayip seneye yukumu azaltmak istiyorumda

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı mellike'den alıntı Mesajı göster
    kpssye calısmaya basladım da lısedeyken en cok zorlandıgım konuydu..hala da oyle o yuzden bu konudan basladim eksiklerimi tamamlayip seneye yukumu azaltmak istiyorumda
    mm..Aksine benimde en çok sevdiğim konudur kendileri

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları