Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    11. sınıf

Olasılık

1.) A torbasında 5 kırmızı 3 mavi, B torbasında 4 kırmızı 4 beyaz, C torbasında 3 kırmızı 2 siyah top vardır.

Rastgele bir torbadan alınan bir tpoun kırmızı renkli olduğu bilindiğine göre, B torbasından alınmış olma olasılığı kaçtır?

Cvp : 20/69

2.) Bir mağazadaki 8 mavi gömlekten 3 ü, 6 yeşil gömlekten 4 ü defoludur. Bu mağazadan rastgele alınan bir gömleğin mavi veya defolu olma olasılığı kaçtır?

cvp : 6/7

3.) İçlerinde Pınar ve Ersin'inde bulunduğu 6 erkek ve 8 kız öğrenci arasından 3 ü erkek, 3 ü kız olmak üzere 6 kişilik bir grup oluşturuluyor. Buna göre Pınar ve Ersin'in birlikte bu grupta olma olasılığı kaçtır?

Cvp 3/16

4.) 5 kişilik bir grupta herkesin üstünde ismi yazılı bir kalem vardır. Bu kalemler bir kutuya konuluyor.Bu beş kişi sırayla kutuya konulan kalemlerden rasgele birer tane alıyorlar. Yalnızca ilk ikisinin kendi kalemlerini alma olasılığı kaçtır?

Cvp 1/60

5.) A torbasında 3 beyaz 4 kırmızı, B torbasında ise 4 beyaz, a tane kırmızı bilye vardır. A torbasından bir bilye çekilip, B ye atılıyor ve daha sonra B den bir bilye alınıyor. B den alınan bilyenin beyaz olma olasılığı 31/70 old. göre a kaçtır?

cvp 5

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    2)

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    11. sınıf
    Alıntı mehmetodabasi10'den alıntı Mesajı göster
    2)
    P(AnB) hem mavi hem defolu olan gömlekler değil mi? oda 3/8 olmuyor mu?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    3)E yi bulalım c(6,3) . c(8,3)=20.56
    istenen durum erkekler: Ersin x x olacak kalan 5 erkeğin 2si seçilir c(5,2)=10 kızlar:P v v kalan 7 den 2si seçilir c(7,2)=21
    21.10/20.56=3/16

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı symBoL'den alıntı Mesajı göster
    P(AnB) hem mavi hem defolu olan gömlekler değil mi? oda 3/8 olmuyor mu?
    evet ama soruda mavi veya defolu diyor. kural şudur: A u B= A+B-AnB bunu kümelere uyarlarsan daha iyi anlarsın.kesişim olduğu için aslında o kesişim bölgesini 2 defa kullandık. o yüzden 1 tanesini çıkartıyoruz. ha kesişim olmasaydı çıkartmazdık. ama kesişim var.

ayrıca 3/8 değil E ye oranı yani 14 e oranı olacak. hem mavi hem defolu gömlekler 3/14 dür

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    a ,b,c,d,e olsun kişiler. kalemler: A B C D E olsun. a geldi A yı çekme olasılığı:1/5 b geldi Byi çekme olasılı 1/4( 4 tane kaldı A çekildi çünkü)
    c geldi C yi çekmeme olasılığı 2/3( çekme olasılığı 1/3 tür) d geldi D yi çekme olasılığı 1/2 dir. çarparsak 1/60 yapar.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    11. sınıf
    Alıntı mehmetodabasi10'den alıntı Mesajı göster
    evet ama soruda mavi veya defolu diyor. kural şudur: A u B= A+B-AnB bunu kümelere uyarlarsan daha iyi anlarsın.kesişim olduğu için aslında o kesişim bölgesini 2 defa kullandık. o yüzden 1 tanesini çıkartıyoruz. ha kesişim olmasaydı çıkartmazdık. ama kesişim var.

ayrıca 3/8 değil E ye oranı yani 14 e oranı olacak. hem mavi hem defolu gömlekler 3/14 dür

Tamam anladım ben kesişim kısmında hatalı düşünmüşüm hem mavi hem defolu dediğinden dolayı ben 8 mavi gömlekten 3 mavi defoluyu almışım aslında toplam 14 gömlekten 3 mavi defolu olacaktı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı symBoL'den alıntı Mesajı göster
    Tamam anladım ben kesişim kısmında hatalı düşünmüşüm hem mavi hem defolu dediğinden dolayı ben 8 mavi gömlekten 3 mavi defoluyu almışım aslında toplam 14 gömlekten 3 mavi defolu olacaktı.
    bu sorular kalıp sorudur, mutlaka bir yerde karşına çıkar farklı kaynaktan tekrar etmeni öneririm

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    11. sınıf
    Aslında nasıl yapılacağını biliyorum ama işte bi anlık dalgınlık doğru cevapları görünce yaptığım küçük hatalara sinirleniyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    5) B torbasindan beyaz cekecegi kesin ama A torbasindan ne cekecek iki durum var beyaz cekebilir ya da kirmizi cekebilir once beyaz cektigi duruma bakalim A torbasinda beyaz cekme olasiligi 3/7 cektigomiz bu beyazi B ye attik 5 beyaz a tane kirmizi oldu burdan beyaz cekme olasiligi 5/a+5 o halde ikisini carpalim 3/7.5/a+5=15/7.(a+5)
    Simdi de A dan kirmizi ceksin 4/7 olasilik var bu kirmiziyi B ye atsin 4 beyaz a+1 kirmizi olur beyaz cekme olasiligi 4/a+5 yine ikisini carpalim 4/7.4/a+5=16/7.(a+5) daha onceki 15/7.(a+5) le toplarsak
    31/7.(a+5)=31/70 (31 ler birbirini goturur)
    7.(a+5)=70
    a+5=10
    a=5 cikar elimden geldigi kadar iyi aciklamaya calistim telefondan giriyorum ancak bu kadar

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!