Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    11. sınıf

lütfen yardımmm binommmm

1) 9 voleybolcu ile kaç tane farklı voleybol takımı oluşturulabilir??

2) herhangi ikisi doğrusal olmayan 7 ışın çizilmiştir.bu ışınlardan kaç tanesi yönlü açı belitri??kaç tanesi yönsüz açı belirtir?

3) (7.dereceden √5+1 )parantezin üssü 100 ifadesinin açılımında kaç tane rasyonel terim vardır?

4) (3x-√x) parantezin üssü 15 ifadesinin açılımında x üssü 10 lu terimi bulunuz

5) (x-2y+5) üssü 10 ifadesinin açılımında y üssü 8 li terimi blunuzz

lütfen yardım binomu hiç anlmadımm hoca nalatırken sınıfta değildimmm

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    11. sınıf
    binomdan anlayan yok umu??3 sorum daha vardı onlarıda sorcaktım ama daha bunları çözebilen yok ben de anlmadaım lütfenn anlasam çzöecem zatende anlamadımm

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    bir voleybol takımında kaç kişi oluyordu ?
    Geometri Neden Matematiğe Benzemiyor Anlam veremiyorum

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    1.soru
    bir takımda kaç kişi olduğunu tam bilmiyorum ama galiba 6 sonuç 84 buldum ama tam emin değilim
    Geometri Neden Matematiğe Benzemiyor Anlam veremiyorum

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı süperim'den alıntı Mesajı göster
    binomdan anlayan yok umu??3 sorum daha vardı onlarıda sorcaktım ama daha bunları çözebilen yok ben de anlmadaım lütfenn anlasam çzöecem zatende anlamadımm
    günde 5 soru hakkınız var
    ayrıca sorularınızı çözebilecek yeterlilikte bir sürü arkadaşımız var kimse "daha bunları çözebilen yok" gazına gelmez
    neyse hadi ben gaza gelmiş olayım fazla soru yokken günlük 5 soru hakkınızı aşmadınız varsayalım.

1.
    voleybol takımı 6 kişidir. C(9,6)

2.
    soruda tam olarak ne kastediliyor anlayamadım ama ben açıklama yapayım siz çözmeye çalışın
    hiçbiri doğrusal olmadığından hangi 2 ışını alırsak alalım bunları açının kolları gibi düşündüğümüzde 2 farklı açı oluşacaktır, 1.den 2. ye giden ve 2. den 1. ye giden şeklinde. artık yönlüden kasıt ya da yönsüzden kasıt nedir tam bilmiyorum muhtemelen sorularınızdan birinin cevabı C(7,2) diğerini cevabı da 2.C(7,2) olacaktır.

3.
    bu sorunun arızalı luğunu söyleyebiliiz çünkü sonuç 1 olmalıdır ama eminimki 1 değil 15 verilmiştir
    örnek veriyorum (√5+1)² de kaç tane rasyonel terim vardır?
    soruyu üreten zekaya göre (√5)²+2.√5.1+1 şeklinde bir açılım olduğundan 2 tane rasyonel terim vardır ama bu ifade gerçekte 6+2√5 tir hepsi bu illa bir rasyonel terim aranıyosa o da 6 dır ve 1 tanedir.

soruya gelirsek rasyonel terim olabilmesi için 5 in kök dışına çıkabilmesi yani kuvvetinin 7 nin katı olması gerekir.
    0,7,14,...,98. kuvvetler rasyonel terimler oluşturacaktır bunlar da 15 tanedir.

4.
    x10 lu terimin ufak bir incelemeyle (x)5.(√x)10 dan geldiğini görebiliriz yai bu terim
    C(15,5).35.(-1)10.x10 dur
    katsayısı da 35.C(15,5) olacaktır

5.
    ifadeyi ((x+5)-2y)10 şeklinde düşünürsek
    y8 li terim
    C(10,2).(x+5)².(-2y)8 dir , düzenlersek
    11520.(x²+10x+25).y8

bir de tavsiye;
    eğer derse girmediysen bu konuyu hocandan ya da başka bir kaynaktan mesela bu sitedeki video konu anlatımlarından öğrenmelisin yoksa bodoslama sorulara dalarsan sonuçta istediğin verimi alamayabilirsin.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    11. sınıf
    gaza gelmeleri için değil yanlış anladınız ben bu soruları 3 siteye daha yazdım hiç kimse çözemdedi bazılarıda çözmedi ondan ki o sitelere dün yazıdm onu bekliodum neyse saolun çözdüğünüz için ki 5 soru hakkımı aşmıom dikkat etmeye çalışıom şu 3 sorumuda sorsam olur mu acaba bu konuyu anlamadım trigonometriyi yaladım yuttum bunu bir türlü anlamadım

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!