Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

Trigonometri

a=cos120
    b=sin120
    c=tan120

a,b,c nin işaretleri nasıl bulunur?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    birim çember çizersin bu açılar x ekseninden başlanıp saatin tersi yönünde yarıçap olarak işaretlenir. çmberi kestiği noktanın apsisi açının cosinüsüdür , ordinatı da sinüsüdür.

tanjant ise bu yarıçapın uzantısının x=1 doğrusuyla kesiştiği noktanın ordinatı olacaktır (şekilleri çizersen çok basit olduğunu görürsün)

buradan hangi değer negatif hangi değer pozitif hangi değer artma eğiliminde hangisi azalıyor vs her yorumu yapabilirsin

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Biraz anladım gibi bu konuya yeni başladım kendim çalışmaya çalışıyorum da biraz ezber gibi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Cimcime, faktöriyel, permütasyon, kombinasyon, olasılığı atlayıp, trigonometri mi çalışıyorsun?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Hocam şimdi 1. yi saat yönünün tersinde pozitif yönde 120 derece dönderirsem ozaman (-,+) noktasının içinde oluyor hangisini almam gerek?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    nasıl (-,+) arasında oluyor ki
    açının kolunu saat yönünün tersinde 120º açtığında çemberi kestiği noktanın koordinatlarına bakarsak x değeri negatiftir (yani cosinüs) , y değeri pozitiftir (yani sinüs) bu doğruyu uzatıp x=1 doürusu ile kesiştirdiğinde bulduğun noktanın hem x hem y değeri negatiftir yani tanjant da negatiftir
    dur ben bir şekil ekleyeyim

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Çok teşekkür ederim öğretmenm..Şekil anlamam için iyi oldu çok saolunn

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    önemli değil
    yani bu her açı için geçerli sadece 120º için çizmedim

mesela bu şekle bakarak bir x açısının sinüsünün (180-x) açısının sinüsüyle aynı olduğunu görebilirsin , ya da cosinüslerinin (180-x) le ters işaretli oluğunu vs vs.
    ne bileyim 90 dan 180 e gidilirken sinüsün ve cosinüsün azaldığını , tanjantınsa arttığını görebilirsin.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları