MatematikTutkusu.com Forumları

Dik Üçgen

İlk  1 2 3
gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 03:17 14 Oca 2011 #21
tek başına tüm kenarları eşit olmasının
ya da tek başına tüm açıların eşit olmasının düzgün çokgen olmayı grektirdiği tek çokgen üçgendir.
diğer tüm düzgün çokgenler için hem açıların hem kenarların eşit olduğu gösterilmelidir.

MatematikciFM - ait kullanıcı resmi (Avatar) MatematikciFM 03:21 14 Oca 2011 #22
Kenarların eşit ve bir açısının 108 olduğunun bilinmesi yetmez mi?

Serkan A. - ait kullanıcı resmi (Avatar) Serkan A. 03:25 14 Oca 2011 #23
tek başına tüm kenarları eşit olmasının
ya da tek başına tüm açıların eşit olmasının düzgün çokgen olmayı grektirdiği tek çokgen üçgendir.
diğer tüm düzgün çokgenler için hem açıların hem kenarların eşit olduğu gösterilmelidir.
ben kısa geçtim ama soruda verilenden dolayı 54 sola yapıştırınca 54, 108 de biliniyor. Onu belirtmek gerekli; yoksa her kenarı eşit ve açısı bilinmeyen bir beşgen düzgün olmayabilir. Doğrusunuz.

paradoks12 - ait kullanıcı resmi (Avatar) paradoks12 03:29 14 Oca 2011 #24
bence bu kesinlikle yetmez, telden eşit kenarlı bir beşgen düşünün, en üstteki açı 108 i sabit tutup, ( o açıyı oluşturan kenarlar oynatılmadan) diğer üç kenarı sağa yada sola doğru kaydırabiliriz, alttaki üç açının düzgünlüğü bozulur

ama bu bozulmadan sonra dokunmadığımız, 108lik açından inilen dikme, aşağıdaki kenarın orta noktasına kesinlikle denk gelmez, bizim sorumuzda bu dikme tam ortaya geldiği için düzgün beşgendir diyorum

ben bu şekilde düşündüm

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 03:31 14 Oca 2011 #25
Kenarların eşit ve bir açısının 108 olduğunun bilinmesi yetmez mi?
hayır bu da yeterli değil ama o 108 olan açıdan inen kenarortayın dik olması işi tamamlıyor.

Serkan A. - ait kullanıcı resmi (Avatar) Serkan A. 03:33 14 Oca 2011 #26
Hocam yeterli olur bence. rotasyon yaptığımız için 108 haricindeki 4 açı ikişer ikşer eşit böyle bir durum oynar beşgende sağlanamaz.

MatematikciFM - ait kullanıcı resmi (Avatar) MatematikciFM 03:37 14 Oca 2011 #27
Zaten en başta AB nin simetri ekseni olduğunu belirtmiştim.

duygu95 - ait kullanıcı resmi (Avatar) duygu95 12:48 14 Oca 2011 #28
Çok değişik bir soruymuş gerçekten beşgen çizilebileceğini hiç düşünememiştim..

matplus - ait kullanıcı resmi (Avatar) matplus 11:38 20 Mar 2013 #29
zahmet olmazsa biri çözüm ekleyebilir mi? ben düzgün beşgen olduğunu bir türlü ispatlayamadım

İlk  1 2 3
Üst Forum
Anasayfa
Yukarı Standart Görünüm