Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliğine göre cam filmi renkli cam yasak mı 2012

Kesilen cam filmi veya renkli cam cezaları bir çok kişiyi mağdur etmektedir.

Bu konuda ki bir çok dökümanı kararı vermeniz için sizlere sunuyorum

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU
    www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/644.html
    KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ
    www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20611.html

Trafik Kanunun 30 maddesinin B bendinde
    Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan araçları kullananlarla, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 3 600 000 lira para cezası, İle cezalandırılırlar.

Trafik Yönetmeliğinin 63. maddesisin ek fıkrasında şöyle söylemektedir.
    Ayrıca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.
    Kanuna göre değil ancak yönetmeliğe göre yasak görünmektedir.

Cam filmi ile ilgili dava

Cam filmi ile ilgili kendisine ceza kesinlen avukat cezayı trafik kanununa uygun olmadığı için mahkemeye vermiş ve kazanmıştır.

Mahkemenin Trafik kanunun 30 maddesi ile ilgili kesilen cezanın iptali için gerekçesi şöyledir.

Anılan madde kapsamında ceza uygulaması yapılabilmesi için araçta görüşü engelleyecek veya bir kaza anında içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar eşya ve çıkıntıların bulunması gerekmektedir. Bilirkişi raporunda itirazcıya ait araçta bu kapsamda bir süs, aksesuar, eşya veya çıkıntının bulunmadığındın tespit edilmiş olması karşısında, kanuna aykırı olarak düzenlenen idari para cezasının iptaline dair hükümler kurulmuştur. Trafik cezasının hukuki dayanaktan yoksun olması nedeniyle idari yaptırım kararının kaldırılmasına.
    Dava haberi
    www.gundem.milliyet.com.tr/otomobil-camina-filme-ceza-yok/gundem/gundemdetay/23.06.2012/1557670/default.htm
    Dava haberinin videosu

Sonuç: Trafik Yönetmeliğinde cam filmi yasaktır dese de mahkeme kanuna bakmış ve 30 maddeye göre bir aykırılık bulmamıştır. Kesilen ceza iptal edilmiştir.
    Kanunlar her zaman esastır. Yönetmelikler kanunlara uygun tanzim edilmemiş olabilir.

Not: Bu yazıdaki "renkli cam" ibaresinden kasıt renkli folyolar ile cam renginin değiştirilmesi kastedilmiştir.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Önemli

Otomobillerde cam filmi serbest oluyor

Bilim, Sana yi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, araç sürücülerinin büyük bölümünün istemesine rağmen, güvenlik amacıyla yasak olduğu için kullanamadığı cam filmleri konusunda çalışma başlattı.

Araçların arka camları ile arka yan camlarına film taktırmak serbest olacak.

Haberin ayrıntıları için Otomobillerde cam filmi serbest oluyor en son haber

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    benim arabanın camlarında da film olduğu için üstüme alındım, o yüzden iki kelam edeyim
    ben de connect var ve alır almaz, arka camına içten dışarısı görünen, dıştan içerisi görülmeyen delikli kağıda memleketimin resmini bastırdım ve arka cama yapıştırttım.
    damalı eşek gibi araba her yerden farkediliyor.
    ocakta muayene yaptırdım, kusurlu olarak muayeneden geçti araba.
    filmlerin hala neden yasaklanmış olmasını anlamış değilim.
    kimisi içerisinin görünmesi gerektiği için diyor, o zaman çoğu arabada perde var, onlar için yasak konulmuş değil.
    kimisi, sürücünün görüşünü azalttığı için diyor. o zaman da sürücü güneş gözlüğü taktığında ortaya çıkan görüntü, filmden bakılınca görünenle aynı.
    kazalarda zararı var lafı hikaye geldi bana.
    önceden çok katıydı polisler bu konuda , şimdi fazla önemsemiyorlar gibi. 2 senedir hiç bir polis bu ne demedi bana.
    ha bir de şu var.
    otobüs ve kamyonlarda arka cama kimse karışmıyor, çünkü onlarda dikiz aynası kavramı yok. sağ-sol aynaları kullanıyorlar.
    otomobillerde dikiz aynası kullanıldığından arka camı kapatmak yasak diyorlar , bir yere kadar haklılar ama abartmaya da gerek yok bence.
    sağ-sol aynaları kullanabilen için sorun değil.
    gerçi bir ara sağ aynası olmayan araba da ürettiler, o da ayrı bir tartışma konusu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!