Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf

Selamlar...

Efenim, böyle bir siteyle karşılaşmış olmaktan çok mesudum. Siteyi oluşturan değerli kişiler var olsunlar, sağ olsunlar, Allah razı olsun diyorum...

Ben Doğukan, İstanbul'dan. Suat Terimer Anadolu Lisesi'ne yeni başlamış ve liseye geçiş şokunu hâlâ atlamamış bir gariban öğrenci, yani... Uzun süreden beri okul matematiği ile yıldızım barışmıyor, umarım bu korkumu ve hatta dile getirmek istemesem bile mecburen söyleyeceğim biçimde 'nefret'imi yenebilirim. Ancak keşfettiğim bir gerçek var: "Evet, benim matematikle aram çok iyi olmayabilir. Kimse de benden mühendis olacak kadar matematik beklemiyor. Ama üzerime düşeni öğrenmem ve yapmam gerekiyor!"

Herkese tekrardan selamlar... Umarım site okul hayatıma faydalı olacak Tekrar tekrar teşekkürler.

Bolca selamlar.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    1. sınıf
    hoşgeldin doğukan.sana da selamlar.geçen senelerde pek tembel bir öğrenciydim ne yazık ki.kendimden biliyorum.eğer matematikle aran iyi değilse büyük bir ihtimal geçmişte eksik kaldığın konular vardır.bu konulara kökünden başlayıp düzenli olarak çalışarak tekrar öğrenmeni tavsiye ederim.toparladıktan sonra da konuyu öğrendikten sonra da konuyla alakalı çok soru çözmeni öneririm.düzenli ve ciddi bir şekilde çalışırsa bir insanın matematiği öğrenmesi çok kolay bir iştir. okul seviyesinde tabii: )

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Evet, etrafımdaki pek çok kişide bana bunu söylüyor. Yakın zamanda, en temel konulardan başlayarak eksiklerimi görmeyi umut ediyorum ancak çok yoğun bir sınav temposu olduğundan, ana konulardan ziyâde evvelki konulara çalışmak pek mümkün olmuyor. Tavsiyene uyacağım, kesinlikle (: Unutmadan -ki asıl noktayı kaçırdım- hoş bulduk...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı dogukanoruc'den alıntı Mesajı göster
    Efenim, böyle bir siteyle karşılaşmış olmaktan çok mesudum. Siteyi oluşturan değerli kişiler var olsunlar, sağ olsunlar, Allah razı olsun diyorum...

Ben Doğukan, İstanbul'dan. Suat Terimer Anadolu Lisesi'ne yeni başlamış ve liseye geçiş şokunu hâlâ atlamamış bir gariban öğrenci, yani... Uzun süreden beri okul matematiği ile yıldızım barışmıyor, umarım bu korkumu ve hatta dile getirmek istemesem bile mecburen söyleyeceğim biçimde 'nefret'imi yenebilirim. Ancak keşfettiğim bir gerçek var: "Evet, benim matematikle aram çok iyi olmayabilir. Kimse de benden mühendis olacak kadar matematik beklemiyor. Ama üzerime düşeni öğrenmem ve yapmam gerekiyor!"

Herkese tekrardan selamlar... Umarım site okul hayatıma faydalı olacak Tekrar tekrar teşekkürler.

Bolca selamlar.
    O lisede 9lardan bir tanıdığım var Berkay diye

Her mühendisin çok iyi matematik bildiğini kim iddia etmiş.Şöyle söyliyeyim , Matematiği lys'yi geçmek için yada mesela atıyorum odtü nün şu şu şu bölümünü kazanmak için yapmanız gereken bir zorunluluk gibi görmeyin.Hobileriniz vardır elbet , onların arasında neden matematiğe yer vermiyorsunuz.

Süleyman Hocamızın bir sözü vardı (imzasında kullanıyordu.)Sevgisiz matematik olmaz , geometri hiç olmaz diye.Bence çok doğru sayısal bilimler genellikle çok ilgi ister.Yani dicem o ki , matematiğe hayatınızda bir hobi olarak yer verin, heryerde kullanın , her yerde bi yeri olsun.Sizden her soruyu çözmenizi bekleyen yok.Tak diye çözen 3-5 kişi ya vardır ya yoktur bu dünyada.

Yani , zamanla deneyim kazandıkça çözersiniz merak etmeyin.Hatta , kafanız bir yerlerde karışmaya başlıyorsa bilin ki , bir şeyler öğrenmişsinizdir ki karışıyordur.Bazen kafası durur insanın bende olyor arasıra öyle sorular soruyorum ki tüh kalıbıma diyorum.! ben bunu nasıl yapamamışım tarzından ama en azından derinine indikçe o soruların cevapları bir anlam kazanıyor.Neyin ne olduğunu öğrenmek için sorgulayın.Neden sözcüğü eksik olmasın kafanızdan Başarılar.

Ayrıca matematiğe çok zaman ayırın size oturupta şu şu kadar soru çöz diyen birisi olmıyayım.Alakasız olur çünkü , boş sorularla vakit kaybetmeyin , kalite soruları çözün.
    Mustafa yağcının kitaplarını tavsiye ederim.

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Dokuzuncu sınıflar arasında biraz fazla Berkay var açıkçası

Her neyse, öncelikle şu dediğiniz 'Matematiği Sevme' işini çok denedim hocam da, olmayınca olmuyor işte. Ancak kesin bir ayrım bildirmem gerekir: Benim yıldızımın barışmadığı matematik, gerçek matematik değildir. Takdîr edersiniz ki, okulda sevdirilen/mantığı k*****ılan bir matematik öğretilmiyor ki, pek çok öğrenci şunları söylüyor:

* Bu matematik ne işime yarayacak?
    * Havuz problemiymiş, ne yani, ne olacak?
    * Matematik çok zor bir ders.
    * Matematik anlaşılmazdır.
    * Matematik acayip sıkıcı.
    * Ne idüğü belli olmayan bir ders.

Şu dokuz senede bunları dinleyen ve dinlemekten öte bizatihi söyleyen biri olarak konuşuyorum en nihâyetinde.

Tavsiyeler için teşekkürler ayrıca

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Alıntı dogukanoruc'den alıntı Mesajı göster
    Dokuzuncu sınıflar arasında biraz fazla Berkay var açıkçası

Her neyse, öncelikle şu dediğiniz 'Matematiği Sevme' işini çok denedim hocam da, olmayınca olmuyor işte. Ancak kesin bir ayrım bildirmem gerekir: Benim yıldızımın barışmadığı matematik, gerçek matematik değildir. Takdîr edersiniz ki, okulda sevdirilen/mantığı k*****ılan bir matematik öğretilmiyor ki, pek çok öğrenci şunları söylüyor:

* Bu matematik ne işime yarayacak?
    * Havuz problemiymiş, ne yani, ne olacak?
    * Matematik çok zor bir ders.
    * Matematik anlaşılmazdır.
    * Matematik acayip sıkıcı.
    * Ne idüğü belli olmayan bir ders.

Şu dokuz senede bunları dinleyen ve dinlemekten öte bizatihi söyleyen biri olarak konuşuyorum en nihâyetinde.

Tavsiyeler için teşekkürler ayrıca

Normal siz bizim sınıfı görseniz intihar edersiniz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Fatal zking'den alıntı Mesajı göster
    Normal siz bizim sınıfı görseniz intihar edersiniz
    lise 1 geçti geçeli hiç öyle bi sınıfım olmadı 3 senedir millet teneffüs dahil ders çalışıyor.. haylaz sınıfları özledim valla
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    lise 1 geçti geçeli hiç öyle bi sınıfım olmadı 3 senedir millet teneffüs dahil ders çalışıyor.. haylaz sınıfları özledim valla
    siz şanslı olanlardanmışsınız ben sınıf değiştiriyim diyorum
    diğer sınıflar daha beter insan ortada kalıyor sonunda okul değiştirecem
    diyorum zaten son senem liseye geçicem diyorum ne yapıcağımı bilemiyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Fatal zking'den alıntı Mesajı göster
    siz şanslı olanlardanmışsınız ben sınıf değiştiriyim diyorum
    diğer sınıflar daha beter insan ortada kalıyor sonunda okul değiştirecem
    diyorum zaten son senem liseye geçicem diyorum ne yapıcağımı bilemiyorum.
    iyi bir liseye gittiğinde memnun kalırsın da, ilkokuldaki ortamı değiştirmek pek kolay olmuyor; (bizde sınıflar karmaydı, seviyeye göre ayarlanmıyordu mesela) ben de bireysel takılıyordum 7-8'de.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    iyi bir liseye gittiğinde memnun kalırsın da, ilkokuldaki ortamı değiştirmek pek kolay olmuyor; (bizde sınıflar karmaydı, seviyeye göre ayarlanmıyordu mesela) ben de bireysel takılıyordum 7-8'de.
    Bizdede karmaydı bizde 6. sınıfta karma olduk yani diğer sınıflar ne oldu ne bitti
    bizim sınıftan kimse hiçbir yere gitmedi garippppppppppppppppppppppppppppppppp.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!