Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

Öğretmenler Günü

Ortaokuldayken, matematik öğretmenim, dersten sonra, beni yanına çağırır, o gün anlattığı konuları, bir kez daha bana anlatırdı. Sonra da git bunları, arkadaşlarına anlat derdi. Gönlüme öğretmenlik sevgisini, o öğretmen kazandırmıştı. O günlerden sonra başka hiç bir mesleğe ilgi duymadım. Sadece, öğretmenliği hedefledim. Hepinize sorarım, 700.000 kadrolu öğretmenin acaba kaç tanesi, üniversite tercih formuna, sadece öğretmenlik bölümlerini yazmıştır? Çok olduğunu zannetmiyorum. Kaç kişi olduğunu bilmem, ama onlardan birinin de ben olduğumu bilirim. "Ne , öğretmenliği, başka mesleklere, alternatif yaptım, ne de, başka meslekleri, öğretmenliğe alternatif yaptım." Gönlümde yatan tek aslandı benim için. Elektrik-elektroniğe de merakım vardı. Tercih formunu dolduruken, bir tane de, elektrik-elektronik mühendisliği yazmayı düşündüm bir an. Sonra bir soru sordum kendime. Sonuçlar açıklandığında, öğretmenlik çıkarsa, mühendislik çıkmadı diye mi, daha çok üzülürsün, yoksa, mühendislik çıkarsa, öğretmenlik çıkmadı diye mi? Yo, dedim. Eğer öğretmenlik olmazsa, hayatımın pişmanlığını yaşarım. Onu bile yazmadım. Aldığım puan, bir çok bölümü okumama yetiyordu. Ne işin var öğretmenlikte, bu kadar puan almışsın, tıp okusaydın ya diyenler oldu. Üniversite son sınıfta, hocanın biri , bana asistanlık teklifinde bulundu. Reddettim. Ben buraya öğretmen olmaya geldim, ve gidip normal bir öğretmen olucam dedim hocaya. Ne memurluk, ne maaş, ne "3 ay "tatil, ne iş garantisi, ne şu, ne bu. Hiç birini bu mesleğe başlarken düşünmedim. Allah şahittir. İlk öğretmenliğe başladığımda, işin sadece öğretim kısmını düşünüyordum. Yıllar geçtikçe, öğretmenliği kutsal yapan şeyin, öğretim değil, eğitim kısmının olduğunu farkettim, ve bu yola baş koydum. Ama belli bir zaman sonra küstüm. Zamane şartları, beni meslekten soğutmaya başladı. Bir gün öğrencilerimle sohbet ederken, dedim ki, bu devirde öğretmen olunmaz. Öğrenci profili belli. Öğretmene bakış açısı belli. Öğrencilerimden biri, öyle bir laf etti ki, yüzüme tokat gibi indi. "ASIL BU DEVİRDE ÖĞRETMENE İHTİYAÇ VAR. " Haklıydı. Kendimden utandım. Nasıl , bunu gözden kaçırmıştım. Saygıdeğer meslektaşlarım, şunu aklınızdan çıkarmayın, bizler aydın insanlarız. Aydın olmak kolay bir şey değil. Tarih boyunca, aydınlar hep eleştirilimiş ve al aşağı edilmiştir, hor görülmüştür. Bu devletin geleceği bizim elimizde. Bunu birilerinin anlayıp anlamaması bu durumu değiştirmez. Bizim insanımızın klasik özeliğidir. Öğretmenden fazla öğretmen olmak, doktordan fazla doktor olmak, başbakandan fazla başbakan olmak. Bulunduğum ortamlarda da bu çok olur. Herkes, saatlerce başbakanı eleştirir, ben sadece dinlerim. Sonra bana sorarlar, hocam sen okumuş adamsın, sen ne düşünüyorsun bu konuda diye. Ben de derim ki, siz oturup akşama kadar, başbakanı eleştirebilirsiniz. çünki sizin bu durumu değiştirme imkanı yok. Benim işim eleştirmek değil. Şu anki başbakanın icraatlerini eleştirmek hiç bir şeyi değiştirmiyor. Hoplasan da, zıplasan da bildiğini okuyor. Ama benim öyle değil. "Benim elimde, geleceğin başbakanını yetiştirme imkanım var." Ben, kafamı buna yorarım. Bir toplumun kalitesi, yöneticilerinden belli olur. Eğer bir yönetici, yanlış yapıyorsa, ben onu eleştirdiğim kadar, toplumu da eleştiririm. Çünki o insanlar, uzaydan gelmiyor. Aramızdan çıkıyorlar oraya. Eğer toplumda, vicdanlı, vefalı , bireyler yetiştirirsek, aramızdan çıkacak yöneticilerin icraatları da, bizi memnun edecek icraatlar olacaktır.
    Çok sevdiğim ve hayat felsefesi haline getirdiğim bir özlü söz :
    Üç tür beyin vardır.
    Küçük beyinler insanları,
    orta beyinler olayları,
    büyük beyinler fikirleri tartışır.

Evet, "ASIL BU DEVİRDE ÖĞRETMENE İHTİYAÇ VAR. "
    Bu duygu ve düşüncelerle, bütün saygıdeğer meslektaşlarımın Öğretmenler gününü kutluyorum.
    Fikri MUŞTU
    Matematik Öğretmeni

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Tüm öğretmenlerimizin özellikle de bunu gönülden yapanların öğretmenler günü kutlu olsun.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Teşekkürler sayın gerksizyorumcu

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    en sevdiğim resimlerden biri Başöğretmenimize çiçek veren çocuklar.
    24 kasım öğretmenler gününüz kutlu olsun.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Elinize sağlık Fikri öğretmenim. Gurur duydum.
    Allah, insanın değerini bilen nesiller nasip etsin bu millete.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Öğretmenlik çok kutsal bir meslek, ben şu an iyi bir eğitim alabiliyorsam bunu tamamen öğretmenlerime borçluyum.. iyi bir seviyeye gelebildiysem öğretmenlerimin sayesinde geldim. Tüm öğretmenlerim benim her zaman örnek aldığım kişiler olmuştur. Öğretmenlerimin tavsiyeleri,öğütleri benim için çok değerlidir.

Forumdaki öğretmenlerimden çok şey öğrendim. Her sorumu cevapsız bırakmadığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim.Sorulardaki yorumlarınız,yöntemleriniz, önerileriniz,öğütleriniz bana çok şey kazandırdı. Burada fedakar olmayı öğrendim. Sabırlı olmayı öğrendim. Hepinizden Allah razı olsun Hakkınızı ödeyemem. İyi ki varsınız.

Başöğretmen Atatürk'ün bir sözü var;

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. M.Kemal Atatürk

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Öğretmenler gününüz kutlu olsun, hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız için

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    ilkokul öğretmenim İsmail Türkyılmaz'ı rahmetle ve minnetle anıyorum.

İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gökberk'den alıntı Mesajı göster
    Öğretmenler gününüz kutlu olsun, hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız için
    Teşekkürler Gökberk ince düşüncen için.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı 3.14159265358979323846264'den alıntı Mesajı göster
    en sevdiğim resimlerden biri Başöğretmenimize çiçek veren çocuklar.
    24 kasım öğretmenler gününüz kutlu olsun.
    Teşekkür ederim.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!