Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

İşitme engelliler öğretmenliği

Mrb . Sözelden sınava hazırlandım.
    Şu anda da puanım türkçe ve coğrafya öğretmenliklerini tuutyo.

Bunun yanında işitme engelliler öğretmenliği tutma olasılığı da var gibi.İlk tercihimi yazarsam eğer...Ama bu nokta da kararsızım.İş imkanı iyi olduğu ve yapabilceğimi düşündüğüm için bu bölümü yazmak istiyorum.Etrafımdaki kişilerin özellikle branş öğretm. bitirmiş olanların bu alana yönlendirmelerini de göz ardı etmemek lazım tabiyki.

Fakat idealimdeki meslek de bu değil.
    Söz gelimi bi coğrafya öğretm. daha iyi yapabilirim.
    Severek , diğerinden daha fazla bir istekle...
    Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Özellikle forumda öğretm. mesleğini icra eden kişiler olduğu için bu konuyu burada açmak istedim.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bence istemeye istemeye işitme engelliler öğretmenliği gibi bazı fedakarlıkları gerektiren ve sıkıntılar içeren bir meslek seçilmez. imkanları daha iyi bile olsa bence bu alanı isteklilere bırakmakta fayda var.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Bir tanıdığımın zihinsel engelliler öğretmeniydi. Zamanla kadının psikolojisi çok bozulmuştu. Sürekli yardıma muhtaç çocukları görmek, onların haline üzülmek, ailelerinin çaresizliğini bilmek. Elinden gelen her şeyi yapıyorsun ama ne yaparsan yap yeterli olmadığını biliyorsun diyordu. İşitme engelliler öğretmenliği evet güzel bir meslek ama karşılaşacağın şeyleri kaldırabilmen çok önemli. Şahsen bende dayanamam o tanıdığım gibi. Psikolojini koruyabilmen pek çok şeyden önemli. Ama ben demiyorum ki; kimse o bölümleri yazmasın. Elbette onlarında öğretmene hatta senin gibi iyi yürekli öğretmenlere ihtiyaçları var, ama o psikolojiyle yaşamak gerçekten çok zor. Bahsettiğim kişi defalarca istifa etme noktasına gelmişti.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    İstemediğin bir mesleği yapmak sana işkence gibi gelir
    Önemli olan istediğin meslek o zaman ne anlamı var Öss nin?
    Ben olsam kısa yoldan iş Emeklilik yaşınıda düşünürsek...
    Anlıyan anladı anlamayan anlamadı
    Yorumuna da saygı duyuyorum.
    Bir an içimden geldi böyle yazmak

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    bence istemeye istemeye işitme engelliler öğretmenliği gibi bazı fedakarlıkları gerektiren ve sıkıntılar içeren bir meslek seçilmez. imkanları daha iyi bile olsa bence bu alanı isteklilere bırakmakta fayda var.
    Sonradan sevemez miyim bu mesleği ? Zamanla alıştığımı düşünsem mesela.Bilmiyorum bu meslek denildiğinde aklıma direk fedakarlık geliyo.Bir albenisini göremiyorum.İş olanaklarının iyi olması haricinde....neyse hayırlısı...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Луна'den alıntı Mesajı göster
    Bir tanıdığımın zihinsel engelliler öğretmeniydi. Zamanla kadının psikolojisi çok bozulmuştu. Sürekli yardıma muhtaç çocukları görmek, onların haline üzülmek, ailelerinin çaresizliğini bilmek. Elinden gelen her şeyi yapıyorsun ama ne yaparsan yap yeterli olmadığını biliyorsun diyordu. İşitme engelliler öğretmenliği evet güzel bir meslek ama karşılaşacağın şeyleri kaldırabilmen çok önemli. Şahsen bende dayanamam o tanıdığım gibi. Psikolojini koruyabilmen pek çok şeyden önemli. Ama ben demiyorum ki; kimse o bölümleri yazmasın. Elbette onlarında öğretmene hatta senin gibi iyi yürekli öğretmenlere ihtiyaçları var, ama o psikolojiyle yaşamak gerçekten çok zor. Bahsettiğim kişi defalarca istifa etme noktasına gelmişti.
    Zihin eng. öğretm onu ben de yapamam herhalde.Ben bunda bile kararsızım değil ki diğeri...Gerçi bizim de bi tanıdık var."İyi" diyomuş.Mesleğinden de memnun.Ama herkesin yapısı farklı tabi."İyi"si de...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı mustafatr'den alıntı Mesajı göster
    İstemediğin bir mesleği yapmak sana işkence gibi gelir
    Önemli olan istediğin meslek o zaman ne anlamı var Öss nin?
    Ben olsam kısa yoldan iş Emeklilik yaşınıda düşünürsek...
    Anlıyan anladı anlamayan anlamadı
    Yorumuna da saygı duyuyorum.
    Bir an içimden geldi böyle yazmak
    mustafatr tamam sen de haklısın.Kısa yoldan iş istediğim evet doğru.Ama benim de bu isteği haklı çıkarcak gerekçelerim var.Senin de bazı gerkçelerin olsaydı benim gibi önceliklerin ya da bir meslek seçerken kriterlerin daha farklı olabirdi.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    İşitme engelliler öğretmenliği diğer yazdığın öğretmenliklere göre daha çok ücret alıyor. Özel eğitim öğretmenliği olduğu için alacağı her ek ders için diğer öğretmenliklere göre 1,5 katı ücreti var ama öğretmenlik hayatı biraz sıkıcı olabilir. Öğrenciler dertlerinin işaret dili ile anlatıkları için ne kadar verimli bir iletişim olur orası meçhul. Bu yaz bir işitme engelliler okulunun matematik öğretmenleri yokmuş. tayin döneminde açıktı ancak ben tercihlerime yazmadım. Yinede yapılmayacak kadar kötü bir öğretmenlik değil. Özel eğitim öğretmenlikleri içinde daha zorları var mesela. Down sendromlu, zihinsel engelli, spastik, otistik ve hiperaktif öğrencilerin bulunduğu özel eğitim kurumlarında öğretmenlik yapmak işitme engellilere göre çok çok daha zordur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Cevaplar için teşekkürler.
    Sağolun...

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Bu işitme engelliler öğretmenliği beni de çok meşgul ediyor malesef sınıf öğretmenliği mi ? sosyal hi,zmet mi? işitme engelliler öğretmenliği mi sizce ? lütfen yardım. sınıf öğret. yazacak gibi duruyorum şimdi.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!