1. #1

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite

  Sponsorlu Bağlantılar

  30 Ağustos Zafer Bayramı Ve Atatürkü Saygıyla Anma

  Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.
  Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Amasya Genelgesi'nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920'de TBMM'yi kurdu. Böy-lece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı'nın merkezi Ankara oluyordu.
  TBMM meclisi yaptığı görüşmelerde yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. "Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü"nden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu'da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılar'a büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Mustafa Kemal, or-dularına: "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz." emrini verdi.
  Türk askeri, büyük bir azim ve fedakârlıkla bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşmasından beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal'e "gazi" unvanı ve "Mareşal" rütbesi verildi.
  Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı'ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.
  1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikle-ri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydmld". İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal'in başkomutan-lığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı.
  Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık
  Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.
  Büyük Tarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline "dur" diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutluyoruz.
  Taş kırılır ,Tunç erir.Ama Türklük ebedidir.
  Mustafa Kemal ATATÜRK

  Biyomedikal Mühendisliği

 2. #2

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  11. sınıf

  Sponsorlu Bağlantılar

  "Arkadaşlar son zamanlarda önderimiz kurucumuz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK heykelleri şeref yoksunu densizler tarafından hırpalanmaya başlanmıştır. Ayrıca sosyal medyada da Atamız hakkında birçok densiz,hadsiz ve edep yoksunu adiler iftiralar atmakta,"

  Belli bir fikri savunmayan,o fikrin mensuplarına katılmayan kişilere açık açık "densiz,hadsiz ve edep yoksunu adiler" şeklinde hakaret etmen nedeniyle mesajının alt kısmı "tamamen" silinmiştir."Heykellerin" yıkılması konusu ise tamamen Türk Siyasetiyle ilgilidir bu içerik ise "siyasal paylaşımlar kurallarına muhalefet" nedeniyle kaldırılmıştır.

  Kendi inandığınız doğrularınızı,fikirlerinizi elbette paylaşabilirsiniz fakat her şeyin bir "haddi" ve "derecesi" olduğunu bilmenizi rica ederim.
  Kolay gelsin.
  Konunun bundan sonraki gidişatı siyasal olacağından dolayı konu başlığı kapatılmıştır.
  Daha güzel bir üslup ve siyasal olmamak şartı ile açmak isterseniz açabilirsiniz.

 3. #3

  Statü
  Grubu
  Site sahibi
  İş
  Matematik Öğretmeni

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yasak yok.

  Devam edin bakalim ikimizi siliyormuyum silmiyormuyum siteden.

  Ilkokul cocuklari gibi gonderin birbirinize hakaretleri.

 4. #4

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  11. sınıf
  Ben hangi sozumde hakaret etmisim?
  Her neyse bu sozden sonra bu forumda barinmam zaten.Arkadaslar hakkinizi helal edin.
  Hayirli cumalar. Bir daha girmeyecegim siliyorsaniz silin ben bu forumu simdi sildim cunku.


 

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
   gökberk, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 2
   : 29 Eki 2013, 23:38
  2. 19 Mayıs Atatürk'ü anma ve gençlik spor bayramı
   svsmumcu26, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 7
   : 19 May 2013, 16:31
  3. 10 Kasım Atatürk'ü Anma
   duygu95, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 4
   : 11 Kas 2011, 11:20
  4. 30 Ağustos Zafer Bayramı
   duygu95, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 1
   : 30 Ağu 2011, 01:24
  5. 4 ağustos 1962
   3.141592653589, bu konuyu "Matematik Bilmeceleri-Bulmacaları" forumunda açtı.
   : 0
   : 26 Oca 2011, 23:06
  Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları