MatematikTutkusu.com Forumları

Matematik Öğretmek Konusunda Yardımlarınız...

svsmumcu26 - ait kullanıcı resmi (Avatar) svsmumcu26 01:09 26 Ağu 2013 #1
Değerli arkadaşlar,11 yaşındaki bir ufaklığa matematik öğretmek istiyorum.Sorun şuradaki, ben bu ufaklığa matematiği nasıl sevdirebilirim? Aynı zamanda ilkokullar için kitap önerilerinize de fevkalade ihtiyacım var.
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi de almak isterim - daha iyi nasıl öğretilir?

kaskas123 - ait kullanıcı resmi (Avatar) kaskas123 02:34 26 Ağu 2013 #2
sevdirmek biraz zor. ama sıkmadan çalıştırırsanız anca olabilir. ben kendimden biliyorum çünkü. bir insan sıkıldığı şeyden kaçar veya onu sevmez. sıkmadan çalıştırın. her şeyi basit anlatın. ama saf birisine anlatır gibi de basit anlatmayın. o zamanda sıkılır.

neden sevdirmek zor dedim; 5. sınıfa giden biri ilk 4 yıl da matematik görmüştür ve eğer 4 yılda matematiği sevmemişse durum kötü. bizim sınıf hocamız beden ve boş derslerde türkçe işlerdi. şu anda türkçe dersinden nefret etmemdeki en büyük sorun bu.

çocuğa çocuk muhamelesi yapmayın. 11 yaş. neredeyse bir ergen artık. büyümüş edasıyla yaklaşın.

ödüller koyun. en çok hangi yiyeceği seviyor. (zararlı hariç cips kola vs gibi) veya hangi oyunu? ödül koyun. bu ödül işi insana her şeyi sevdirir.(gene kendimden biliyorum )

kitap olarak matematik ise gidin konu anlatımlı kitap alın bir tane. bir tane de test kitabı. 5. sınıf matematiği kolaydır. kendin bile soru hazırlarsın.

haftalık sınav yap. kendin hazırla. 20-100 arası sorusu olsun. kolaydan zora doğru. gene ödül koyun. mesela 50 adetlik bir sınavda 30 doğruya goflet. 50 doğruya milka.(veya ödüller değişir. kitap okumayı seviyorsa kitap ta verebilirsin.)

svsmumcu26 - ait kullanıcı resmi (Avatar) svsmumcu26 15:21 26 Ağu 2013 #3
Güzel bir tavsiye olmuş teşekkür ederim.
Bu arada eleman 6.sınıfa geçmiş bulunmakta.

sinavkizi 21:23 26 Ağu 2013 #4
2x+1=9 eşitliğinde sağ tarafı, sol tarafı ve aradaki eşitttiri anlamayabilir benim gibi ilk zamanlar. Soyut düşüncesinin ne kadar oturaklık kazandığına bağlı. Belki içeride bir dehâ vardır. O yüzden, sana sabır gerek...

svsmumcu26 - ait kullanıcı resmi (Avatar) svsmumcu26 15:58 27 Ağu 2013 #5
Ben de "Aksiyom"lara bir türlü mantık erdiremiyorum.
Biraz zorlanacağız ama sonu aydınlık görünüyor.Matematiği sevdirirsem fevkalade güzel olacak...

sinavkizi 16:13 27 Ağu 2013 #6
Ben de "Aksiyom"lara bir türlü mantık erdiremiyorum.
Biraz zorlanacağız ama sonu aydınlık görünüyor.Matematiği sevdirirsem fevkalade güzel olacak...
Aksiyom senin karşına çıktığında ezilir, büzülür, küçücük kalır, ne diyorsun sen. ))

svsmumcu26 - ait kullanıcı resmi (Avatar) svsmumcu26 16:18 27 Ağu 2013 #7
Aksiyom senin karşına çıktığında ezilir, büzülür, küçücük kalır, ne diyorsun sen. ))
Gel gör ki.
Birisi "Bana matematik anlatır mısın?" dediği vakit aynı şekilde eziliyorum,büzülüyorum,küçülüyorum...

sinavkizi 16:36 27 Ağu 2013 #8
Gel gör ki.
Birisi "Bana matematik anlatır mısın?" dediği vakit aynı şekilde eziliyorum,büzülüyorum,küçülüyorum...

Zihnine stetoskop takarız, arkadaşın dinler... ))

matsever63 - ait kullanıcı resmi (Avatar) matsever63 18:39 27 Ağu 2013 #9
demek kardeşimiz 6.sınıfa geçicek.Bu onun için dönüm noktası onun yerinde olmak isterdim. 6.sınıf geleceğine atılacak ilk taş olacak sayılır. ilköğretim önemsenmediğinde tabii.sadece mat değil bütün derslere sıkıca bağlansın yoksa ileride tutunması zorlaşacak belki de çocugun gözüne gelip tutunma azmi bile göstermeyecek.

svsmumcu26 - ait kullanıcı resmi (Avatar) svsmumcu26 19:43 27 Ağu 2013 #10
demek kardeşimiz 6.sınıfa geçicek.Bu onun için dönüm noktası onun yerinde olmak isterdim. 6.sınıf geleceğine atılacak ilk taş olacak sayılır. ilköğretim önemsenmediğinde tabii.sadece mat değil bütün derslere sıkıca bağlansın yoksa ileride tutunması zorlaşacak belki de çocugun gözüne gelip tutunma azmi bile göstermeyecek.
Çok haklısın tek amacım bu

Üst Forum
Anasayfa
Yukarı Standart Görünüm