Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Ciddi bir program düzeni sorunum

ÇOK CİDDİ BİR KONU LÜTFEN BİRAZ ZAMAN AYIRIP VARSA DÜŞÜNCENİZ VEYA TECRÜBENİZ BANA FİKİR VERİN.

Merhaba arkadaşlar. Bugün khorkurt ile ufak bi sohbet ettik az çok bir şeyler oluşturmaya çalıştık ancak sizlere benim için çok önemli ve hassas olan bir konuyu danışmak istiyorum.

Şu anda 11.sınıfa gidiyorum ve 9,10. sınıflarda hiç çalışmayan bir öğrenci olmanın acısını çekiyorum. Örneğin karmaşık sayılar konusunu tamamıyla baştan sona biliyorum ancak ÖSYM tarzi yani önce konularla birleştirilen soruları çözemiyorum. Bugün çarpanlara ayırma sorusu ile birleştirilmiş karmaşık sayılar sorusunun iki terim küpünden yapıldığından emindim ancak yinede yapamadım çünkü ciddi anlamda 9 ve 10.sınıfım eksik. Yani konu kendisi olarak gelince yapabiliyorum ancak asıl soru olan ÖSYM'nin tarzındaki eski konularla birleştirilen soruları çözemiyorum.

Bunun için 9 ve 10.sınıf matematiklerini yaz tatilinde yoğun bi programla bitirmeye çalışacağım ancak şu an genel bir tekrar yapmak amacıyla aldığım test kitabını çözerken bu tarz eski konulara bağlı soruları çözemeyince moralim bozuluyor. Bırakıp eski konulara dönsem bu senenin konuları kaçacak ve o konudada sıkıntı yaşayacağım. Buda okul diploma puanımı düşürecek.

Sizce nasıl bir program ve düzen izlemeliyim? İçime oldukça sıkıntı etmiş bu konuda yardımlarınızı bekliyorum; beni anlayan sayın öğretmenlerimden ve öğrenci arkadaşlarımdan.
    Varsın olsun üstümüzden gitmesin keder,
    Siyah beyaz forman bize bir ömür yeter

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Lise 1 konuları daha sonra da halledilebilir, 10. sınıfa öncelik tanıyın.
    Trigonometri ve çarpanlara ayırma önemli, 11. sınıfın konularını kaçırmamak için bu ikisini halledin, öte yandan da şu an gördüğünüz konulara çalışmaya devâm edin. Kaçmaz, sıkıntı yaşamazsınız, korkmayın. Sorularınızı da biriktirmeden hemen sorun ki konular gözünüzde büyümesin.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    Lise 1 konuları daha sonra da halledilebilir, 10. sınıfa öncelik tanıyın.
    Trigonometri ve çarpanlara ayırma önemli, 11. sınıfın konularını kaçırmamak için bu ikisini halledin, öte yandan da şu an gördüğünüz konulara çalışmaya devâm edin. Kaçmaz, sıkıntı yaşamazsınız, korkmayın. Sorularınızı da biriktirmeden hemen sorun ki konular gözünüzde büyümesin.
    Peki bu konuları öğrenirken bir yandan bu senenin konularını çözmeye devam edeyim mi? Yoksa önce bu konuları hallettikten sonra mı devam edeyim? Yada her ikisi bir arada bütün derslerle birlikte götürülebilir mi?

Ayrıca yaz tatilinde 9 ve 10'un kalan konuları giderilebilir mi?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Attalos'den alıntı Mesajı göster
    Peki bu konuları öğrenirken bir yandan bu senenin konularını çözmeye devam edeyim mi? Yoksa önce bu konuları hallettikten sonra mı devam edeyim? Yada her ikisi bir arada bütün derslerle birlikte götürülebilir mi?

Ayrıca yaz tatilinde 9 ve 10'un kalan konuları giderilebilir mi?

Dersaneye gidiyor musunuz ve alanınız nedir?
    Hafta sonlarınız dolu mu yâni?
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster

Dersaneye gidiyor musunuz ve alanınız nedir?
    Hafta sonlarınız dolu mu yâni?
    Eşit ağırlık öğrencisiyim. Dershaneye gidiyorum evet, ancak hafta sonlarının 5 saati dershanede geçiyor. Geriye kalan süreden rahat bir 5 saat kendim çalışabilirim. Zaten dershanenin hem matematik hemde diğer dersler için bana bir şey kattığını düşünmüyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Attalos'den alıntı Mesajı göster
    Eşit ağırlık öğrencisiyim. Dershaneye gidiyorum evet, ancak hafta sonlarının 5 saati dershanede geçiyor. Geriye kalan süreden rahat bir 5 saat kendim çalışabilirim. Zaten dershanenin hem matematik hemde diğer dersler için bana bir şey kattığını düşünmüyorum.

Dersanede hiçbir konu okuldaki kadar derin işlenemiyor.
    Mat-2 işliyorsanız bile okulda gördüğünüz genişlikte görmeyeceğiniz için pek faydası olmuyor. Ancak bu demek değil ki hocayı dinlemeyip de kaçırdığınız konuları hiç halledemeyeceksiniz. Henüz 1,5 yılınız var; bu yeterince iyi bir zaman.
    Trigonometri ve çarpanlara ayırma daha çok işlem isteyen konular, sürekli soru çözerek çok rahat gelişebilirsiniz demek isterim. Kalan vakitlerinizde soru çözerek pekişirsiniz, lise 3 konuları da bunlardan farklı sayılmaz. (permütasyon-kombinasyon-olasılık hâriç)

Lise 1 konularını ise mat2'de ara ara kullanıyorsunuz; üslü-köklü sayıyı logaritmada tekrarladınız, fonksiyon ve mutlak değeri 12. sınıfın ilk konusunda kullanacağınız için yazın halledebilirsiniz, problem-mod-küme-işlem gibi konular da mat2'den bağımsız olduğu için ne zaman çalışacağınız sizin keyfinize kalmış.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Açıkçası ben öyle bi a4 kağıdı alıp şu zaman şu konuyu çalışacağım gibilerinden planlara karşıyım.Bu insanı robot haline getirir resmen en azından benim için öyle denilebilir.Benim yorumumsa moralini bozmaman gerektiğinden yanadır ben her soruyu gören pek insan görmedim zamanla çöze çöze deneyim kazanırsın sadece.Ayrıca benim çalışma tarzımsa biraz farklı neredeyse hiç çalışmam , tv izlerken , çay içerken falan matematik çalıştığım oluyor.Yeter ki matematiği sev derim.
    Dersaneninde pek katkısı yoktur bunu ben kendimden de söyliyim , okulda dersaneye gidip o dersane kaynaklarını (yüzlerce soru bitiren arkadaşlardan bahsediyorum.) bitiren arkadaşlardan çok daha iyi puanlar alıyorum yani diycem o ki , çok soru çözme kaliteli sorularla uğraş bunun için Mustafa Yağcı kitaplarını tavsiye edebilirim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    savaş kardeşimize katılıyorum, kendini bir programa ayarlama . ben kendimden örnek vereyim gün olur kimya çalışırım gün olur fizik gün olur başka bi ders hangisini çalışmak istiyorsam (yazılı günleri haric) okulun bitmesine az kaldı 9 ve 10 konularından yazılıdan yüksek alacak kadar faydalan gerisini de yazın halladersin.insanın çalışıp yapamaycağı şey yoktur.sana başaralar ve kolaylıklar diliyorum,herşey gönlünce olsun

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!