1. #1

  Statü
  Grubu
  Üye
  İş
  12. sınıf

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sayısal Bölümde Okuyan Arkadaşların Fikrine İhtiyacım Var

  Merhabalar,

  Ben, hukuk okumak istediğim için 10. sınıfta eşit ağırlık derslerini seçtim. Ancak bölüm filan kalkınca işler karıştı biraz.

  Şuan da ygs denemelerinde 120 soruda (tm) 80 net civarında yapıyorum. 350 puana filan denk geliyor. Yaz tatilinde mat-1 ve geometri çalışıcam hatta çalışmaya başladım bile.

  YGS de fen bölümü soruları her soru başına tm-2 puanına 1 puan getiriyor.
  Sizce fen çalışmalı mıyım? 9. Sınıfta fizik kimya biyolojim pekte iyi değildi. Sıfırdan nasıl bir çalışma ile ortalama ne kadar süre ile ygs fen derslerindeki açığımı kapatabilirim?

 2. #2

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Üniversite

  Sponsorlu Bağlantılar

  YGS'deki Fen bölümü tamamen 9.sınıf değil.

  YGS fiziği için 9.sınıfta anlatılan fizik çok yüzeysel kalıyor. Diğer derslerde de bu şekilde. Bazı konular hariç tabi ki.İşte bu konulara tek başına çalışabilirsiniz, ama bir TMciyseniz Biyoloji zaten sözel olduğundan biyolojiyi diğer fen derslerinden daha iyi yapabilirsiniz. İnternette birçok konu anlatımlı videolar var, dershaneye gidiyorsanız fen bölümü öğretmenlerinizden yardım alabilirsiniz sanırım, bunun dışında YGS başlığı altında aldığınız bütün konu anlatımlı kitaplarıyla konuları öğrenebilirsiniz. Fakat öğrendiklerinizi sınavda yansıtabilmek sizin elinizde ne kadar verimli bir şekilde soru çözerseniz, öğrendiklerinizi o kadar uygulayabilirsiniz.

 3. #3

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite

  Sponsorlu Bağlantılar

  120 soruda kaç net yaptığın önemli değil. Eğer fen yapmadan kazanırım diyorsan yapman gereken Türkçe-Matematikte full'e yakın yapmak sosyalden de fazla fire vermemen. Yani Türkçe-Matematik full olsa zaten 80 net oluyor. Bunun üstüne 30-35 sosyal lazım. Sonuçta düşünmen gereken her sorunun sana getirisi olduğu. Açık konuşayım "Ben eşit ağırlıkçıyım fene dokunmam yaparım" iddiasıyla dolaşan bir kimsenin kendine fene dokunmama şansı tanıması için türkçe-mat-sosyal netleri 35 veya üstü olmalı. Tabii olmasa da moral bozmamak lazım. Sonuçta ygs'yi uzun atlamadan önce atılan 3 adım gibi düşünebilirsin. Esas mesele lys'de iyi sıcramak. O yüzden bu kadar ygs tabanlı düşünmeyi yanlış buluyorum.
  Bizi cehenneme de koysan,
  Yine orada Rahman ve Rahim olduğunu haykıracağız!
  Yine Sana ellerimizi kaldıracak,
  Yine Sana Rabb diyeceğiz!

  Sen başka birşey dedirtme Ya Rabbi! (Amin!)

 4. #4

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite

  9. Sınıfta fizik kimya biyolojim pekte iyi değildi. Sıfırdan nasıl bir çalışma ile ortalama ne kadar süre ile ygs fen derslerindeki açığımı kapatabilirim?
  aynı dertten muzdaribiz, gardaşımsın ya.

 5. #5

  Statü
  Grubu
  Üye
  İş
  12. sınıf
  Şu aşamada sanırım fene zaman ayırmak yararlı olmayacak. Önce geometri ve matematiği yükseltmek daha iyi olucak herhalde.

 6. #6

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Üniversite
  elbette önce alan dersleri.

 7. #7

  Statü
  Grubu
  Üye
  İş
  Diğer
  emin ol ki en zor fizik 9. sınıfta 10-11-12 deki konular çok daha kolay gelir eğer seviyorsan (: sana şu kadar diyim 9. sınıfta oks den çıkmıştım ve hiç çalışmıyordum belki o sebeple zor gelmişti 10 ve 11 de de çok çalışmadım 12 de ise heyecan bastı çalışmaya başladım ama 3 senenin açığını kapatamadım .. seneye tekrar ygs sınavına gireceğim lys sem(denemelerim) çok yüksek gelsede ilk sınavımın düşük gelmesi beni üzdü (:
  yani seviyorsan başarırsın , ama mecbur olduğun için yapmaya çalışırsan sevdiğin ki kadar başarı elde edemessin karar senin

 8. #8

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Diğer
  Şu aşamada sanırım fene zaman ayırmak yararlı olmayacak. Önce geometri ve matematiği yükseltmek daha iyi olucak herhalde.
  hangisinin marjinal faydası daha fazla ise ona çalışırsın. fen sıfır gibi durduğundan onunkinin fazla olma ihtimali daha yüksek.


 

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. 18 yaşını doldurmadan mezun olan arkadaşların
   sinavkizi, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 0
   : 18 May 2013, 08:22
  2. Sayısal Mantık
   f.demirel, bu konuyu "Kpss matematik soruları" forumunda açtı.
   : 2
   : 07 Mar 2013, 14:23
  3. Sayısal Mantık
   ahmetkurkcu, bu konuyu "Kpss matematik soruları" forumunda açtı.
   : 1
   : 18 Eyl 2012, 19:42
  4. Sayısal Mantık
   ahmetkurkcu, bu konuyu "Kpss matematik soruları" forumunda açtı.
   : 1
   : 14 Ağu 2012, 11:01
  5. Sayısal Hafıza
   MatematikciFM, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   : 0
   : 11 May 2011, 11:48
  Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları