Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

Sınavlar Dersaneler....

Bu sıralardaki eğitim gündeminde ki bir kaç önemli soruyu yöneltmek istiyorum.

Türkiye'de sınav sistemi kaldırılabilir mi? Kaldırırlarsa bir kaos oluşur mu?

Sınavlar kaldırılırsa dershaneler de kalkar mı?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    sınavın kaldırılması iyi olur fakat bazı okullarda eğitim gerçekten yetersiz dersanelerle açığı kapatıyoruz okulları düzeltmeden dersaneleri kapatamazlar.
    Okulları düzeltmeleri de imkansız gibi birşey.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    bence sınavlar kaldırılırsa çok buyuk haksızlık olur eski dönemlerden öss ye gircek olan çok öğrenci var.evet okulda eğitim yetersiz ama katılmıyorum dersaneye gitmedende basaran çok öğrenci var dersane bana göre hep vakit kaybı gelmiştir.
    '' GET EVERYONE İS HAPYY ''

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı atena'den alıntı Mesajı göster
    bence sınavlar kaldırılırsa çok buyuk haksızlık olur eski dönemlerden öss ye gircek olan çok öğrenci var.evet okulda eğitim yetersiz ama katılmıyorum dersaneye gitmedende basaran çok öğrenci var dersane bana göre hep vakit kaybı gelmiştir.
    yeni dönemdekiler nasıl girecekse eski dönemdekiler de aynı şekilde girer

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    öncelikle sınavın kaldırılması mantıklı mı bu tartışılmalı. bazı platformlarda sanki keyfiyetten sınav yapılıyormuş gibi bir hava oluşturuluyor. bence sınav gereklidir. bunun en adil olanı da herkese aynı soruların sorulduğu benzer bir ortamın sağlandığı merkezi bir sistemle yapılanıdır. insanları kişilerin keyfiyetine bırakmamak gerekir. güzide bi üniversitemizde yüksek lisansa başvurduğumda 45 almadan başarılı olunamayan bi mülakatta tek soru olarak 177 veya 178 olan boyumun kaç olduğunu sormuşlardı. muhtemelen en azından doçent olan 3 tane koca adamın sorusu buydu. verdiğim cevap heyetin düşündüğünden farklı olacakki 40 verilerek yüksek lisans hakkım (yani askerliği tecil hakkım) elimden alınmıştı. garip olan toplam puanda yine de birinci olmam
    hiç kusura bakmayın ama sınavın kalkması demek bu tür aslanı kediye boğdurma durumlarının istisnadan çıkıp yaygınlaşması demektir. adalet mülkün temeli olduğuna göre de öyle bi sistemden hiç bi halt olmaz.

gelelim dershane kalkması konusuna,
    eğer dershanelr kendiliğinden kalkacak diyorlarsa bence yanılıyorlar. sistemde yapılan her oynama insanların özel hoca, dershane gibi yapılara daha fazla sarılmalarına neden olur. insanlar bir yarış halindeler ve bir adım da olsa öne çıkabilmek için (ne kadar mantıklı bi yatırım olduğu tartışılır) dershaneye gitmekte ve özel ders almaktalar.
    eğer dershaneler yönetmelik veya kanunla kaldrılacaksa bu da facia olur. serbest piyasada oluşmuş bir yapıyı üstelik bireysel açıdan suç unsuru falan da içermemesine rağmen siz yasa zoruyla ortadan kaldırırsanız dershaneciliği bir nevi uyuşturucu tacirliğine çevirirsiniz. komik ve saçma aynı zamanda da günümüz dünyasıyla uyuşmayan bi tutum.
    karar vericiler velilerin dershanelere yapacağı yatırımı akılcı olmaktan çıkarmadıkça mesela dershaneye ödediği 10.000 TL nin karşılığını ancak 2.000 TL olarak alabildiğini düşündürtmedikçe böyle uygulamalarla dershanelerin önüne geçilemez zaten geçilmesi de doğru değil. örneğin her açılan yeni üniversite ya da yetişmiş lise mezunlarına istihdam sağlayan her fabrika dershanelerin geridönüş katsayısını düşürmekteler. bi de eğitim şart (öğretim değil) be kardeşim bi kişi de liseyi bitirip ben de üniversite sınavına girmeyeyim, benim okumamın bi mantığı yok boşu boşuna kuyrukta kalabalık yapmayayım demiyor. o hakkı tanısan kimse elektronik mühendisi olmaya hayır demez ama sin²+cos²=1 nedir bunu henüz öğrenmemiştir, benim vasfım buna uygun değil diye düşünmez. herkes doktor ya da avukat olmak ister, bu ülkede kim traş yapacak? kim boya badana yapacak? kim oto s*****de kaporta çekiçleyecek?

velhasıl bu konu çok uzun üzerine onlarca kitap yazılır kısa konuşunca garip oluyor. özetle her yıl en az %6 büyüyelim bu sorunlar yavaş da olsa çözülecekler. tabi göle su gelene kadar kurbağanın gözü patlar mı orasını da bilemem.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Sınavlar kalkarsa okul puanı ile üniversitelere gidilecektir. Hepimiz biliyoruz ki her okulda yapılan yazılıların zorluk derecesi aynı değil. Başarısı seviyesi yüksek bir A okulunda öğretmen sınavı zor hazırlayacak, B okulunda ise en kötü öğrencinin bile iyi bir not alabileceği bir sınav hazırlayacak. A okulundaki öğrencinin suçu ne ki ? Neden bir eşitlik yok ? Niye zor veya niye kolay. Bu sistemi düşünenler önce bu sorulara ne cevap vereceklerini düşünmeli. Eminim ki torpil de karışacaktır işin içine bu da ayrı bir durum.

Eğer eğitim de bir düzenleme yapılacaksa, yetkililer kendilerini bizim yerimize koymalılar. Kendileri de o sıraya oturup, öğrenciyi anlamaya çalışmalılar. Söylenecek çok şey var. Eğitim sistemimiz çok kötü. Öğrencilerin kafası karışık. Ne zaman hangi sınav sistemi olacak belli değil. Sürekli değişen bir eğitim sisteminde başarıyı yakalamak çok zor. Hala eğitim konusundaki tartışmaları aşamadık bu çok kötü bir durum. Şimdi bizlerin üreten,gelişen bir toplum olmamız gerekirken üretimin, gelişimin temeli olan eğitimde hala bir karara varamadık.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    bence de torpil en üst seviyeye çıkar bazıları kendi yandaşlarına yardımcı olacak üretkenlik azalır çünkü adam yazılıda çıkabilecek bi kaç soruyla geçecek ancak ygs-lys de daha farklı sorular çıktığından öğrenciler yeni düşüncelere yöneliyor.duygunun dediği gibi düz liselerle bir fen ya da anadolu liseleri bir tutulabilirmi fen lisesine sorulan sorular zor düz lise kolay bizim okuldaki edebiyat öğretmeni düz liselerden birinde çalışmış bize dediği şu eski çalıştığım okuldaki sınav sorularından bi tanesini bile sormaya çekindim dedi şimdi üniversitelerde vizelerini veriyorlar ancak bazı hocalar kıl oldukları öğrencileri gıcıklığına bırakıyorlar şimdi lisede de buna benzer sistem olcak peki öğrencinin hakkı ne olacak

ama yine insaflı bir şey var olgunluk sınavı nasıl bir şey bilmiyorum ama sonuçta sınav

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sınavı kaldıracaklarına, önce lisedeki eğitim sistemini bir düzeltsinler. Eskiden liseden mezun olanlar, bir üniversiteli kadar bilgiye sahiplerdi. Şimdikilerin bir kısmı çarpım tablosunu bilmeden mezun oluyorlar. Liselerdeki eğitimin kalitesini artırsınlar, emin olun o zaman, herkesin zaten üniversiteye gitmesine gerek kalmaz. Sanki 16 yıl okuyunca çok mu şey kazanmış oluyor. Nicelik değil, nitelik önemli. Üniversiteler çok mu iyi sanki. Çoğunda binbir sıkıntı.
    Ha bir de, konu açılmışken, ben hala liseleri niye 4 yıla çıkardıklarını anlamadım. Şimdi, 3 yıllıktan daha kaliteli bir eğitim veriliyor. Yoksa, bunun altında da mı başka bir iş var?
    Bu arada, içimden bir ses, sınav kaldırma işinin de bir şekilde fırsata dönüştürüleceğini düşünüyorum.
    Mesela, dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi gibi, açıklandı zaten.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    öncelikle sınavın kaldırılması mantıklı mı bu tartışılmalı. bazı platformlarda sanki keyfiyetten sınav yapılıyormuş gibi bir hava oluşturuluyor. bence sınav gereklidir. bunun en adil olanı da herkese aynı soruların sorulduğu benzer bir ortamın sağlandığı merkezi bir sistemle yapılanıdır. insanları kişilerin keyfiyetine bırakmamak gerekir. güzide bi üniversitemizde yüksek lisansa başvurduğumda 45 almadan başarılı olunamayan bi mülakatta tek soru olarak 177 veya 178 olan boyumun kaç olduğunu sormuşlardı. muhtemelen en azından doçent olan 3 tane koca adamın sorusu buydu. verdiğim cevap heyetin düşündüğünden farklı olacakki 40 verilerek yüksek lisans hakkım (yani askerliği tecil hakkım) elimden alınmıştı. garip olan toplam puanda yine de birinci olmam
    hiç kusura bakmayın ama sınavın kalkması demek bu tür aslanı kediye boğdurma durumlarının istisnadan çıkıp yaygınlaşması demektir. adalet mülkün temeli olduğuna göre de öyle bi sistemden hiç bi halt olmaz.

gelelim dershane kalkması konusuna,
    eğer dershanelr kendiliğinden kalkacak diyorlarsa bence yanılıyorlar. sistemde yapılan her oynama insanların özel hoca, dershane gibi yapılara daha fazla sarılmalarına neden olur. insanlar bir yarış halindeler ve bir adım da olsa öne çıkabilmek için (ne kadar mantıklı bi yatırım olduğu tartışılır) dershaneye gitmekte ve özel ders almaktalar.
    eğer dershaneler yönetmelik veya kanunla kaldrılacaksa bu da facia olur. serbest piyasada oluşmuş bir yapıyı üstelik bireysel açıdan suç unsuru falan da içermemesine rağmen siz yasa zoruyla ortadan kaldırırsanız dershaneciliği bir nevi uyuşturucu tacirliğine çevirirsiniz. komik ve saçma aynı zamanda da günümüz dünyasıyla uyuşmayan bi tutum.
    karar vericiler velilerin dershanelere yapacağı yatırımı akılcı olmaktan çıkarmadıkça mesela dershaneye ödediği 10.000 TL nin karşılığını ancak 2.000 TL olarak alabildiğini düşündürtmedikçe böyle uygulamalarla dershanelerin önüne geçilemez zaten geçilmesi de doğru değil. örneğin her açılan yeni üniversite ya da yetişmiş lise mezunlarına istihdam sağlayan her fabrika dershanelerin geridönüş katsayısını düşürmekteler. bi de eğitim şart (öğretim değil) be kardeşim bi kişi de liseyi bitirip ben de üniversite sınavına girmeyeyim, benim okumamın bi mantığı yok boşu boşuna kuyrukta kalabalık yapmayayım demiyor. o hakkı tanısan kimse elektronik mühendisi olmaya hayır demez ama sin²+cos²=1 nedir bunu henüz öğrenmemiştir, benim vasfım buna uygun değil diye düşünmez. herkes doktor ya da avukat olmak ister, bu ülkede kim traş yapacak? kim boya badana yapacak? kim oto s*****de kaporta çekiçleyecek?

velhasıl bu konu çok uzun üzerine onlarca kitap yazılır kısa konuşunca garip oluyor. özetle her yıl en az %6 büyüyelim bu sorunlar yavaş da olsa çözülecekler. tabi göle su gelene kadar kurbağanın gözü patlar mı orasını da bilemem.
    Katılıyorum size.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!