Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite

Bu sınav hayatımız değilse ne?

Arkadaşlar merhaba öncelikle,

Bana "bu sınav hayatın değil, girmek için uğraş fakat bu kadar büyütme" diyenler oluyor bana. Bu sınav hayat değilse ne ? Düzgün bir üniversite kazanamadıktan sonra ben neyim ki ? Beni kim işe alır ? Garsonluk için alabilirler mesela. ( Garsonları küçümsemiyorum fakat üni mezunu görmedim hiç o yüzden.) Para= hayat olduktan sonra Ygs,Lys = Hayat olmuyor mu ? İyi puan = iyi üniversite, iyi üniversite iyi = para.(iyi paradan kastım ortalama ücret.) Para olmadıktan sonra bir yuvada kurulmuyor. Kuru kuru bir hayat. Yaşamak için çalışmak çalışmak için yaşamak oluyor. Böyle içimi dökmeye devam etsem sayfalar sürer fakat mevzuya gelelim.

Ben 300-350 puan arası yapıyorum. İyi bir üniversiteyede giremiyorum doğal olarak. 2. kez giricem bu sene. Etrafıma bakıyorum benim girebileceğim üniversitelerin daha iyisini bitirmiş bazı tanıdıklarım bile zar zor iş buldular. Etrafa bakıyorum işe alımlara, hem iyi okul bitirmiş istiyorlar hemde işe alan çok az yer var. Ve bu kadar çok sınava giren genç. Bu söylediklerim sürekli kafamda ve acayip bir moral bozukluğu var. Ben geç öğreniyorum biraz, anlamak için çok çalışmam gerekiyor bu yüzden iyice zorlaşıyor işler.. Resmen şuan hayata karşı küs durumdayım ne bir umut ne bir bekleyiş yok.

Şimdi bunları neden buraya yazdın ki ! diyenler olabilir. Bu olayı çevremden birine anlatsam güler geçerler. Belki birisi biraz olsun bir kıvılcım yaratmamı sağlayabilecek bir söz söyler umuduyla yazdım. Aslında ne yaptığımı bende bilmiyorum. Allah kimseyi çaresiz bırakmasın.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    ozaman niye çalışıyosun yanlıs anlama benimde karamsar baktığım anlar oluyo ama hayallerim ve hayatım bu karamsarlığa izin vermiyo evet zor sınav değil hayat ama bi hayalin varsa peşinden koş bunlar bilinç altında zemin hazırlamadır az kaldı eğer karamsar olursan yanlış anlama ama kazanamazsın pozitif enerji bence, izlediiğim bi filmde herkes kendi şansını kendi yaratır diyodu bence öyle. olayların parasal boyutu hayallerinin önüne geçmemeli eğer bi insan parayı arac değilde amaç olarak görürse asla ilerleyemez hayallerine ve insanlara ulasamaz iyi akşamlar...
    '' GET EVERYONE İS HAPYY ''

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu varsayımlar bir çok kişiye göre doğru olabilir ama aksi örneklerde mevcuttur.

Benim liseden bir arkadaşım var. 2 yıllık takı tasarımı bölümü okudu. Şimdi 33 yaşında filandır. Uzun bir süre altın yapan kuyumcularda cüzi miktara çalıştı en son kabuğunu kırdı ya da şöyle demek daha yerinde olur kendine inandı kendi işini kurmak için küçük bir gümüşçü dükkanı açtı. Müşterilerle iyi diyalaog kurdu. Samimi davrandı, ama çok çalıştı.
    Şimdi gümüşçü dükkanından bir devlette çalışan mühendis kadar para kazanıyor. Devletin kobilere verdiği kredilerden 100 bin lira çekti şu an ve gümüş işleme işi yapmaya başlıyor.

Bu arkadaşımın örneğini herkese anlatırım. Yaşamda en önemli değerlerden biri kendine inanmaktır. Kendine inancınızla ve büyüklerden fikir desteği alarak doğru bir şeyler yapmak mümkündür.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bu sınav hayatın değil, girmek için uğraş fakat bu kadar büyütme
    demişler ama inan onların dediğinden bile daha az önemli.
    öncelikle olaylara bu materyalizm gözlüğü ile bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum. herkesin kendi görüşüdür belki sen yaşadığımızın maddeden ibaret olduğunu düşünüyosundur ona bişey diyemem ama ben öyle düşümediğim için bu yaşadığın sıkıntıların hiçbirini yaşamadım, olaylara da hiç bu şekilde bakmadım.

diyelim ki sınav senin düşündüğün kadar önemli ve hayatta belirleyici hatta tek belirleyici konumda öyleyse sınavda başarılı olanların da hayatta oldukça öne çıkmaları gerekir çünkü sınav hayatın neredeyse olmazsa olmazlarından biriydi. o zaman ben ve bikaç arkadaşım hakkımızı istiyoruz (en azından bikaçımız zenginler listesinde ilk 100 e girmeliydik - hiç bukadar zengin arkadaşım yok) şimdi bu büyüklükte bi zenginlikten bahsetmiyorum hayatımı idame ettirmekten bahsediyorum ortalama bi maaş vs diyosun sanırım. doğru iyi bi bölümü bitirmek bu dediğini genelde sağlar ama aklıma şu doktorun vizite ücretine itiraz eden hasta geldi. 5 dakika için bu kadar para fazla değil mi diyordu hani. o hesap iyi bi bölümü kazanmak ve bitirmek için de genelde insanlar ömürlerinin 6-7 yılını bu uğurda tüketmiş oluyolar. bu vakti aynı adanmışlıkla ticari amaçla başka bir işte kullansan o işin kurdu olacağına garanti veriyorum iyi de para kazanırsın mesela şu an çok revaçta olan aktarlık (ot mot satıyolar) . öte yandan hayat böyle al-ver tarzı makine düzeniyle çalışan bişey değil , ben 10 verdim 1 aldım o 5 verdi 10 aldı gibi , başkası 3 verdi 5 aldı , ben 20 verirsem kesin 40 alırım, böyle şeyler yok. sadece bazı ihtimalleri arttırırsın o da dediğim gibi materyalist bakış açısından geçerlidir. mesela sana materyalist bakış açısından çok acı bi gerçekten bahsedeyim 15-25 yaş arasında insanlarda ölüm istatistiğine baktım şimdi 100.000 de 95 yazıyor kabaca 1000 de 1.
    yani çok muhtemeldirki liseyi beraber okduğun insanlardan birisi 25 ini göremeden öteki tarafın yolcusu. düşünsene bi de süper bi bölüm kazanmış senin tabirnle hayatını garantilemiş.

velhasıl başka bi dala zıplayalım. Türkiye'de aylık geliri senin düşündüğün bölümleri bitiren birisinin aylık gelirini 100 e katlayacak tonlarca üniversite eğitimi almamış insan var. örnek futbolcuların çoğunluğu (süperlig+1. lig) , örnek şarkıcı ve türkücü dediğimiz tonla insan

demem o ki hayattaki tek amacın iyi yaşamaksa (çok acı bir durum-düşünsene kendine referans vermiş oluyosun-iyi yaşamak için yaşamak) amacın para kazanmaksa üniversite okumak bunun çok da iyi sayılmayacak araçlarından biridir.

özetle de şunu diyorum inanıp inanmadığını bilemem ama hayatın üzerinde düşündüğün kadar büyük tasarrufa sahip değilsin.

gecenin geç saati hafif de griple birlikte yazdım ama inş. ne demek istediğim anlaşılıyordur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    sınav hayat değildir furkan28.cümleyi tersine çevirirsem doğru evet hayat sınavdır. ama sınav hayat değildir.hayatında sınavlardan çok daha önemli öncelikli şeyler olabilir.elinde olan ama kaybettiğin zamaan değerini anlıcağn şeyler mesela sağlık gibi... herkes en mükemmelini en iyisini yapıcak diye bi kural yok ki... ben anlatayım mesela yaklaşık olarak 5 gündür hastanedeym tip 1 diyabet ve ben daha 22 yaşındayım. sonrası için insüline bağımlı yaşlı insanlarlar gibi tatsız tuzsuz yicekler yiycek biriym vee bu geçi bir dönem değil elini uzattığın bi çok şeyi alamıyosun sağlığın için bunu yapmak zorundasın çantanda insülin ve şeker ölçüm cihazıyla gezmek zorundasın mesela napıyım ? hayata küseyim mi ? hayat devam ediyor ve hala nefes alıp veriyosan henüz ümit var demektir. ve bunu sakın unutma şu an bulunduğun ve sahipolduğun imkanı fırsatı her neyyse bir daha bulamayabilirsin. çünkü elimzde bulunan şeyleri ne zaman kaybedicemz hiiiç ama hiiiç belli değil.bazı şeyleri kaybetmeden elindeki fırsatları gör ve hayata sımsıkı tutun.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı mürşde'den alıntı Mesajı göster
    sınav hayat değildir furkan28.cümleyi tersine çevirirsem doğru evet hayat sınavdır. ama sınav hayat değildir.hayatında sınavlardan çok daha önemli öncelikli şeyler olabilir.elinde olan ama kaybettiğin zamaan değerini anlıcağn şeyler mesela sağlık gibi... herkes en mükemmelini en iyisini yapıcak diye bi kural yok ki... ben anlatayım mesela yaklaşık olarak 5 gündür hastanedeym tip 1 diyabet ve ben daha 22 yaşındayım. sonrası için insüline bağımlı yaşlı insanlarlar gibi tatsız tuzsuz yicekler yiycek biriym vee bu geçi bir dönem değil elini uzattığın bi çok şeyi alamıyosun sağlığın için bunu yapmak zorundasın çantanda insülin ve şeker ölçüm cihazıyla gezmek zorundasın mesela napıyım ? hayata küseyim mi ? hayat devam ediyor ve hala nefes alıp veriyosan henüz ümit var demektir. ve bunu sakın unutma şu an bulunduğun ve sahipolduğun imkanı fırsatı her neyyse bir daha bulamayabilirsin. çünkü elimzde bulunan şeyleri ne zaman kaybedicemz hiiiç ama hiiiç belli değil.bazı şeyleri kaybetmeden elindeki fırsatları gör ve hayata sımsıkı tutun.
    Çok geçmiş olsun Mürşde. Şu an iyisindir umarım. Allah acil şifalar versin.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    üniversiteye gidemezsen bu hep içinde bir eziklik olarak kalıyor hayatının sonuna kadar, bu doğru!! bu yüzden paradan farklı bir şey bence. Bunu etrafımdaki lise mezunu arkadaşlarımda hep gözlemledim. Birde universiteye giden birisinin başka bir havası, hayata bakışı oluyor( genelde ). Kendini tanıman lazım , ne de iyisin ? ne olabilirsin ? neye yatkınlığın var? neden zevk alıyorsun hayatta? bu soruların cevabını bulman lazım.

hayatının en büyük hatasını rasgele bir bölüm okuyarak yaparsın( işte bu gerçekten bir hata olur) ki senin gibi olan bütün arkadaşlarım aynı hatayı yaptı.

Birde sen bugünden geleceğe çok umutsuz bakıyorsun buda doğru değil. İşsizik problemi var doğru, ama şunu sakın unutma iyi bir elamana hiç kimse hayır demiyor ve asla kaybetmiyor. Burda iyiden kastım üniversite mezunu değil, işe alımdaki mülakat sürecinde İK cılar senin gözlerindeki ışıktan bile senden ne olup olamıycağını anlıyorlar. yine en başa dönüyoruz, ne de iyisin onu bulman lazım, o zaman gerçekten mutlu ve başarılı oluyorsun (test edip onaylanmıştır)

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Arkadaşlar değerli ve uzun yazılarınız için öncelikle sağolun. Çok güzel şeyler söylemişsiniz. Mürşide abla geçmiş olsun sanada, Allah şifalar versin.

Dün biraz dolmuştum baya dökmüşüm içimi
    Fakat biraz yanlış anlaşıldım yazdıklarımdan dolayı. Ben paracı biri değilim, ilerde keyif içinde rahat rahat paraları saçıyım demiyorum. İyi okul bitirince çok parada kazanılmıyor onunda farkındayım aslında. Örnek olarak bir sürü arkadaşım var orda burda çalışıyor pek iyi olmayan üniversite bölümleri mezunları. Makine mühendisi ana dili gibi fransızca bilen bir yakın tanıdığım senelerdir boşta düzgün bir iş bulamadı. Başka bir abim ise oda makina mühendesi kendi işini kurdu para içinde yüzüyor. Hayatın ne getireceği belli olmuyor, hayat para değildir bunu bende biliyorum. Sadece benim beynimi kemiren duyguları yazdım. Yani ben kimya müh. okumak istiyorum mesela kimyayı sevdiğim için fakat onunda iş bulma olanakları çok değil. Bunun farkında olarak istiyorum yinede. Kırmızı Gece adlı arkadaşımızın dediği gibi ne istiyorsan onu yapmak lazım. Ama bunları bile bile içimdeki kuruntuların sonunu getiremedim. Garantici bir yapım olduğundan dolayı böyle olsa gerek.. Sınavada 1 ay kaldı zaten, artık hayırlısı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Furkan28: İyi puan = iyi üniversite, iyi üniversite iyi = para. (((
    Sayın Admin hocam Kırmızı gece ve diğer arkadaşalrıma katılıyorum.
    Furkan işe girerken iyi üniv. istemelerine bakma sen.
    eğer sen kendini iyi yetiştirmişsen (örneğin müh. için: bilgisayar prog. yabancı dil ...)
    ve iş mülakatında seni mülakat edeni "bu kişi bu işi becerir." şeklinde düşünmesine ikna edebilirsen yani (abiyane tabirle) kendini iyi pazarlayabilirsen hangi üniv. olursa olsun iyi bir şirkette güzel bi maaşla iyi bi mevki edinebilirsin. (bende popüler bir üniv.den mezun olmadım. diplomam işe girince önemini kaybetti. diplomamda yazılı olan üniv. adı çevçevenin içinde kaldı.)
    İNAN VE KENDİNİ YETİŞTİR.
    ingilizcen iyi değil mi kursa git süper yap. ingilizcen süper mi almancaya git onu da süper yap. yabancı dilin iyi mi pc prog. süper yap mülaktta nasıl davranılır? nasıl cevaplanır? profosyonel yardım al.

HAYATTA HERŞEY PARA DEĞİL. PARA AMAÇ DEĞİL ARAÇTIR.
    ÇEVRENDE SAYGI DUYULAN, MUTLU SAĞLIKLI HUZURLU İSEN BAŞARILISINDIR.
    İ∫MİM İMZADIR.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!