Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

Sınava az kaldı

YGS sınavına çok az kaldı, içim içime sığmıyor her gün rüyamda sınava giriyorum, erken uyuduğumda içimde bir kaygı oluyor acaba biraz daha mı çalışsam diye, deneme çözdüğümde kendimi gerçek sınavda gibi hayal ediyorum onda bile çok heyecan yapıyorum. Sonunu düşününce zaman çabuk geçsin diyorum, geçsin ki bitsin bu stres.
    Siz de de var mı aynı şeyler ? Ben abartıyor muyum ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    ben daha o kadar hazır olmadığım için geçsin bitsin falan istemiyorum yani allah ıma şükür

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Evvela az falan kalmadı , "1 ay" a "hadi geç" diyelim, geçiyor mu hemen
    Strese yer olmasın

Doğrusu dünyaya dürbünü küçültüp bakmak başarılabilirse, (buna bir uzaylı gözüyle diyebilirsiniz)
    yaptıklarımız çok küçük kalmıyor mu, yâni o kadar önemli şeyler değil, bu sınav da öyle...
    birkaç insanın hazırladığı imtihanda elde edilecek bir sıralamadan bahsediyoruz...
    biraz da bu pencereden bakarsak bizim için rahatlatma görevi görebiliyor.
    endişe edilecek hiçbir şey yok...
    insanın "ne zaman öleceğim, ya şimdi ölürsem, ya sokağa çıkınca aracın altında kalırsam" kaygısıyla yaşamaya devam edemeyecek oluşu gibi, kendisini olumlu/olumsuz her olasılığa hazırlaması nasıl olursa,
    biz de bu sınavda da bu fikirle hareket edebiliriz sanki.
    Kısacası,
    Önce gayret, sonra tevekkül... ya da emeğin karşılığını ummak, ya da şans/şanssızlık, ne koyarsak adını.

Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    sen abartıyorsun, hatta öyle böyle değil çok abartıyorsun.
    gireceğin sınav bu kadar önemli değil. yani nasıl diyeyim 0 veya 100 yok. arada 90 var 80 var. tabi ki 100 hedeflenir, 90 a razıyken 85 başarılır , bu da seni kalan hayatında 70 alandan çok ileri atmayacağı gibi 100 alandan da çok geri düşürmez.
    rus ruleti gibi düşünmeyi bırakmak lazım bu denemede öleceğim veya kalacağım , saçma.

bi kez daha söylemiştim kimin söylediğini unuttum ama bi laf vardı şöyle bişeydi;
    "endişe yarına bi fayda sağlamadığı gibi bugünü de zehir eder"

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    sen abartıyorsun, hatta öyle böyle değil çok abartıyorsun.
    gireceğin sınav bu kadar önemli değil. yani nasıl diyeyim 0 veya 100 yok. arada 90 var 80 var. tabi ki 100 hedeflenir, 90 a razıyken 85 başarılır , bu da seni kalan hayatında 70 alandan çok ileri atmayacağı gibi 100 alandan da çok geri düşürmez.
    rus ruleti gibi düşünmeyi bırakmak lazım bu denemede öleceğim veya kalacağım , saçma.

bi kez daha söylemiştim kimin söylediğini unuttum ama bi laf vardı şöyle bişeydi;
    "endişe yarına bi fayda sağlamadığı gibi bugünü de zehir eder"
    Sınava az kaldığı için böyle aslında normalde o kadar takmıyordum, hedefimi biraz daha düşürdüğüm için.
    Bugünlerde hocaların her biri bir yorum yapıyor derste insan strese giriyor ister istemez.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Sınava az kaldığı için böyle aslında normalde o kadar takmıyordum, hedefimi biraz daha düşürdüğüm için.
    Bugünlerde hocaların her biri bir yorum yapıyor derste insan strese giriyor ister istemez.
    "diğerleri şu kadar çalışıyor siz çalışmıyorsunuz kazanamayacaksınız" diye yorum yapıyolarsa bence kompleksli olmalarından. söylenecek şey çok da neyse , hocam sizden az puan almam korkmayın diyip uzatmamak lazım.
    sizi korkutup harekete geçirmek istiyorlarsa bu saatten sonra senin gibi bir öğrenci biraz daha fazla çalışarak kazanacağından çok fazlasını stres yaşadığı için kaybedebilir. bu tür bir gazlama ancak çok düşük seviyedeki bir öğrencide işe yarayabilir. 0 ı 20 yapmak kolay 90 ı 91 yapmak daha zor. eldeki 90 ı neden riske atarlar onu anlamıyorum. söyleyeceklerse bunu 3 yıl önce söyleyeceklerdi.

şimdi burada bir sürü hocamız var eminim hepsi bana kızacak ama ben yazayım onlar da kızsınlar.
    hocalarınızın yarısı için aldığınız puanın, istediğiniz yeri kazanıp kazanmamanızın pek önemi olmayacak çünkü onlar işlerini sevdikleri için değil hayatlarını kazanmak için yapıyorlar. işini biraz da sevdiği için yapan kalan yarısının yarısından fazlası için sizin onun branşından yapacağınız fazla net toplamda yapacağınız fazla netten daha değerli olacak (en azından benim için böyleydi hayat). kısaca sizin iyiliğinizi sizmiş gibi düşüneceklerin oranı %10-20 anca olacak. onlardan alabildiğiniz kadarını alın , sınavla ilgili tavsiyeleri de rehberlik midir nedir artık bu işin uzmanından alın. sizi başkalarıyla kıyaslamaya çalışanlara ve negatif yorumlara fazla takılmayın derim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Bende bi iki şey söyliyim bari.Eksik kalmıyayım.
    Bence asıl saçmalık öğrencileri bir robot gibi görmek ve birbirleri arasında yarış ortamı oluşturmak.Neyin yarışı bu ? Diyelim ki sınıfınızda iki kişi var bazı hocalar kıyaslama yapmayı çok severler biri bir soruyu çözdüğünde bak senden daha iyi! Gibi saçma yorum yapıyorlar bu durumda öğrenci matematiği bir ilgi alanı değil de yarışı kazanmak için altında olan bir otomobil gibi görüyor.
    sonra neden matematik sevil miyor ? Bu aralar bide bi müfredat yayımladılar affola iyice bozdular yani.Bir eğitim sistemi ancak bu kadar kötüleşebilir.

Trigonometri 9.sınıf kombinasyon 12.sınıfta ya diycek bişey yok heralde.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Trigonometri 9.sınıf kombinasyon 12.sınıfta ya diycek bişey yok heralde.
    Şimdiye kadar hep TTKB (talim terbiye) Yapardı müfredat programlarını bu sefer Tübitak hazırladı. TTKB'dekilerden çok daha yerinde kararlar alırlar bence.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster
    Şimdiye kadar hep TTKB (talim terbiye) Yapardı müfredat programlarını bu sefer Tübitak hazırladı. TTKB'dekilerden çok daha yerinde kararlar alırlar bence.
    Hocam geometri diye bir ders kalmamış artık. Bu ne kadar doğru tartışılır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Geometriyi mahvettiler zaten.Üçgenler tek konuyken paramparça ettiler.
    Hocam , ben bu programı pek doğru bulmadım.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!