Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Hukuk konusunda

Merhaba arkadaşlar , bu sene 10.sınıfa geçtim sayısal dersleri çok seviyorum.Mf seçtim bu nedenle , sormak istediğim şey , kat sayı farkı kalktı hukuk fakültelerine geçiş oldukça kolaylaştı biliyorum da , peki Mf'den hukuk'a girersem , okurken zorlanırmıyım ? Mesela , savcılık sınavlarında aşırı sözelemi kaçıyor ? Yoksa , mfci birinin yapabileceği bir düzeydemidir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    Uçaklar öksüz mü kalsın?
    Bu forumda hukukçu bulmak çok zor olacaktır, ben kendi fikrimi söyleyeyim:
    Bence zor olmaz, sonuçta ilkokula başlarken çok az biliyorduk ama okulda öğrendik. Bana yine böyle olur gibi geliyor.
    Eğer cidden bu yolu düşünüyorsan bence yorum gücünü geliştirmeye çalışsan daha rahat uyum sağlarsın.
    Şöyle bir örnek göstereyim, Fen Lisesi'nde bir 11. sınıf öğrencisi vardı, MF olmasına rağmen hukuk istiyordu. Nedenini sordum, Türkçe'yi matematiği büyük çoğunluk iyi yapıyor, ben fen alanında avantajlı olacağım demişti. Tabi o sosyal bilimler tarafını kendisi geliştiriyordu ve bayağı iyiydi. Böyle düşünürsek avantajlı bile olabilirsin.
    İyi günler.
    Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar , bu sene 10.sınıfa geçtim sayısal dersleri çok seviyorum.Mf seçtim bu nedenle , sormak istediğim şey , kat sayı farkı kalktı hukuk fakültelerine geçiş oldukça kolaylaştı biliyorum da , peki Mf'den hukuk'a girersem , okurken zorlanırmıyım ? Mesela , savcılık sınavlarında aşırı sözelemi kaçıyor ? Yoksa , mfci birinin yapabileceği bir düzeydemidir.
    hukuk istiyorsan sayısalcı niye oluyorsun?
    eğer hukuk okumak istiyorsan yolun başındayken tm ye geç derim

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    YGS de fen de yapacağın icin ygs de avantajlisin.
    Ancak, bir sayisalcinin gorduğü coğrafyayla bir ea ogrencisinin gordugu cografya farklidir. Sayisalcilar yalnizca ygs cografyasini gorur oysa lys bundan cok farkli ve detaylidir. Bu aradaki açıgi kapatmak icin cok calisman lazim sozel derslerden hepsinde boyle.mesela lys de fen sinavlarina girmezsen okulda 12. Sinif fzk kimya biolojiyi derslerini alman anlamsiz ve vakit kaybi olur. Bolum degistir bence.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    EA'ya geçme gibi bir şansım yok edebiyatım 3dü tarihim coğrafyam 3tü , bir dil anlatım 5'di.Ben nefret ediyorum sözellerden ;( Herhalde farkına vardım önüm kapalı biraz.Tarih vs.nefret ediyorum ;(

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    EA'ya geçme gibi bir şansım yok edebiyatım 3dü tarihim coğrafyam 3tü , bir dil anlatım 5'di.Ben nefret ediyorum sözellerden ;( Herhalde farkına vardım önüm kapalı biraz.Tarih vs.nefret ediyorum ;(
    Yani ortalama ea için yeterli değil, öyle midir?
    Şu saatten sonra Fen bilgin gâyet iyiyken ea'dan devâm etmen hârika olurdu Hukuk için. Keşke. Duygu'nun dedikleri de doğru, ama bahsettiğin dersler halledilmeyecek türden değil ki. Fakat Hukuk için 'iyi okuyan bir öğrenci işi ***ürür' diyebilirim.
    Gel gelelim sözel derslere, Edebiyat tadından yenmez de Tarih-Coğrafya ile benim de aram iyi değil ea öğrencisi olmama rağmen. 2'de 4 saat Coğrafya 3'te 4 saat de Tarih gösterdiler, dersleri sevmeyip dinlemediğimdendir sayısalcı arkadaşlarımın sosyal netleri benimkilerden iyi. Gerçi pişmanlık duyulacak bir mesele de yoktur, bildiklerini bile unutman kolay olduğundan. İyi tekrarlar ile telâfi edilemeyecek türden değil onlar.Demem o ki derdin sözel dersler ise çok da âhım şâhım bir problem sayılmaz bu. Okulda lys Coğrafya'sı görmemen bile çok sorun olmaz diye düşünüyorum. (Bir de, o derslere 'bunlar olmadan o netleri yapmam mümkün değil' yerine 'bunlar benim netlerimi artırmamı sağlıyor' gözüyle bakabilirsen sevebilirsin)
    Eğer hukukta kararlıysan sayısaldan devâm edip göreceğin Lys Fen kısmına çalışıp karşılık alamamak (yani lys2'nin ea'ya getirisi olmayacağı için) biraz üzücü mü olur ne dersin? Okul puanın da iyi olsun isteyeceksin, çalışmadan da olmayacak. Bu sorunu da yerim diyorsan ve okuyan bir öğrenci isen çok daha önce olacaksındır Kardeşim. Allah gönlüne ferahlık versin, güzel kararlar edinebilmen dilekleriyle...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Çok saol yorumların için , Bir kaç kere denemedim değil , azcık tarih dinliyorum uyku basıyor , bunalıma giriyorum yani 1 saat tarihtense 6-7 saat fiziği seçerim desem yanlış olmiyacak. Saol , yorumun için.Amin Allah hepimize ferahlık versin.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Matematik = 99
    Geometri = 85
    Fizik = 95
    Kimya = 94
    Biyoloji = 95
    İngilizce = 90 küsürlü bir şeylerdi.
    Edebiyat = 3
    Almanca = 3
    Dil anlatım = 5
    Coğrafya = 3
    Tarih = 4

Notlarım aynen yukarıdaki gibi

Edebiyat süper demişsin Bana bak Zar zor ,

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Çok saol yorumların için , Bir kaç kere denemedim değil , azcık tarih dinliyorum uyku basıyor , bunalıma giriyorum yani 1 saat tarihtense 6-7 saat fiziği seçerim desem yanlış olmiyacak. Saol , yorumun için.Amin Allah hepimize ferahlık versin.

Bu kadar dersin içinde (bilhassa ilgini çekmiyor iseler) uykunu getirmekte haklılar. Biz de uyurduk Mumcu, inan yapılıyor endişelenme...
    12'ye başlarken daha ciddiyet kazanacak senin için, şu an sevip sevmemen ile ilgileniyorsun misal. 2 yıl sonra bu tarz bir alternatifimiz olmuyor. Ama düşünsene, "Hukuka giricem, o Sosyal netine ihtiyâcım var işte! Hâli hazırda kaynaklarım da var, ufak ufak çalışır netlerimi yükseltebilirim." Dün de konuştuk, mantaliteni böyle şekillendirmen sana yardımcı olur. O yüzden 2 sene sevdiğin derslerin tadını çıkarmaya bakabilirsin.

Matematik = 99
    Geometri = 85
    Fizik = 95
    Kimya = 94
    Biyoloji = 95
    İngilizce = 90 küsürlü bir şeylerdi.
    Edebiyat = 3
    Almanca = 3
    Dil anlatım = 5
    Coğrafya = 3
    Tarih = 4

Notlarım aynen yukarıdaki gibi

Edebiyat süper demişsin Bana bak Zar zor ,
    2 sene içinde git-geller yaşayabilirsin de, yaşamayabilirsin de. Hukuktan her an vazgeçebilirsin de, kararların değişirlik gösterir. Notlarının güzelliği bâriz. Şu an için 11'e ya da 11'in sonuna bırakabileceğin dersler sözeller, karârın net değil ise sen sayısal derslerini yine sağlam tutmalısın, çünkü Hukuk'tan vazgeçersen büyük ihtimalle sayısaldan tercih edeceksindir, doğru mu? Ama okuma konusu ciddiye alınmalı, onu ancak son seneye bırakmayan bir öğrenci başarılı olur /ea için). Bütüncül görebilmeni ve analitik zekânı da geliştireceğinden sayısal derslerinde de yardımcı olacaktır, elinden geldiğinde okumaya gayretli olmanı istiyorum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Çok teşekkür ederim yorumların için...Sınavkızı Şuan , sevdiğim derslere bakıyorum sadece zaten.Şimdilik tadını çıkarayım.2 - 3 yıl sonra zaten dediğin gibi net sayımı arttırmaya çalışcam , atıyorum 20 sorudan 3 tane de çözsem benim yararıma olacaktır.Tekrar teşekkürler

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!