Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Geometri

1

2

3

4

5

6

7

teşekkür ederim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    C.1
    Açıları yerleştirdiğimizde;
    ABD üçgenindeki ABD açısının ABC üçgenindeki ABC açısına;
    ABD üçgenindeki ADB açısının ABC üçgenindeki BAC açısına;
    ABD üçgenindeki BAD açısının ABC üçgenindeki ACB açısına eşit olduğunu görürüz.
    İki üçgenin tüm iç açıları birbirine eşitse; o iki üçgen benzerdir. O halde benzerlik yapabiliiz. Şöyle olur:
    3
    |AB|
    =
    |AB|
    12
    =>|AB|=6 br olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    C.2
    |HE|=|EB|=x br olsun. |AH|=10-x br olur. Öklit bağıntısının pek de popüler olmayan bir formülünden;
    6²=x.10
    x=3,6 br olur.
    Daha sonra verilen paralellikten gelen eşit açılara göre; EDA≅CHB olur. Benzerlik oranı hesabından;
    7,2/8=|CH|/6
    10.8.|CH|=6.72
    10.|CH|=54
    |CH|=5,4 br olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    3. soruyu çözüyorum, çözüyorum; hep bazı açıları 0 derece buluyorum. Herhalde saçmalıyorum bir yerlerde.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    4. soruyu doğru çözdüm, cevaı da 12 olarak buldum; ama çözümüm çok uzun ve dolaylı. O yüzden şimdilik yazmayayım. Çünkü sorunun mutlaka kısa bir çözümü vardır. Eğer o çözümü yapan olmazsa yazarım ben de kendi çözümümü. Kısaca şöyle çözümüm:
    ABD üçgeninde açıortay teoremi uygulanır. D'den geçen AC'ye dik olan doğru parçası çizilir. Sanırım, "kelebeği" siz de fark ettiniz. Burada da kelebek yapılırken, baştaki açıortay teoreminden gelen oran kullanılır. Daha sonra pisagordan bir denklem elde edilir. O denklem düzenlenir. Şu şekli alır:
    |EC|².(x²+8x-240)=0
    |EC|=0 V (x²+8x-240)=0 olur.
    |EC|≠0 olduğundan; x²+8x-240=0 olur. Delta hesaplamasından x=-20 V x=12 bulunur. Cevap 12 olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Öğretmen
    Metin Emiroğlu Anadolu Lisesi.

Endemik Yayınları

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Öğretmen

Endemik Yayınları

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Öğretmen

Endemik Yayınları

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Öğretmen
    Alıntı Mat.'den alıntı Mesajı göster
    4. soruyu doğru çözdüm, cevaı da 12 olarak buldum; ama çözümüm çok uzun ve dolaylı. O yüzden şimdilik yazmayayım. Çünkü sorunun mutlaka kısa bir çözümü vardır. Eğer o çözümü yapan olmazsa yazarım ben de kendi çözümümü. Kısaca şöyle çözümüm:
    ABD üçgeninde açıortay teoremi uygulanır. D'den geçen AC'ye dik olan doğru parçası çizilir. Sanırım, "kelebeği" siz de fark ettiniz. Burada da kelebek yapılırken, baştaki açıortay teoreminden gelen oran kullanılır. Daha sonra pisagordan bir denklem elde edilir. O denklem düzenlenir. Şu şekli alır:
    |EC|².(x²+8x-240)=0
    |EC|=0 V (x²+8x-240)=0 olur.
    |EC|≠0 olduğundan; x²+8x-240=0 olur. Delta hesaplamasından x=-20 V x=12 bulunur. Cevap 12 olur.
    alternatif

Endemik Yayınları

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    3)

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!