Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf

Küp sorusu

Kenarları 13 cm olan küp şeklinde bir kutunun içine kenarları 3 cm olan küplerden kaç tane koyulabilir.
    Cevap: 64

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bu soru ciddi ciddi lys hazırlığın sırasında (okulda , dershanede , test kitabında, deneme sınavında vs... ) mi karşına çıktı?

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Evet .

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Arkadaşlar lütfen yardım edin size kolay geliyor olabilir ama ben çözümu bulamıyorum.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Pardon arkadaşlar cevap 64 muş yanlış okumuşum. Cozume gerek kalmadi tesekkurler.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı XraZer'den alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar lütfen yardım edin size kolay geliyor olabilir ama ben çözümu bulamıyorum.
    aksine bu oldukça zor bi soru

Alıntı XraZer'den alıntı Mesajı göster
    Pardon arkadaşlar cevap 64 muş yanlış okumuşum. Cozume gerek kalmadi tesekkurler.
    neden 64 müş bize soruyu soran kişi (ya da anladıysan sen) bir açıklama yapmalı çünkü ben ikna olmadım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    4,5 tane koyulur

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Dalga geçiyorsunuz herhalde . Gene de anlatayım.
    Büyük kutunun kenarları 13 cm ise bir kenara 4 tane yerleştirilir 1 cm boşluk kalır.
    Yani tabanı şu şekilde olur.
    12 1
    x x x x 3
    x x x x 3
    x x x x 3
    x x x x 3
    Yukarı doğru da aynı şekilde olur.
    4.4.4=64

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Soruda en fazla demedigi icin oyle dedim

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yani kenar boyunca sığabilecek küp sayısına bakıyoruz sonra da çıkan sonucun küpünü alıyoruz.

3 ile uğraşmak biraz zor bi de şunu çözelim o zaman,

kenarı 480cm olan küp şeklindeki bir odaya kenarı 100cm olan kolilerden kaç tane sığdırabiliriz?

bunlar gerçekten elinizdeki kitabın yazarının düşündüğünden çok daha zor sorular. insanlar bunları çözmek için ömür harcıyor. benzeri birçok paketleme probleminde bazı ufak değerler ve görünür durumlar (büyük kutunun kenarının küçük kutunun kenarının tam katı olduğu durumlar) hariç birçok değer için optimal olup olmadığı bilinmeyen yerleşimlerden başka bişey de henüz bulunmuş değil.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları