Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf

Dünyanın şekli ve Coğrafi Koordinatlar

Arkadaşlar 13 soruya ekvatora yakın olduğu için meridyen sayısı daha az demeyin Açıklayarak anlatırsanız daha güzel anlarım şimdiden çözecek arkadaşlara veya hocamlarıma teşekkür ederim
    Yine de bütün umudunuzu yitirmeyin. Yarının ne getireceği bilinmez. Güneşin doğusu genelde bir şeyler nasihat eder

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3.

Geleceğin coğrafyacısı olarak bu soruyu sana şöyle açıkılıym

Bak şimdi tek tek şıkları inceleyelim.

A şıkkına bakarsak eğer 10 derce kuzey ve 10 derce güney enlemlerinden bahsediyo.

Ekvatordan kutuplara doğru sıcaklığın düştüğümnü hesaba katarsak 10 derce güney ve

10 derce kuzey enlemlerinin sıcaklıkları eşittir denilebilir.sıcaklık eşit olduğu içinde deniz

tuzluluk oranı da eşittir.Neden ? Çünkü enlem derceleri eşittir.Güneyinde deniz suyu ve

sıcaklığının kuzeyinden daha fazla olması gibi bir durum söz konusu değildir.Eşitlik vardır.

B şıkkkına geçersek eğer B şıkkında verilen koordinat güney yarım küredir.Bakıyoruz şimdi

40 , 60 diye enlem dereceleri aşağı doğru yükselmiş.Ekvatordan kutulara doğru enlem

derecelerinin yükseldiğini hesaba katarsak bu yer kuzey yarım kürede değil güney yarım

kürededir.Eğer 60 ın olduğu yerde 40 , 40 ın olduğu yerde de 60 olsaydı kuzey yarım

kürede derdik.Şimdi güney yarım kürede bir yer kuzeyi ekvatora yakın , güneyi kutuplara

Öyleyse bu yerin kuzeyinde deniz sıcaklık ve tuzluluğu güneyinden daha fazladır.Soru da

bizden istenenin tam tersi yani

C ve E şıkları içinde aynı açıklama yapılır.Söz gelimi C şıkkı bu taralı alanın tam ortasına gel

Kuzeyi 0 dereceyi güneyi 15 derce gösterir.Eee ekvatordan kutuplara gidildikçe sıcaklık

artar deniz sularında tuzluluk oranı artar.Öyleyse 0 derce ekvator olduğuna göre bu yerin

kuzeyinde sıcaklık ve tuzluluk oranı daha fazladır.

D şıkkına gelelim.Bu bölgenin kuzeyi 45 derceyi güneyi 30 derceyi gösterir.Güneyi 30

derce ekvatora daha yakınsa sıcaklık ve tuzluluk kuzeyinden yani 45 derceden daha

fazladır.Çünkü 45 derce ekvatordan daha uzaktır.

Doğru cevap : D

13 ) meridyenler arası mesafe ekvatordan kutuplara doğru azalır.Tüm meridyenler

kutuplarda birleşir çünkü Söz gelimi ekvatorda iki meridyen arası mesafe 111 km ise bu

mesafe kutuplara doğru gittikçe azalır.Ekvatorda iki meridyen arası mesafe 111 km iken

yengeç dönencesinde bu mesafe 100 km ye Kuzey kutup dairesinde ise 47 km ye

düşer.Güney kutbunda da aynı rakamlar birbirini takip eder.Buradan yola çıkarak şekilde

bana verdiği kesitte ekvator ve kutuplarda aynı mesafede olan bir yer

gösteriyo.Ekvatorda aynı mesafe ve kutuplarda aynı mesafe.Ekvatorda meridyenler arası

uzaklık daha fazla ise eğer meridyen daha az geçcektir.Kutuplardada ya da kutuplarda

daha yakın olan yerkerde meridyenler arası mesafe azaldığından doğal olarak ekvatorla

aynı olan bir mesafe de daha fazla meridyen geçcektir.

Cevap : C

17 )

Bak önce boylamlar arası mesafeye bakalım.Boylamlar arası mesafe 20 derece yani

hepsinde eşit...Bana verilen tüm noktaların doğusu ile batısı arası 20 boylam

Sonra enlem derecelerine bakalım.Verilen 3 noktanın da kuzeyi ile güneyi arası 5 derce...

Öyle ise benim ölçüm ekvatora yakınlık.

Ne demiştik ekvatordan kutuplara gidildikçe meridyenler arası mesafe azalır.

Yani ekvatordaki 20 boylamlık bir alan ile enlem derceleri de aynı olmak üzre kutuplardaki

20 boylamlık bir alanın iz düşümü aynı değildir.Ekvatora yakın olan yerin izdüşümü

ekvatordan uzak olana göre daha geniştir.Neden ? Çünkü ekvatorda boylamlar arası

mesafe daha fazla demiştik.20 boylam da daha fazla yer kaplar haliyle...

Bu yerleri ekvatordan kutuplara doğru sıralarsak izdüşüm alanı büyükten küçüğe doğru

sıralamış oluruz.Ekvatora en yakın olandan en uzak olana sırayla

III , II , I

Cevap : E

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    Eline Ağzına sağlık güzel yorumlamışın Teşekkürler mürşde hocam Bari ilk söyleyen ben olayım
    Yine de bütün umudunuzu yitirmeyin. Yarının ne getireceği bilinmez. Güneşin doğusu genelde bir şeyler nasihat eder

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Önemli değil anlamana sevindim müstakbel öğrencim

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    hocam ben coğrafyayı sevemiyorum napacaz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Yavrum zamanla seversin Bak ne güzel iklim diyoz bitki örtüsü diyoruz yeşillik diyoruz....Dünyanın şekli hareketleri...
    Coğrafya sevilmez mi çocuğum ya
    Sen coğrafyayı az çalışıyosun herhalde....
    hemen de öğretmen moduna girdim yalnız

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!