Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Anlatım bozuklukları

Burası matematik soru paylaşım sitesi ama bu soruları sorabileceğim başka bir site de bulamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

1)Hangisinde anlatım bozukluğu yapılmıştır?

A)Seçmen listeleri ay sonuna kadar askıda kalacak
    B)Sınıf başkanlığı seçimini açık ara farkla kazandı
    C)Seçim yasakları bu gece yarısı sona erecek
    D)Seçimde oy kullanmayanlara para cezası verilecek
    E)Bu pazar seçmenler oy kullanmak için sandık başına gidecek

2)Hangisinde bir ekin yanlış kullanılmasından kaynaklanan anlatım bozukluğu yapılmıştır?

A)Gerçek sanatçı günün gelip geçici modalarına itibar etmez
    B)Gerçek sanatçı yapıtını ortaya koyar ve bir daha da ona dönüp bakmaz
    C)Yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı için yazıları okuru kolayca etkisi altına alır
    D)Bu kitap çok kalın olduğu ve içinde çok fazla yabancı sözcük bulundurması yüzünden pek ilgi görmüyor
    E)Kalıcı olmayı amaçlayan bir sanatçı insanın değişmeyen özelliklerine eğilmelidir

Grubu
    Üye
    İş
    Veli
    1'in cevabı sanırsam D seçime değilde seçimde olmalı bence...
    2'in cevabı sanırsam D olduğu için ya da olduğundan olmalı bence...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1'in cevabı sanırsam D seçime değilde seçimde olmalı bence...
    o aslında "seçimde" diye yazılıymış ben yanlış yazmışım.
    2. sorunun cevabı D ama yanlış kullanılan ek ne?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1. soru bence B seçeneği "açık ara farkla" kazanmak denmez o "açık farkla" kazanmaktır.

2. soru , yine bence , D seçeneği olmalı

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    1)
    D)Seçimde oy kullanmayanlara para cezası verilecek
    para cezası verilmez para cezası uygulanır....

2)
    D)Bu kitap çok kalın olduğu ve içinde çok fazla yabancı sözcük bulundurması yüzünden pek ilgi görmüyor.
    birinci yan cümlecikte bulunan olduğu sözcüğünü ikinci yan cümlecik dan dolayı ile tamamlamalıydı. yani;
    Bu kitap çok kalın olduğu ve içinde çok fazla yabancı sözcük bulundurmasından dolayı pek ilgi görmüyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1. soru bence B seçeneği "açık ara farkla" kazanmak denmez o "açık farkla" kazanmaktır
    1.sorunun cevabı B ama "Sınıf başkanlığı seçimini açık farkla kazandı" Bi şeyler eksik değil mi sanki?Ya da ben mi yanlış algılıyorum."Açık ara kazandı" olsa?
    2. soru da D seçeneğinde bi pürüz olduğunu görebiliyorum ama bu pürüz nedir?Nasıl giderilir?Nasıl olsa anlatım normale dönerdi bilmiyorum..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı mürşde'den alıntı Mesajı göster
    1.sorunun cevabı B ama "Sınıf başkanlığı seçimini açık ara kazandı" Bi şeyler eksik değil mi sanki?Ya da ben mi yanlış algılıyorum
    2. soru da D seçeneğinde bi pürüz olduğunu görebiliyorum ama bu pürüz nedir?Nasıl giderilir?Nasıl olsa anlatım normale dönerdi bilmiyorum..
    B)Sınıf başkanlığı seçimini açık ara farkla kazandı.
    kazanan kim? o (gizli özne)
    neyi kazandı? sınıf başkanlığı seçimini (belirtili nesne)
    nasıl kazandı? açık ara farkla (zarf tümleci) bu kafanı karıştırmış olmalı ama böyle bir kullanım söz konusu
    yani bence hiç bir eksiklik yok. doğru bir cümle

ama para cezası verilmez para cezası uygulanır. ceza verilir ama para cezası verilmez. istersen Türk Ceza Kanununa bak orada para cezalarıyla ilgili ne yazmışlar verilirmi uygulanırmı

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı mürşde'den alıntı Mesajı göster
    1.sorunun cevabı B ama "Sınıf başkanlığı seçimini açık ara kazandı" Bi şeyler eksik değil mi sanki?Ya da ben mi yanlış algılıyorum
    2)
    D)Bu kitap çok kalın olduğu ve içinde çok fazla yabancı sözcük bulundurması yüzünden pek ilgi görmüyor.
    birinci yan cümlecikte bulunan olduğu sözcüğünü ikinci yan cümlecik dan dolayı ile tamamlamalıydı. yani;
    Bu kitap çok kalın olduğu ve içinde çok fazla yabancı sözcük bulundurmasından dolayı pek ilgi görmüyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    2. soru için birşey diyemem ama 1. soru için "açık ara farkla" başlı başına bomba bir ifadedir. ara zaten iki şeyin farkıdır yani yanlışlık yapılmıştır. para cezasının verilmesi ya da uygulanması ise teknik bir konudur eğer illa o da olacaksa sorunun 2 cevabı vardır diyebiliriz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Açık ara zaten büyük bir fark anlamını taşır.Oradaki fark sözcüğü gereksiz.Başkanlık seçimini kazandığına göre fark atmıştır.Bu farkın büyük olduğunu ifade için açık ara sözcüğünü getirmiş."Seçimi açık ara kazandı" desede buradan seçimi büyük bir farkla kazandığı anlaşılır zaten..

Türk Ceza kanundaki maddeler uygulanır.Ama sınıfta çok konuşan bi öğreniye de Ceza verilir.Cezanın verilmesi ve uygulanması birbirine yakın kavramlar olamkla birlikte aralarındaki farkı da göz ardı edemessin.Bir çok ceza verilebilir ama o ceza yaşantıya geçirilirse uygulanmış olur."Öğretmen çok konuşan öğrencilere ceza verdi" ile "Öğretmen çok konuşan öğrencilere ceza uyguladı" yada "Trafik polisi hız sınırını aşan sürücülere para cezası verdi" ile "para cezası uyguladı" farklı şeylerdir."Trafik polisi hız sınırını aşan sürücülere para cezası uyguladı"
    böyle bir tabir de kullanılmaz zaten.

Ben türkçeçi değilim.Söylediklerimin de herkes tarafından kabul edilmesi gerkli doğrular olduğunu söyleyemem.Bu benim görüşüm.Doğruluğu tartışılır.Herkese göre de değişebilir.Ama ben böyle düşünüyorum

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!