Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı mürşde'den alıntı Mesajı göster
    Açık ara zaten büyük bir fark anlamını taşır.Oradaki fark sözcüğü gereksiz.Başkanlık seçimini kazandığına göre fark atmıştır.Bu farkın büyük olduğunu ifade için açık ara sözcüğünü getirmiş."Seçimi açık ara kazandı" desede buradan seçimi büyük bir farkla kazandığı anlaşılır zaten..
    Biliyosun da ozaman niye soruyosun anlamış değilim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı mürşde'den alıntı Mesajı göster
    Trafik polisi hız sınırını aşan sürücülere para cezası uyguladı"
    böyle bir tabir de kullanılmaz zaten.
    Böyle bir tabir tabikide var .
    Aç Türk Ceza Kanunu görüceksin. arasında çok ince bi nokta ne gibi
    mesala yayımla yayın çok farklıdır ama arasındaki farklı bilmediğimiz için ikisinide aynıymış gibi kullanabiliyoruz.
    yada ayrımla ayrı...
    yani arasında çok ince bir fark var.
    Ayrıca sana şunu söyleyeyim..Mesela BU KİTAP ÇOK SATTI deriz.Burda anlatım bozukluğu var.Kitap kendini satmaz.Ama alışılmış bir kullanım olduğu için yanlış kabul edilmiyor.Sana yayın adıda verebilirim bu konuyla ilgili.
    Yani açık ara farkta kullanılan bir tabir ve yanlış bir kullanım olsada yaygın bir kullanım olduğu için yanlış kabul edilmiyor.

"Ben türkçeçi değilim.Söylediklerimin de herkes tarafından kabul edilmesi gerkli doğrular olduğunu söyleyemem.Bu benim görüşüm.Doğruluğu tartışılır.Herkese göre de değişebilir.Ama ben böyle düşünüyorum" diyorsun bende burda görüşümü söylüyorum ayrı bir eylemdemi bulunuyorum. Yok senin dediğin kesinlikle yanlıştır ben doğru biliyorum diye de direten yok.
    Anlatım bozukluğu çok esnek bir konu kendin arayıp bakarsan içine siner.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben para cezası uygulama ve verme konusunu kendi bilgilerimle (tabiki bu konuda sadece fikirlrimi söyleyebilirim yalış da olabilir) yorumlarsam;

uygulanabilmesi için kanunda net olarak yazılması gereklidir ve yoruma açık olmamalıdır mesela
    X suçu işlendiğinde Y cezası uygulanır gibi bir hüküm olmalı.

bunun yerine yoruma veya yetkiye dayalı bir ceza hükmü verildiyse mesela hakim 3 ila 5 yıl ceza uygulanacak bir noktada 4 yıl ceza karrı veriyorsa bu verilmiş bi cezadır ya da derse geç kalan bir öğrenciye hocanın yarına bir kilo baklava al gel cezası vermesi gibi. bu sınırları kesin çizilmemiş bir cezadır ve uygulama bana göre yanlış olur bu ceza verilen bir cezadır.

bu tür soruları görmeyeli 10 küsür sene oldu ama yine de böyle düşünüyorum, açık ara farkla kesinlikle arızalı uygulama ise su ***ürür bir durum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Biliyosun da ozaman niye soruyosun anlamış değilim
    Bildiğimden emin olmak için.Ne demişler Bin defa biliyo olsanda bir bilene sor.Bu söz böyle miydi tam hatırlamıyorum.Ama beynimin derinliklerinde bu anlama gelen bi söz kalmış.O yüzdende bildiğime eminde olsam acaba der bi kez daha sorarım bilgilerimin doğruluğundan emin olmak için.Nitekim gerken onayı da aldım.

Para cezasının uygulanması ve ya verilmesi konusuna gelince bu konudaki düşüncelerim değişmemekle birlikte üzerinde daha fazla durmakta istemiyorum.
    Ben türkçeçi değilim.Söylediklerimin de herkes tarafından kabul edilmesi gerkli doğrular olduğunu söyleyemem.Bu benim görüşüm.Doğruluğu tartışılır.Herkese göre de değişebilir.Ama ben böyle düşünüyorum
    bunu senin aksini yaptığını düşünerek yazmadım.Kendi yazdıklarım için "Bunlar benim görüşüm olan su ***ürür düşünceler" demek istedim.
    2)
    D)Bu kitap çok kalın olduğu ve içinde çok fazla yabancı sözcük bulundurması yüzünden pek ilgi görmüyor.
    birinci yan cümlecikte bulunan olduğu sözcüğünü ikinci yan cümlecik dan dolayı ile tamamlamalıydı. yani;
    Bu kitap çok kalın olduğu ve içinde çok fazla yabancı sözcük bulundurmasından dolayı pek ilgi görmüyor.
    açıklma için teşekkür ederim.Sağolasın

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!