MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

İtme ve Momentum 1 Soru

Burada momentum değişimi için son momentumdan ilk momentumu çıkarmamız gerekiyor değil mi? Cisim yere gene 100 m/s hızla çarpacak. Kütlesi de 2 kg. Son momentumu 100.2=200 N.s ilk momentumu 0. Çıkartırsak 200 çıkmıyor mu? İtme de momentumdaki değişime eşitse o da 200'dür. Ama kitapta şöyle çözmüş bana göre çözüm doğru ama sonda kurduğum mantığa göre yanlış çıkıyor. Cisme uçuş boyunca ağırlığı etki ediyor ve cisim 16 saniye havada kalıyor. Ağırlığı 2.10=20N. Etki süresi 16 sn. old. için itme 20.16=320 N.s bulunuyor. İlk momentum 0 olduğu için momentumdaki değişim de itmeye eşit yani 320

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Hızları yatay dikey diye ayırdığımızda dikey hız 80 yatay hız 60. burada sorun yok. ama momentumunu sormuyor dikkat edersen. momentum değişimini soruyor. Formülde de zaten direk mV yok, m∆V var. yani hızdaki değişim.. yatay hızda değişim olmadığı için orada herhangi bir momentum değişimi olmaz. o yüzden düşey hız değiştiği için sadece düşey hızdaki momentum değişimine bakacaksın.
    Mantığını anlatabildiysem ne mutlu..

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı istanbuL.'den alıntı Mesajı göster
    Hızları yatay dikey diye ayırdığımızda dikey hız 80 yatay hız 60. burada sorun yok. ama momentumunu sormuyor dikkat edersen. momentum değişimini soruyor. Formülde de zaten direk mV yok, m∆V var. yani hızdaki değişim.. yatay hızda değişim olmadığı için orada herhangi bir momentum değişimi olmaz. o yüzden düşey hız değiştiği için sadece düşey hızdaki momentum değişimine bakacaksın.
    Mantığını anlatabildiysem ne mutlu..
    Cevabın için sağol. Anladım. İlk hız yukarı doğru 80 m/s iken son hız aşağı doğru 80 m/s. Yani hızdaki değişim 160, kütlesi de 2 kg. Çarpınca sonuca ulaşıyoruz. Sorumun cevabını da buldum merak ediyorsan:

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!