Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf

birleşen hacimler oranı konusu bir türlü anlamadım

birleşen hacimler oranı konusu bir türlü anlamadım bana kısaca mantıgını anlatırmısınız internetten konu anlatımlı video izledim ama gene anlamadım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    konu nedir isim olarak hatırlayamıyorum ama biraz daha açarsanız mesela bir örnek verirseniz belki yardımcı olabilirim.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bunu bulabildim sanırım kim ya konusu

Birleşen Hacim oranları yasası (Gay – Lussac Yasası)

a) Kimyasal bir tepkimeye giren gazlarla, tepkimede oluşan gaz halindeki ürünlerin aynı koşullarda (aynı sıcaklık ve basınç) hacimleri arasında sabit bir oran vardır.

b) Aynı koşullarda gazların hacimleri mol sayıları ile doğru orantılıdır.

Örn; H2(g) + Cl2(g) = 2HCl(g) tepkimesine göre, 1 mol H2 1 mol Cl2 ile birleşerek 2 mol HCl oluşturur.Hacimler mol sayıları ile doğru orantılı olduğundan, aynı olayı anlatmak için “1 hacim H2 gazı, 1 hacim Cl2 gazı ile birleşerek eşit koşullarda 2 hacim HCl gazı oluşturur.” İfadesi de kullanılabilir.

Aynı şekilde, N2(g) + 3H2(g) = 2NH3(g) tepkimesine göre 1 hacim azot gazı 3 hacim hidrojen gazı ile birleşerek eşit koşullarda 2 hacim NH3 gazını oluşturur diyebiliriz.

Kaynak: Birleşen Hacim oranları yasası (Gay – Lussac Yasası)
    Ne matematik nede rehberlik . Her ikiside olmadan eğitim olmaz.Herşey matematik için
    Matematik Desteği--->> www.matematikpiri.com

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    konu nedir isim olarak hatırlayamıyorum ama biraz daha açarsanız mesela bir örnek verirseniz belki yardımcı olabilirim.

H2(g) + Cl2(g) = 2HCl(g) tepkimesine göre, 1 mol H2 1 mol Cl2 ile birleşerek 2 mol HCl oluşturur.Hacimler mol sayıları ile doğru orantılı olduğundan, aynı olayı anlatmak için “1 hacim H2 gazı, 1 hacim Cl2 gazı ile birleşerek eşit koşullarda 2 hacim HCl gazı oluşturur.” İfadesi de kullanılabilir.

Mesala bu örnegı anlamadım yardım olabılırmısın?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    gazlarda hacim mol sayısıyla doğru orantılı olduğu için (1 mol gaz 1 hacim kaplıyorsa 5 mol gaz 5 hacim kaplar)
    tepkimenin başlangıç koşulları sabitlendiğinde (sıcaklık artmışsa ya da basınç değişmişse doğal olarak hacim değişecektir bu yüzden böyle bir şart getiriliyor) tepkimeye girenlerle çıkanların oranı denklemdeki katsayılarının oranı olduğundan (ve bu sayı da yukarda dediğimiz gibi hacimle doğru orantılı olacağından) tepkimeye girenlerle çıkanların hacimleri de aynı orana sahip olur.
    H2(g) + Cl2(g) = 2HCl(g)
    yani bu denklemde nasıl 1 mol H2 ile 1 mol Cl2 birleşmiş 2 mol HCl oluşturmuş diyebiliyorsak , mol yerine hacim de diyebiliriz.

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    gazlarda hacim mol sayısıyla doğru orantılı olduğu için (1 mol gaz 1 hacim kaplıyorsa 5 mol gaz 5 hacim kaplar)
    tepkimenin başlangıç koşulları sabitlendiğinde (sıcaklık artmışsa ya da basınç değişmişse doğal olarak hacim değişecektir bu yüzden böyle bir şart getiriliyor) tepkimeye girenlerle çıkanların oranı denklemdeki katsayılarının oranı olduğundan (ve bu sayı da yukarda dediğimiz gibi hacimle doğru orantılı olacağından) tepkimeye girenlerle çıkanların hacimleri de aynı orana sahip olur.
    H2(g) + Cl2(g) = 2HCl(g)
    yani bu denklemde nasıl 1 mol H2 ile 1 mol Cl2 birleşmiş 2 mol HCl oluşturmuş diyebiliyorsak , mol yerine hacim de diyebiliriz.
    1 mol H2 ile 1 mol Cl2 birleşmiş 1 mol HCl oluşması gerekmiyormu? ( aralarındakı orandan)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı xzes3'den alıntı Mesajı göster
    1 mol H2 ile 1 mol Cl2 birleşmiş 1 mol HCl oluşması gerekmiyormu? ( aralarındakı orandan)
    1 mol H2 de 2mol H atomu vardır. aynısı Cl2 için de geçerli. HAl ise birer mol atom içerir. tepkime denkleminde katsayılar yazılırsa 2 mol HCl oluştuğu görülür.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Bence bu konuyu boşver mol konusuna çalış aynı hesaba geliyor.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    1 mol H2 de 2mol H atomu vardır. aynısı Cl2 için de geçerli. HAl ise birer mol atom içerir. tepkime denkleminde katsayılar yazılırsa 2 mol HCl oluştuğu görülür.
    bunu anlamadan mol de zorlanırım dıye buna agırlık yapıyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    9. sınıfta hoca 50 kez bana anlattı anlamadım mol konusunu normal anladım yani. Bence bu konun temeli molü bilmekte ilk öğrendiğimde C ile O2 nin nasıl 2 tane gazın 1 tane CO2 ettiğini anlayamamıştım.
    İstanbul Tıbbiyesi

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!