Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

iş güç enerrji

1

2

3

4

5.noktasal bir dalga kaynağı derinliği sabit bir dalga leğeninde periyodu 3 sn ve hızı 10cm/sn olan dalgalar üretiyor.kaynak sabit tutulup dalga leğeni sağa doğru 5cm/s hızla hareket ederse leğenin ilerleme yönünün tersinden dalgalara bakan durgun gözlemci dalgaların frekansını kaç s-1 ölçer? (2/3)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    C-1)

2m kütleli cisim x kadar aşağı insin, bu durumda m kütleli de x kadar çıkar.
    Potansiyellerinin bu noktada eşit olduğunu varsayalım, potansiyellerin eşitlik şartını yazalım.
    2m.(h-x)=m.(h+x)
    2mh-2mx=mh+mx
    mh=3mx ise
    x=h/3 yani m kütleli cisim, h/3 kadar yükselecek yani mgh/3 kadar enerji kazanacak.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    2. soruda yalnız 3 derdim yani B. Çünkü eğik atışta yatay bileşen var her zaman sabit olan.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    3. soru da B derdim, doğru ise açıklayacağım iki soruyu da.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    4. soruda, hareket süresi aynı olmayabilir tamam h kısmı eşit ama belki KM daha uzun bu uzun yolu eşit sürede almak için hızı aynı olmayabilri. Ben sadece kinetik enerji diyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    duygu cevapların doğru .
    açıklayabilirmisin

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Aslında 2 sorununda mantığı aynı, başlangıçta bi enerjiye sahip bu cisimler. Eğik atış kısmında bu enerjinin bir kısmını yatay bileşeni (yatay hızı ) için harcayacak ve hareket ederken yükseklik daha az olacak.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    4. soruda, hareket süresi aynı olmayabilir tamam h kısmı eşit ama belki KM daha uzun bu uzun yolu eşit sürede almak için hızı aynı olmayabilri. Ben sadece kinetik enerji diyorum.
    ben de I ve III diyorum
    tabi M noktasına aynı anda ulaştıklarını varsayıyoruz , yoksa süreyi de çıkarabiliriz

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    ben de I ve III diyorum
    tabi M noktasına aynı anda ulaştıklarını varsayıyoruz , yoksa süreyi de çıkarabiliriz
    Hep böyle olur zaten, yalnız II derim cevap I,III çıkar. Anlamadım ama ben.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    kinetik enerjileri aynı olmak zorunda değil çünkü cisimlerin kütleleri farklı olabilir
    hızları mecbur aynı olacak çünkü aynı yükseklikten bırakılıyor
    geçen süre de M noktasında karşılaştıklarını varsaydığımızda aynıdır (karşılaşmıyorlarsa bence kötü bir soru olur , M yerine karşılaştıklarında çarpıştıklarında vs diyebilirdi)

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları