Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Biyoloji

Merhaba, önce bir şey daha sormak istiyorum:
    Biyoloji sorularında karşılaştığım bir şey, konuyu çalıştıktan sonra sorularda konu çalışırken (kitapta yazılmamış) bilgilere rastlıyorum, böyle olunca da bu tarz bir kısım soruları cevaplayamıyorum. Bilgi içerikli görünüyor, bunu nasıl aşarım? Ve cevap şıkkına göre onu öğreneyim mi yoksa burada tekrar sebebi sorulacak bir şey midir? Örneğin:

1 Arke âlemindeki canlı türlerinde aşağıda belirtilen görevlerden hangisini yerine getiren özel bir organel bulunur?
    (aminoasitlerden protein sentezleme)(bunun özel bir nedeni var mı misal?)
    2 Hangi/leri bütün bakteri türlerinde sürekli artışı engelleyebilir?
    ı.Yaşama ortamındaki organik besin miktarının azalması
    ıı.Ortamdaki pH değerinin yükselmesi
    ııı.Ortamda çeşitli metabolik artıkların birikmesi
    ıv.Yaşama ortamında bulunan oksijen miktarının azalması (sdece3)
    3 Hücre çeperi, dna, mezozom, klorofil, glikojen, ribozom zinciri, hücre zarı, rna, kamçı bulunduran bir bakteri "konjugasyonla neden üreyemez?"
    4dna, ribozom, kamçı,kapsül,hücre duvarı, hücre zarı bulunduran bir bakteri hücresi "kemosentezle besin üretemezse neden?"
    5Bakterinin mutasyona uğraması tür içi kalıtsal çeşitliliğe nasıl neden oluyor?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    3 Hücre çeperi, dna, mezozom, klorofil, glikojen, ribozom zinciri, hücre zarı, rna, kamçı bulunduran bir bakteri "konjugasyonla neden üreyemez?"

pratik olarak şöyle düşündüm.Bahsettiğimiz bakteri kamçılı hayvandır , ve kamçılı hayvan eşeysiz ürer konjugasyonla üremez.
    kamçısından dolayı
    "Kamçılılarda bölünme boyuna gerçekleşir ve yavrulardan biri anadaki kamçıyı alırken, diğeri kendine yeni bir kamçı yapar"=Eşeysiz üreme

Soruna şöyle cevap vereyim biyoloji notlarım yüksekti hep bu yıl , ama ben bile unutuyorum gördüğün gibi , ilk önce sevmek bi de bu tür şeylere bakterilervs. ilgin olman lazım , ben de biyolojiyi sevemiyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf

C-1

Arkeler prokaryotlar domainine aittir; yani prokaryot hücrelidirler. Prokaryot canlılardaki tek organel ribozomdur; çünkü onlarda zarla çevrili organeller bulunmaz. Ribozom zarsızdır ve bulunabilir.
    İyi günler.
    Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf

C-5

Mutasyona uğraması kalıtsal değişiklik anlamına gelir. Eğer kalıtsal bir değişiklik olursa bakteri artık farklı özellikler gösterir. Bu da tür içi çeşitliliğe neden olur.
    İyi günler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf

C-2

Bu gerçekten güzel bir soru. Biraz yorum yapmamız isteniyor.
    I- Fotosentetik ve kemosentetik bakteriler kendi besinlerini üretebileceğinden tüm bakteriler üzerinde etkili olmaz.
    II- pH yükselirken bir bakteri türü için optimum pH'a gelinebilir, bu nedenle tüm bakteriler üzerinde etkili olmaz.
    III- Metabolik artıkların birikmesi bütün bakterilerin artışını engelleyebilir.
    IV- Fotosentetik bakteriler oksijen üretebileceği için tüm bakterilerde etkili olmaz.
    Yani sadece III olur.
    İyi günler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf

C-4

Büyük ihtimalle anaerob olduğu için olabilir. Kemosentez, inorganik maddelerin oksidasyonu(yakılması) ile üretilen enerjinin besin sentezinde kullanılmasıdır. Eğer canlı anaerob ise oksidasyon yapamaz; çünkü oksijen anaerob canlıları zehirler.
    C-3 için ekleme yapayım. Plazmit DNA içermediği için cevabı bence bakteri sorusunda daha mantıklı olur.
    İyi günler.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Evet , internettten onu buldum tam ekliyordum.Konjugasyonla üreme yapılabilmesi için , plazmit aktarımına ihtiyaç vardır.Plazmit olmadığından yapılamaz.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!