Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

soyutluk-somutluk

hangisinde altı çizili sözcük soyut anlamlı iken somut anlam kazanmıştır?( sözcüğün üstünü çizerek belirttim )
    bu iki şık arasında kaldım

A devlet adama ayağıyla gelmez
    B aç ne yemez tok ne demez

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Tok ne demez...
    (tok insan, adlaşmış sıfat.)

İnsan burada zâten somuttu, soyuttan somuta geçiş olmamış.

Devlet, aslen soyut kavram. Ayağıyla gelmek; insana, en azından bir canlıya mahsus. Burada devlet bir canlıya benzetilmiş, somut bir varlık yerine kullanılmış... diye düşünüyorum...
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    bende senin gibi düşündüm ama cevapta tok olarak vermiş ya devlet soyut gibi geliyor , tokluğu sonuçta hissediyoruz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı nightmare'den alıntı Mesajı göster
    bende senin gibi düşündüm ama cevapta tok olarak vermiş ya devlet soyut gibi geliyor , tokluğu sonuçta hissediyoruz
    ama mistik bir his değil ki, bunu bedenimle hissediyorum.Tıpkı tendeki dokunmayı hissetmenin, duymanın da somut olması gibi.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    ama mistik bir his değil ki, bunu bedenimle hissediyorum.Tıpkı tendeki dokunmayı hissetmenin, duymanın da somut olması gibi.
    anlamadım sen şimdi tokluğa somut mu diyorsun

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    anlamadım sen şimdi tokluğa somut mu diyorsun
    Kimyâmıza bakarsak haklı olabilirim.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    e bende öyle diyorum zaten ,aynı şeyi diyoruz tokluğu sonuçta hissedebiliyoruz dedim yukarda ,
    sorunun cevabının a olduğunu düşünüyodum ama B imiş.
    sorun şu ki kitap bizimle aynı şeyi düşünmüyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    e bende öyle diyorum zaten ,aynı şeyi diyoruz tokluğu sonuçta hissedebiliyoruz dedim yukarda ,
    sorunun cevabının a olduğunu düşünüyodum ama B imiş.
    sorun şu ki kitap bizimle aynı şeyi düşünmüyor
    sâkin ol şampiyon...
    kitap yanlış veyâ mantığımız, türetmeye çalış
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    10. sınıf
    bana da b gibi geldi sanki...somut isimler 5 duyu organımızdan en az biriyle varlığını kanıtlayabileceğimiz isimlerdir.tokluk hissini 5 duyu organımızdan biriyle yani görerek,işiterek,tadarak,koklayarak ya da dokunarak algılayamayız.çünkü sanılanın aksine tokluk hissi beyinde oluşan bir şeydir midede değil.zaten bu yüzden herkesin kendini tok hissettiği zamanlama-aynı şeyleri yeseler bile- farklıdır.ki zaten soyut olan şeylerin varlığına da beynimizle inanmaz mıyız?bu yüzden 'tok' kelimesinin yani 'tokluk hissinin' 'tok insan' anlamında kullanılarak somutlaştırıldığını düşünüyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı Gal-Kübra'den alıntı Mesajı göster
    bana da b gibi geldi sanki...somut isimler 5 duyu organımızdan en az biriyle varlığını kanıtlayabileceğimiz isimlerdir.tokluk hissini 5 duyu organımızdan biriyle yani görerek,işiterek,tadarak,koklayarak ya da dokunarak algılayamayız.çünkü sanılanın aksine tokluk hissi beyinde oluşan bir şeydir midede değil.zaten bu yüzden herkesin kendini tok hissettiği zamanlama-aynı şeyleri yeseler bile- farklıdır.ki zaten soyut olan şeylerin varlığına da beynimizle inanmaz mıyız?bu yüzden 'tok' kelimesinin yani 'tokluk hissinin' 'tok insan' anlamında kullanılarak somutlaştırıldığını düşünüyorum.
    hım olabilir peki ozaman devlet de somut oluyor . devlet duyu organlarımızla algılanabilicek bir şey mi yani (:

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları