Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

hız problemleri

akıntı hızının 5m/dk oldugu bir nehirde akıntı ile aynı yönde yüzen bir adam 10dk da 90 metre yol almaktadır. Bu adam akıntıya ters yönde 120 metrelik yolu kaç dakikada alır?

ben bunu şöyle yaptım: |V+5|.10=90
    bu denklemden adamın hızını V=4 buldum
    daha sonra akıntı ile ters yönde gittiginde denklem söyle olur: |V-5|.t=120
    buradan yerine yazdıgımda |4-5|.t=120 t=120 oluyor ama cevap bu degil

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ben de 120 buldum cevap neymiş?

Bir de şu aklıma takıldı soruda bi anlam bozukluğu var. 5m/dk hızla akan nehre karşı 4m/dk hızla nehrin tersi yönünde yol gidemez ki, nehir adamı sürükler. Sorulan hangisi, nehre karşı hızla nehir yönünde 120 metre mi, nehre karşı hızla nehrin tersi yönde 120 metre mi?

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    cvp=24 müş ya soru bir tuhaf zaten birşey eksik gibi geldi. soruda aynen öyle diyor işte akntıya ters yönde 120 m yi kaç dk da gider?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı gökberk'den alıntı Mesajı göster
    Ben de 120 buldum cevap neymiş?

Bir de şu aklıma takıldı soruda bi anlam bozukluğu var. 5m/dk hızla akan nehre karşı 4m/dk hızla nehrin tersi yönünde yol gidemez ki, nehir adamı sürükler. Sorulan hangisi, nehre karşı hızla nehir yönünde 120 metre mi, nehre karşı hızla nehrin tersi yönde 120 metre mi?
    Burada Nehrin hızını çıkarmış gibi düşünüyoruz. 10.sınıfta Fizikte nehirde hareket konusu var onun sorusu bu. Yani şöyle dakikada 9 metre yol alacakken akıntı yüzünden 9-5=4 metre yol alıyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Akıntıya ters yönde yol gidemez. Ancak akıntıya ters yönde yüzerek akıntıyla sürüklenir bu şekilde 120 metreyi de 120 dk de alır bence...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Akıntıya ters yönde yol gidemez. Ancak akıntıya ters yönde yüzerek akıntıyla sürüklenir bu şekilde 120 metreyi de 120 dk de alır bence...
    Normalde dakikada 9 metre yol alacaktı ama akıntı olduğundan dolayı 9-5=4 metre yol alır. Bence çözüm doğru 120 olmalı.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Burada Nehrin hızını çıkarmış gibi düşünüyoruz. 10.sınıfta Fizikte nehirde hareket konusu var onun sorusu bu. Yani şöyle dakikada 9 metre yol alacakken akıntı yüzünden 9-5=4 metre yol alıyor.

o 4 adamın hızı oluyor işte sen cevabı ne buldun?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Tamam aynı şekilde devam edersen akıntının hızı 5, yüzücünün hızı 4, ters yönde gittiği için 1m/dk olacak. 120metreyi 120 dakikada alacak.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Tersten gitsek t=24 ise Hızı 5 oluyor yani sadece akıntının hızı göz önüne alınmış oluyor. soruda eksiklik var sanki.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Tamam aynı şekilde devam edersen akıntının hızı 5, yüzücünün hızı 4, ters yönde gittiği için 1m/dk olacak. 120metreyi 120 dakikada alacak.
    tamam 120 doğru fakat bu şekilde 2 kez çıkarmış oluyorsun. Neyse soruda eksik birşeyler olmalı.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları